Site icon GEO Polityka

Zespół Trumpa chce zmiany reżimu w Wenezueli – Axios

Nowa administracja prezydenta USA Donalda Trumpa chce, aby wenezuelski dyktator Nicolas Maduro stracił stanowisko głowa państwa Nadal jednak nie jest jasne, w jaki sposób można by to wdrożyć.

RBK-Ukraine informuje o tym, powołując się na Axios.

Według zwolenników Trumpa jego zespół chce, aby Maduro poszedł inną drogą niedawno obalonego syryjskiego dyktatora Baszara al-Assada. Oznacza to, że zmiana reżimu niekoniecznie oznacza podjęcie działań militarnych.

„Nie bylibyśmy przeciwni temu, aby Maduro był sąsiadem Assada w Moskwie” – powiedziało jedno ze źródeł.

Raport oznacza, że Wenezuela pod rządami Maduro stała się poważnym problemem dla Ameryki Łacińskiej i Stanów Zjednoczonych. Jest to miejsce największej obecnie migracji na półkuli zachodniej. W ciągu ostatniej dekady prawie 8 milionów ludzi uciekło przed reżimem Maduro.

Ponadto podczas kampanii reelekcyjnej Trump oskarżył Maduro o wysyłanie do Stanów Zjednoczonych grup przestępczych, takich jak Tren de Aragua.

W środę senator Florydy Marco Rubio, który kiedyś stał się celem atak wenezuelskiej organizacji, powiedział, że Wenezuela, bogata w ropę i uboga w pieniądze, „jest rządzona przez organizację, która zajmuje się handlem narkotykami i wyniosła się do rangi potęgi narodowej”.

Wiadomo, że najbliższy sojusznik Wenezueli, Kuba, jest najstarszym wrogiem Ameryki w Ameryce Łacińskiej.

Wiadomo, że Trump nałożył sankcje na Wenezuelę podczas swojej pierwszej kadencji prezydenckiej. Nie jest jednak jasne, w jaki sposób chce to zrobić, żeby wypchnąć Maduro z więzienia.

Zainteresowanie Trumpa zmianą reżimu w Wenezueli wzrosło po tym, jak prezydent USA Joe Biden w zeszłym miesiącu pochwalił decyzję o złagodzeniu kontroli na granicy z Kubą, prowadzonej przez Stany Zjednoczone. Jednocześnie Trump uważa, że ​​socjalistyczny reżim na Kubie jest centrum problemów Ameryki Łacińskiej. Axios pisze również, że zainteresowanie Trumpa Wenezuelą jest częścią szerszej polityki bezpieczeństwa narodowego, która jest obecnie opracowywana. Ogłosił zakup Grenlandii, groził przekazaniem kontroli nad Kanałem Panamskim Chinom poprzez swoją obecność tam, a ogólnie rzecz biorąc, taka taktyka obejmowała założenie aneksji Kanady i uzasadnioną inwazję na Meksyk.

W W ostatnich latach firmy naftowe i inwestorzy rozpoczęli kampanię nacisków mającą na celu poprawę stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Wenezuelą. Trump nie wykazał jednak entuzjazmu w kwestii osiągnięcia porozumienia z Maduro.

“Nie musimy kupować energii od Wenezueli, skoro mamy jej 55 razy więcej niż oni” – powiedział ostatnio prezydent-elekt USA miesiąc.

Ponadto wiadomo, że w tym miesiącu Maduro groził inwazją na terytorium USA w Portoryko. Gubernator wyspy Jennifer Gonzalez-Colon poprosiła Trapę o reakcję, ale ten na razie nic nie powiedział.

Przeczytaj najnowsze i najważniejsze wiadomości o wojnie Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.< /em>

Exit mobile version