Site icon GEO Polityka

Dania i Stany Zjednoczone zgodziły się omówić kwestię Grenlandii

Minister spraw zagranicznych Danii Lars Ljøkke Rasmussen spotkał się z sekretarzem stanu USA Marco Rubio, aby omówić przyszłość Grenlandii . Oto wynik ich 20-minutowych rozmów.

Poinformował o tym RBC-Ukraina, powołując się na The Guardian.

Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Danii i w USA poruszono szereg tematów, w tym:

Należy pamiętać, że bezpieczeństwo w Arktyce nie stało się kluczową kwestią, ministrowie niechętnie poruszali kwestię wyżywienia Grenlandii w przyszłych negocjacjach, którego los podziela także sama Grenlandia.

Dania zamierza regulować dostawy żywności na to terytorium po niedawnych wypowiedziach prezydenta USA Donalda Trumpa na temat chęci USA kontrolowania Grenlandii w celu zapewnienia bezpieczeństwa międzynarodowego.

Ponadto, zwracając się bezpośrednio do krytyków NATO przez Trumpa, Rasmussen powiedział, że „Dania jest gotowa wziąć na siebie większą odpowiedzialność za nasze bezpieczeństwo”.

Oświadczenie Trumpa o Grenlandii

Przypominamy, że prezydent USA Donald Trump oświadczył, że chce, aby Grenlandia stała się częścią Stanów Zjednoczonych. Nie wyklucza to jednak użycia siły w celu pokonania Danii.

Przez stulecie wyspa znajdowała się pod kontrolą Danii (dawniej jako kolonia, obecnie jako w pełni suwerenne terytorium w ramach królestwa Danii). Grenlandia jest rządzona przez duńską konstytucję. Oznacza to, że każda zmiana statusu prawnego będzie wymagała poprawek.

Wcześniej donoszono, że Dania wysłała prywatne propozycje do zespołu Trumpa dotyczące Grenlandii. Kopenhaga nie ma zamiaru „sprzedawać” wyspy, ale jest gotowa omówić inne kwestie z Waszyngtonu.

Przyszły doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Walz powiedział, że rozważa różne opcje kontroli nad Grenlandią.

Wcześniej sojusznicy Trumpa złożyli projekt ustawy o „zakupie Grenlandii”. Zaproponowano, aby umożliwić mu rozpoczęcie negocjacji, jednak oczekuje się, że oficjalnie obejmie urząd 20 stycznia.

Premier Danii Mette Fredericksen niedawno odpowiedziała na swoje ambicje dotyczące Grenlandii podczas rozmów z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem . Według niej, autonomia wyspy może sama zaakceptować decyzję o niepodległości.

Przeczytaj najnowsze i najważniejsze wiadomości o wojnie Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.

Exit mobile version