Site icon GEO Polityka

Ołów, arsen i rtęć: proszki białkowe uznano za niebezpieczne dla zdrowia

Najbardziej zanieczyszczone okazały się proszki proteinowe o smaku czekoladowym.

Nowy raport Clean Label Project wykazał, że prawie połowa przebadanych proszków proteinowych zawiera niebezpieczne ilości toksycznych metali ciężkich. W tym samym czasie wartość rynku proszków białkowych w USA szacowana jest na prawie 10 miliardów dolarów.

Takie informacje podał Technology Networks.

Badanie, którym objęto 160 produktów 70 amerykańskich marek, wykazało, że wiele produktów zawierało przekroczone bezpieczne poziomy ołowiu, kadmu, arsenu i rtęci – substancji, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Szkodliwe metale kumulują się w organizmie, powodując upośledzenie funkcji poznawczych, choroby nerek, nowotwory i problemy rozwojowe.

Według raportu Clean Label Project wyniki testów zanieczyszczeń proszków białkowych ujawniły niepokojące fakty. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych metod badawczych, takich jak ICP-MS, stwierdzono, że ponad 47% produktów przekraczało ustalone normy bezpieczeństwa, a 21% miało dwukrotnie wyższe stężenie niebezpiecznych substancji chemicznych, szczególnie bisfenoli BPA i BPS. Substancje te, przedostające się do żywności poprzez tworzywa sztuczne, wywierają destrukcyjny wpływ na układ hormonalny, powodując ryzyko zaburzeń równowagi hormonalnej i rozwój nowotworów.

Szczególne obawy budzą proszki białkowe pochodzenia organicznego i roślinnego, które zawierają więcej zanieczyszczeń niż ich nieorganiczne odpowiedniki. W szczególności produkty te zawierały trzy razy więcej ołowiu i pięć razy więcej kadmu niż inne proszki, a najbardziej zanieczyszczone okazały się proszki proteinowe o smaku czekoladowym.

Zanieczyszczenie proszków proteinowych metalami ciężkimi i innymi toksynami stało się problemem globalnym. Białka roślinne, często pozyskiwane z roślin uprawianych na zanieczyszczonych glebach, mogą absorbować niebezpieczne substancje ze środowiska. Dotyczy to nawet produktów organicznych, które mimo reputacji „czystych” nie są odporne na to niebezpieczeństwo.

Są jednak również pozytywne zmiany: poziom BPA w opakowaniach proszków białkowych znacznie spadł, co wskazuje, postęp w rozwiązywaniu problemów związanych ze szkodliwymi substancjami chemicznymi. Naukowcy zauważyli, że „przemysł spożywczy ma obowiązek dostarczać swoim klientom otwarte, uczciwe i przejrzyste informacje o tym, jak czyste są ich składniki. Konsumenci kupujący suplementy diety oczekują, że te produkty będą czyste”.

Przypomnijmy, że rozmawialiśmy o tym, jak spożycie alkoholu wpływa na ryzyko zachorowania na raka.

tsn.ua

Exit mobile version