Aktualizacja danych trwa.
Praca rejestrów państwowych Ministerstwa Sprawiedliwości została w pełni przywrócona po rosyjskim cyberataku” />
Sprawiedliwość została w pełni przywrócona po szeroko zakrojonym cyberataku. /p>
Poinformowało o tym biuro prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości.
„Rosjanie nie osiągnęli swojego celu. Krok po kroku przywróciliśmy kluczowe rejestry notariuszy, potem DRACS, EGR, a teraz prace nad przywróceniem ostatniej części rejestrów zostały zakończone. Ostatnim krokiem jest aktualizacja danych wprowadzono podczas przywracania, które już jest wykonywane przez specjalistów ze służby egzekucyjnej i prywatnych egzekutorów. Chciałabym raz jeszcze podkreślić, że dane Ukraińców nie zostały utracone” – powiedziała minister sprawiedliwości Olga Stefaniszyna.
Wprowadzane są zmiany systemowe mające na celu zapobieganie podobnym incydentom w przyszłości. W związku z tym Ministerstwo Sprawiedliwości zerwało współpracę z szefem Przedsiębiorstwa Państwowego „Państwowe Systemy Informacyjne”. Postępowanie karne, wszczęte bezpośrednio po ataku, jest w toku. Po raz pierwszy przeprowadzono audyt NAIS. Trwa również wewnętrzne dochodzenie.
Podejmowane są również kroki mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa.
„Rada Najwyższa poparła projekt ustawy nr 11290 w pierwszym czytaniu. To ważny krok. We wszystkich agencjach rządowych, w których przetwarzane są ważne dane Ukraińców, zostanie utworzona profesjonalna sieć specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Będzie to część tego samego” Pentagon dla rejestrów państwowych”. Ale to tylko część planu wzmocnienia go”, czytamy w oświadczeniu.
Ponadto wzmocniona zostanie współpraca międzynarodowa, a doświadczenie i wiedza fachowa krajów partnerskich zostaną wniesione.
Podziękowała pracownikom NAIS, SBU, Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Policji Narodowej, którzy udzielili pomocy w odbudowie infrastruktury i zapewnieniu przyszłej ochrony.
Pracę wznowiły już: Państwowy Rejestr o prawach do nieruchomości, państwowym rejestrze obciążeń ruchomości, systemie zautomatyzowanego postępowania egzekucyjnego, elektronicznym rejestrze apostille, jednolitym rejestrze skazanych i osób aresztowanych, zautomatyzowanym systemie upadłościowym i niewypłacalności oraz rejestrze osób, do których stosuje się przepisy 2. Ustawy Ukrainy „O oczyszczeniu władzy”.
Ponieważ aktualizacja danych jest w toku, dostęp notariuszy i rejestratorów państwowych do Państwowego Rejestru Praw do Nieruchomości jest ograniczony, a do czasu wprowadzenia zaktualizowanych danych o obciążeniach przez wykonawców państwowych i prywatnych.
Jednocześnie wznawiany jest szereg elektronicznych interakcji informacyjnych z agencjami rządowymi, które w swojej działalności wykorzystują wymianę danych z ww. rejestrami, przede wszystkim z Państwową Służbą Podatkową, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Państwową Kasą Ubezpieczeń Zdrowotnych, Fundusz Emerytalny Ukrainy, Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego, Państwowy Geokadastr, Państwowa Służba Podatkowa Ukrainy i inne. Ponadto w niedalekiej przyszłości przywrócony zostanie dostęp do usług on-line związanych z określonymi rejestrami na portalu i w aplikacji Akcja.
Cyberatak na rejestry państwowe
- Opóźniony Wieczorem 19 grudnia doszło do największego znanego cyberataku na ukraińskie rejestry państwowe. Zaznaczono, że wznowienie pracy może potrwać 2 tygodnie.
- 20 grudnia wicepremier i minister sprawiedliwości Olga Stefaniszyna poinformowała, że wstrzymano pracę wszystkich rejestrów państwowych administrowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości . W szczególności akty stanu cywilnego rejestruje się na nośnikach papierowych.
- Wstrzymując działalność rejestrów państwowych, Rada Ministrów wydłużyła termin obowiązywania obecnych rezerwacji od momentu mobilizacji.
- 30 grudnia Ministerstwo Sprawiedliwości wznowiło działalność trzech rejestrów – Jednolitego Rejestru Pełnomocnictw, Rejestru Spadków oraz Jednolitego Rejestru Szczególnych Form Dokumentów Notarialnych. 9 stycznia Jednolity Państwowy Rejestr Podmiotów Prawnych wznowił swoją działalność.