Jeśli kiedykolwiek byłeś na zajęciach jogi, prawdopodobnie znasz pozycję kota-krowy. Ten ruch całego ciała jest zazwyczaj stosowany w celu rozluźnienia ciała i przygotowania go do reszty treningu. Ale jest to również świetna opcja na rozgrzewkę przedtreningową. Niezależnie od tego, czy chcesz rozpocząć dzień, czy po nim odpocząć, Ice Cat to idealne ćwiczenie rozciągające, które możesz włączyć do swojej rutyny. Ale jak prawidłowo wykonać pozycję Kota-Krowy w domu? TreśćKorzyści z pozycji kota-krowyJak prawidłowo wykonywać pozycję kota-krowy w domuJak prawidłowo wykonywać pozycję kota-krowy: inne wskazówki Choć wydaje się to proste, jeśli będziesz zwracać szczególną uwagę na swój oddech i ruchy, pomoże to zwiększyć korzyści. WomanEL udostępni przewodnik krok po kroku. bf%d0%be%d0%b7%d0%b8-%d0%ba%d1%96%d1%88%d0%ba%d0%b0%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%be %d0%b2%d0%b0″ class=”rb-heading-index-0 wp-block-heading”>Zalety pozycji „Kota krowa”
Marjariasana, znana również jako pozycja kota i krowy, jest podstawową pozycją niebędącą częścią jogi, która polega na rytmicznym przechodzeniu z jednej pozycji do drugiej w celu rozwijania elastyczności kręgosłupa i ogólnego dobrego samopoczucia. Jak wyjaśnia ekspert jogi Himalayan Siddha Akshar, jest to prosta, ale skuteczna sekwencja ćwiczeń jogi, która poprawia elastyczność i zdrowie kręgosłupa:
- Poprawia elastyczność.
- Łagodzi stres.
- Poprawia koordynację.
- Stymuluje narządy jamy brzusznej.
- Rozgrzewka.
- Łagodzi bóle pleców.
- Wyrównuje układ nerwowy.
< li >Poprawia postawę.
Korzyści płynące z tej prostej pozy są większe niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. „Cat-Cow zwiększa elastyczność kręgosłupa, łagodzi napięcie w plecach i szyi, poprawia postawę i łączy oddech z ruchem” – mówi ekspertka jogi Rachel Hirsch. „To świetny sposób na obudzenie powięzi, która trzyma razem wnętrze twojego ciała i przygotowuje twoje ciało i umysł na więcej ruchu lub nawet na nadchodzący dzień”.
Trener Alexis Artin zgadza się, dodając: „Fizycznie, to rozciąganie poprawia zdrowie stawów, postawę, mobilność i stabilność rdzenia. A to tylko niektóre z najważniejszych wydarzeń. Z głębszej perspektywy somatycznej jest to wspaniały ruch rozluźniający kluczowe grupy mięśni, które utrzymują większość naszego napięcia, takie jak gardło, ramiona, plecy i biodra.”
Ruch somatyczny skupia się bardziej na doświadczeniu ruchu niż na jego rezultacie. Pozwala Ci poczuć co dzieje się w Twoim ciele. „Pozwolenie, jakie daje ta poza, zwiększa świadomość ciała i pewność siebie w przystępny sposób” – mówi Artin.
- Na jakie mięśnie działa ? kot-krowa? Choroba kotów oddziałuje na większość mięśni w ciele. A wrażenia są niesamowite. Ćwiczenie to angażuje mięśnie kręgosłupa i pleców, korpus, biodra, miednicę, ramiona, klatkę piersiową i szyję. „Kot-Krowa” pobudza kręgosłup, rozciąga plecy i delikatnie ćwiczy mięśnie brzucha. Ruchy kota i krowy rozluźniają nawet nadgarstki, ramiona i biodra – to jak mini masaż dla całego ciała” – mówi Hirsch.
Jak prawidłowo wykonywać pozycję kota-krowy w domu
< li >Podczas wdechu wygnij plecy, tworząc w kręgosłupie kształt litery C (zgięcie kręgosłupa) i zaokrąglij kość ogonową, pozwalając brodzie spocząć na klatce piersiowej.
Jak prawidłowo wykonywać pozycję kota-krowy: inne wskazówki
Zacznij od neutralna pozycja kręgosłupa. Gdy znajdujesz się na czworakach, twoje dłonie powinny znajdować się bezpośrednio pod ramionami, a kolana bezpośrednio pod biodrami. Tył powinien być płaski jak stół, wyjaśnia Artin.
- Koordynuj swoje ruchy z oddechem. Wdech w pozycji krowy, wydech w pozycji kota. „Dodatkowe punkty za dodanie dźwięku, np. słyszalnego westchnienia, w celu uzyskania dodatkowego efektu somatycznego” – mówi Artin.
- Użyj swojego corr. Artin zaleca, aby podczas wykonywania ruchu lekko napinać mięśnie brzucha, by zapewnić wsparcie kręgosłupa.
- Poruszaj się powoli i świadomie. „Zwolnij, rozłóż szeroko palce i pozostań na ziemi, używając całej dłoni” – mówi Hirsch. Rozłóż ciężar ciała równomiernie pomiędzy dłonie i kolana. „W obu pozycjach należy utrzymywać ramiona w ruchu, lekko naciskając na ramiona i utrzymując łopatki w stabilnej pozycji” – mówi Artin. „Pomaga to zachować równowagę i wsparcie postawy”.
- Utrzymuj ramiona i szyję rozluźnione. „Nie podnoś ramion w kierunku uszu i trzymaj je z dala od szyi. „Uważaj, aby nie nadwyrężyć, nie skrzywić ani nie przeforsować szyi” – mówi Artin.
Jak w przypadku każdego ruchu, ważne jest, aby dokonać wszelkich korekt, które uważasz za konieczne. „Sprawdzaj siebie podczas wykonywania ruchów i w razie potrzeby dostosowuj je. Może to oznaczać zmianę pozycji przedramion, pięści lub czubków palców, a może dodanie amortyzacji pod kolanami” – zauważa Artin.
Dopiero co się obudziłeś i chcesz trochę poćwiczyć jogę? Oto najlepsze pozycje dla tych, którzy jeszcze nie wstali z łóżka.