Site icon GEO Polityka

Kawa zmniejsza ryzyko demencji, ale jest pewien warunek: jak ją pić

Aby uzyskać taki efekt, należy przestrzegać jednej prostej zasady – kawa powinna nie należy jej słodzić.

Naukowcy potwierdzili, że kawa rzeczywiście ma pozytywny wpływ na organizm człowieka, ale tylko wtedy, gdy pije się ją prawidłowo.

W nowym badaniu naukowcy doszli do wniosku, że osoby starsze, które regularnie piją kawę, mają mniejsze ryzyko zachorowania na demencję. Istnieje jednak pewien warunek.

Pisze o tym Science Alert.

Związek między kawą a ryzykiem demencji wykazano w badaniu dokumentacji medycznej 204 847 osób w Wielkiej Brytanii w wieku od 40 do 69 lat w momencie analizy. W dokumentach uwzględniono zarówno zwyczaje związane z piciem kawy, jak i diagnozy demencji, zbierane średnio przez dziewięć lat.

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie American Journal of Clinical Nutrition. Wynika z nich, że większe spożycie kawy zawierającej kofeinę, szczególnie kawy niesłodzonej, wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na chorobę Parkinsona i Alzheimera oraz pokrewną demencję. Autorzy badania zauważają również, że takiego związku nie zaobserwowano w przypadku słodzonej kawy, niezależnie od tego, czy użyto cukru, czy sztucznego słodzika.

Autorzy badania podzielili odbiorców na pięć grup w oparciu o spożycie kawy:

p> < ul>

  • 0-1 filiżanki dziennie;
  • 1-2 filiżanki dziennie;
  • 2-3 filiżanki dziennie;
  • ponad 3 filiżanki dziennie.
  • Naukowcy zauważają, że to właśnie w tej drugiej grupie stwierdzono największe znaczenie statystyczne. Ogólnie rzecz biorąc, autorzy badania stwierdzili jednak, że osoby pijące kawę miały o 34% niższe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i powiązane z nią schorzenia niż osoby, które kawy nie piły; o 37% mniejsze ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona; O 47% mniejsze ryzyko śmierci z powodu choroby neurodegeneracyjnej.

    Autorzy badania podkreślają również, że aby osiągnąć taki efekt, należy przestrzegać jednej prostej zasady: kawy nie należy słodzić. Naukowcy sądzą, że pewne właściwości kofeiny mogą chronić ludzki mózg przed demencją. Zasugerowali również, że cukier i sztuczne słodziki mogą zakłócać korzystne właściwości kofeiny. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby to udowodnić.

    Należy zauważyć, że dane z nowego badania nie są kompletne, dlatego naukowcom trudno jest wykazać bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy. Autorzy badania nie twierdzą również, że picie kawy może zapobiegać rozwojowi demencji. Nie jest również jasne, czy wczesne stadia demencji wpływają na spożycie kawy przez ludzi, czy też istnieje trzeci nieznany czynnik, który wpływa zarówno na spożycie kawy, jak i ryzyko wystąpienia demencji.

    Wcześniej zgłaszano w jakim wieku można pić kawę .

    Przeczytaj także:

    tsn.ua

    Exit mobile version