Site icon GEO Polityka

Kobiety po 50. roku życia chorują częściej: lekarz wyjaśnia, czym jest osteoporoza i jak ją leczyć

Czym jest osteoporoza, jakie są jej pierwsze objawy i jak leczyć tę chorobę – na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w materiale TSN.ua.

Wszystko o osteoporozie, a w szczególności o tym, dlaczego kobiety po 50. roku życia najczęściej na nią cierpią, opowiedział > gość programu „Szczerze z lekarzem” w ukraińskim radiu „Czernigowskaja Wolna” ortopeda Oleg Kipa.

Czym jest osteoporoza i kto może na nią zachorować

Osteoporoza jest chorobą układową. U pacjentów obserwuje się znaczną redukcję masy kostnej.

Osteoporozę pierwotną często określa się mianem osteoporozy pomenopauzalnej. A wszystko dlatego, że najczęściej dotyka ona kobiety po 50 roku życia, gdyż po wystąpieniu menopauzy następują znaczne zmiany w poziomie hormonów.

Osteoporoza wtórna może być również diagnozowana u mężczyzn, zwłaszcza po 70 roku życia -80 lat. Tutaj wszystko zależy od chorób towarzyszących. Na przykład osteoporoza często pojawia się u osób cierpiących na cukrzycę, choroby reumatoidalne lub mających zmniejszoną masę kostną.

Osteoporoza wtórna może rozwinąć się również na tle chorób endokrynologicznych lub przewlekłej niewydolności nerek. Długotrwałe stosowanie różnych leków również prowadzi do osteoporozy. Dotyczy to w szczególności pacjentów z toczniem rumieniowatym układowym i reumatoidalnym zapaleniem stawów, którzy przez długi czas przyjmowali duże dawki glikokortykoidów. Ten rodzaj osteoporozy często określa się mianem osteoporozy polekowej.

W traumatologii wyróżnia się cztery lokalizacje, które mogą stać się swoistym markerem tej układowej choroby: szyjka kości udowej i ramiennej, odcinek lędźwiowy kręgosłupa oraz kość promieniowa. Zdarzają się również przypadki, w których dochodzi do zmian onkologiczno-przerzutowych kręgosłupa. Następnie lekarze muszą zebrać historię choroby pacjenta i zachować stałą czujność. Przecież jeśli ktoś jest młody, można podejrzewać chorobę onkologiczną. Ponieważ osteoporoza jest podstawową przyczyną tej choroby.

Pewne objawy niskiej gęstości kości można zaobserwować u dzieci. Na przykład choroba taka jak krzywica charakteryzuje się skrzywieniem kości kończyn u dzieci, gdy w organizmie występuje niedobór pewnych substancji.

Czy osteoporoza może być chorobą genetyczną?

Według doktora Olega Kipy, osteoporoza nie jest chorobą genetyczną. Najczęściej pojawia się na skutek niedoboru witamin, zwłaszcza witaminy D3, wcześniej przyjmowanej często w postaci oleju rybiego. U dzieci osteoporoza może być następstwem nietolerancji laktozy lub sztucznego karmienia, gdy nie ma możliwości uzyskania naturalnego wapnia.

Kto jest narażony

Exit mobile version