Site icon GEO Polityka

3000 bliźniaków bierze udział w nowym badaniu: co odkryli

Naukowcy badali ich zdrowie psychiczne.

< p>Niewielkie zmiany w diecie mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.

Tak wynika z badania, donosi Unilad.

W takich badaniach często wykorzystuje się bliźnięta, ponieważ mają od 50 do 100 procent wspólnego tła genetycznego, co czyni je idealnymi kandydatami do badań porównawczych.

Opublikowano wyniki nowego badania, w którym wzięło udział ponad 3000 bliźniaków z czterech krajów: Australii, Danii, Szwecji i Stanów Zjednoczonych, w wieku od 45 do 90 lat.

Badano w nim podłużne powiązania między spożycie owoców i warzyw oraz objawy depresji u osób w średnim i starszym wieku.

Przez ponad 11 lat naukowcy z Centrum Zdrowego Starzenia Mózgu (CHeBA) Uniwersytetu w Sydney oceniali związek między spożyciem owoców i warzyw a objawami depresji u uczestników badania.

Wyniki wykazały, że bliźnięta, które jadły więcej owoców i warzywa, miały mniej objawów depresji.

“Wyniki te stanowią dalsze wsparcie dla zwiększenia spożycia owoców i warzyw u osób dorosłych powyżej 45 roku życia” – powiedziała główna autorka Annabelle Matheson.

W badaniu wyjaśniono dalej: „Nasza metaanaliza czterech badań obserwacyjnych przeprowadzonych wśród osób dorosłych powyżej 45. roku życia wykazała, że ​​większe spożycie owoców i warzyw wiązało się z niższym ryzykiem depresji (odpowiednio 15% i 9%). Jednak dane te mają pewne ograniczenia; Na przykład, do tej pory, tylko kilka badań koncentrowało się na osobach starszych, a znalezione powiązania mogą być spowodowane resztkowym czynnikiem zakłócającym.”

W szczególności dwa badania skandynawskie wykazały niski poziom spożycia owoców i warzyw: „Średnia w obu badaniach wynosiła mniej niż połowę zalecanego przez Światową Organizację Zdrowia spożycia co najmniej 5 porcji dziennie. Nie wiemy, o ile zmniejszy się poziom depresji jeśli zwiększ spożycie do zalecanego poziomu.

Chociaż badanie może mieć pewne ograniczenia, społeczność naukowa jest często zafascynowana badaniami na bliźniętach.

Omawiając korzyści płynące z badań na bliźniętach, współautor badania oraz Liderka Grupy ds. Genomiki i Epigenomiki CHeBA, dr Karen Mather, powiedziała: „Bliźniaki mają 50–100% wspólnego podłoża genetycznego, a wychowywane razem żyją w tym samym środowisku rodzinnym. Jedną z zalet konstrukcji bliźniaczej jest to, że może pomóc rozwiązać problem niepożądanych czynników, takich jak status społeczno-ekonomiczny na wczesnym etapie życia, wpływających na wyniki.”

Przypomnijmy, żebliźniaki trenowały w odstępie 12 tygodni w ciągu 20 minut i byli zszokowani efektem. Bracia postanowili sprawdzić, czy warto wkładać w to dwa razy więcej wysiłku.

tsn.ua

Exit mobile version