Site icon GEO Polityka

Region Węgier niedawno podjął działania w odpowiedzi na sankcje wobec Rosji, – Politico

Węgry niedawno zgodziły się na rozszerzenie sankcji wobec Rosji. Oczekuje się, że Budapeszt podejmie działania w zamian za oświadczenie, które uwzględni walkę Ukrainy na froncie „bezpieczeństwa energetycznego”.

Poinformował o tym RBC-Ukraina, powołując się na Politico.

Oczekuje się, że UE zorganizuje nadzwyczajne spotkanie 27 stycznia, a umowa zostanie formalnie sformalizowana podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych, które zostanie ujawnione później w Brukseli, powiedział jeden z dyplomatów.

W weekend prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Kijów jest gotowy podpisać umowę o dostawach gazu z Azerbejdżanu na Węgry i Słowację, pod warunkiem, że Kreml nie wyraża sprzeciwu wobec tego działania.< /p>

Do sporu włączyła się również Turcja: jej ambasador przy UE Faruk Kaymakci powiedział, że Ankara jest gotowa pomóc zastąpić Ukrainę w roli kraju tranzytowego.

Scenariusz, w którym Ukraina blokuje dziś przedłużenie sankcji „nie jest to scenariusz bazowy” – powiedział reporterom ministrowi spraw zagranicznych Litwy Kestutisowi Budrysowi. „Postawiłoby to całą UE i Ukrainę w pozycji słabości… Ograniczyłoby to również USA [pod względem] opcji znalezienia długoterminowego, trwałego pokoju w Europie”.

Groźba dla Węgier wywołała ostrzeżenia na wysokim szczeblu, zwłaszcza ze strony polskiego premiera Tuska, który w 10. rocznicę wojny napisał: „Jeśli [Orban] rzeczywiście zablokuje europejskie sankcje w kluczowym momencie wojny, stanie się to absolutnie jasne że w tej wielkiej wojnie chodzi o bezpieczeństwo i przyszłość Europy, gra dla drużyny Putina, a nie naszej. Ze wszystkimi konsekwencjami, które z tego wynikają.”

Jeden dyplomata UE powiedział, że Węgry są „ “bawić się z ogniem” i „podkłada bombę w stosunkach transatlantyckich” poprzez blokowanie sankcji.

„Oni [Węgrzy] chcą dramatyzmu” – powiedział trzeci dyplomata UE, dodając, że rozmowy będą kontynuowane w takiej lub innej formie.< /p >

UE będzie nadal nakładać sankcje przez sześć miesięcy, a do tego będzie potrzebna jednomyślna decyzja 27 państw członkowskich.

Wysoki Komisarz UE ds. Zagranicznych i Polityka bezpieczeństwa Kaya Callas wyraziła silny optymizm, że UE będzie działać na rzecz utrzymania sankcji wobec Rosji do końca swojej kadencji, która przypada na koniec stycznia.

“Jestem optymistką, ponieważ zawsze osiągaliśmy jedność i do tej pory ją utrzymaliśmy , ponieważ „jestem przekonana, że ​​przydarzyło się to nam wszystkim naraz” – powiedziała.

Exit mobile version