Site icon GEO Polityka

Czy UE będzie nadal znosić cła dla Ukrainy: Komisarz UE ogłasza nowe porozumienie

Nowa umowa będzie przewidywać wzajemną liberalizację handlu, czyli korzyści dla obu stron.

Komisja Europejska nie będzie kontynuować jednostronnego anulowania ceł na ukraińskie produkty rolne, które zostało wprowadzone trzy lata temu i obowiązuje do 5 czerwca .

O tym pisze polska gazeta RMF FM.

Zamiast tego europejski komisarz ds. rolnictwa Christoph Hansen zapowiedział nową umowę handlową w ramach DCFTA (pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu) ), która jest częścią Umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina z 2016 roku.

Mówimy o dosłownym powrocie do okresu przedwojennego zasad handlowych, ponieważ byłby to zbyt silny cios dla Ukrainy.

Nowe porozumienie zapewni wzajemną liberalizację handlu, czyli korzyści dla obu stron. Mogą obowiązywać kontyngenty na wrażliwe produkty rolne i nowe mechanizmy ochronne.

Umowa DCFTA będzie również oznaczać, że Ukraina będzie musiała przestrzegać unijnych standardów bezpieczeństwa żywności i dobrostanu zwierząt. Celem jest stopniowa integracja Ukrainy z jednolitym rynkiem UE, z uwzględnieniem jej przyszłego członkostwa.

Według źródeł RMF FM, wielkość wsparcia dla Ukrainy może się zmniejszyć, a kwoty na produkty rolne będą niższe niż obecnie.

Komisja Europejska rozpoczęła już przygotowania do negocjacji z Ukrainą na szczeblu technicznym.

Za negocjacje odpowiadać będzie komisarz ds. handlu Maroš Šefčovič ze Słowacji, który ma takie same poglądy na temat handlu produktami rolnymi z Ukrainą jak Polska. Jego poprzednik Valdis Dombrovskis był przedstawicielem Łotwy, która wspiera Ukrainę „za wszelką cenę”.

Rozmówcy publikacji w KE podkreślali, że negocjacje będą trudne i bardzo delikatne.

„Nie możemy zostawić Ukrainy, ale Ukraina nie może zagrozić interesom europejskiego rolnictwa” – podsumował polski minister rolnictwa Czesław Sekierski.

Przypomnijmy, że w maju 2022 r. UE zniosła cła i kwoty na ukraiński eksport . Od 2024 roku do systemu bezcłowego dodano kwoty na „wrażliwe” produkty rolne z Ukrainy i w tej formie UE przedłużyła zawieszenie ceł na eksport ukraiński do połowy 2025 roku.

tsn.ua

Exit mobile version