Site icon GEO Polityka

Europejskie banki wypłacą akcjonariuszom rekordową kwotę 123 mld euro do 2024 r.

Europejskie banki są gotowe wypłacić akcjonariuszom rekordową kwotę 123 miliardów euro do końca 2024 roku, pisze Financial Times, powołując się na obliczenia szwajcarskiego banku UBS.

►Przeczytaj stronę „Minfina” na Facebooku: główne wiadomości finansowe

Szczegóły

Według według jego szacunków instytucje kredytowe zapłacą 74,4 mld euro w formie dywidend i 49 miliardów euro na skup akcji. Będzie to drugi rok z rzędu, w którym wypłaty dla akcjonariuszy przekroczą poziom sprzed globalnego kryzysu finansowego.

Tak duże wypłaty wynikają z wysokich zysków związanych ze wzrostem stóp procentowych i chęcią rekompensaty akcjonariuszom za okresy bez dywidend w trakcie pandemii COVID-19.

Liderami pod względem wielkości wypłat będą największe banki w Europa i Wielka Brytania: HSBC, BNP Paribas i UniCredit zamierzają zwrócić akcjonariuszom odpowiednio 19,3 mld euro, 11,6 mld euro i 8,8 mld euro.

Dyrektor zarządzający Axiom Alternative Investments, Jerome Legras, powiedział FT, że obecny poziom zwrotów jest zrównoważony i że jego firma spodziewa się „nieznacznego wzrostu całkowitych zwrotów w 2025 r. w porównaniu z 2024 r.”

Wśród czynników przyczyniających się do tego , wymienił tańsze depozyty, refinansowanie kredytobiorców po wyższych stopach i wzrost dochodów z opłat, zwłaszcza w bankach z rozwiniętymi oddziałami.

Analitycy Citigroup spodziewają się, że europejskie banki wypłacą około 80 miliardów euro w dywidendach i przeprowadzą wykup akcji 54 miliardy euro pod koniec bieżącego roku.

Jednakże europejskie banki nadal są notowane z dyskontem w stosunku do wartości księgowej swoich aktywów i ich wycena jest gorsza od ich amerykańskich konkurentów, podkreśla FT.< /p>

Dyrektor generalny UniCredit Andrea Orcel przemawia na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos wyraził zaniepokojenie łagodniejszymi regulacjami dotyczącymi banków w Stanach Zjednoczonych, co mogłoby stworzyć przewagę konkurencyjną dla amerykańskich graczy działających w Europie.

Według niego mniej rygorystyczna polityka regulacyjna w Stanach Zjednoczonych stawia europejskie banki w wyraźnie niekorzystnej sytuacji.

minfin.com.ua

Exit mobile version