Czasami pocenie się jest czymś normalnym, gdy jesteśmy zestresowani lub zmartwieni. Jednak takie objawy jak przyspieszone bicie serca, dreszcze i drżenie mogą być oznaką czegoś poważniejszego, na przykład ataku paniki. A może niepokój? Jak odróżnić atak lęku od ataku paniki? TreśćJak odróżnić atak lęku od ataku paniki: czy istnieje między nimi jakaś różnica? Jak odróżnić atak lękowy od ataku paniki: objawy Istnieją jednak pewne istotne różnice, które mogą być przydatne w celu zapewnienia dokładności, jasności i właściwej opieki nad zdrowiem psychicznym. WomanEL pomoże odróżnić jedno od drugiego.
Jak odróżnić atak lękowy od ataku paniki: Czy istnieje różnica?
Według lekarki Amandy Spray, ataki lękowe to coś, co często widzimy w mediach i kulturze popularnej. Jedną z głównych różnic między atakami paniki i atakami lękowymi jest to, że podczas gdy ataki paniki są uwzględnione w DSM-5 (klasyfikacji, której używają specjaliści zdrowia psychicznego do diagnozowania chorób), ataki lękowe nie.
Nie sprawia to jednak, że obawy te są mniej uzasadnione. Oznacza to po prostu, że ataków lękowych nie da się zdiagnozować za pomocą technicznej diagnozy. Dr Vanya Manipod dodaje, że wielu jej pacjentów używa terminu „atak lęku” zamiennie z „atakiem paniki”. Ale ataki lękowe często nie są aż tak poważne.
Dr Manipod mówi, że ataki lękowe zazwyczaj ustępują i nie zakłócają życia; Ona nazywa je „prawie atakiem paniki”.
Jak odróżnić atak lęku od ataku paniki: objawy
Eksperci są zgodni, że ataki paniki często nie mają żadnej przyczyny. Dlatego zazwyczaj nie zauważasz, że nadchodzi. Atak paniki może być odczuwany jako nagły przypływ fizycznych doznań, które ludzie opisują jako pojawiające się znikąd.
Atak paniki jest opisywany jako nagły przypływ intensywnego strachu lub silnego dyskomfortu, który osiąga szczyt w ciągu kilku minut. protokół. Poniżej znajduje się lista objawów ataków paniki. Należy pamiętać, że aby postawić oficjalną diagnozę, muszą wystąpić co najmniej cztery z poniższych objawów:
- Szybkie bicie serca, ból w klatce piersiowej i duszność.
- Dreszcze, nawet jeśli nie jest zimno.
- Dreszcze lub trzęsienie się.
- Pocenie się lub uczucie gorąca.
- Uczucie duszenia się.
- Strach przed utratą kontroli lub strach przed śmiercią.
- Smutek lub dyskomfort w jamie brzusznej.
- Zawroty głowy, niestabilność lub omdlenia.
- Parestezje (drętwienie lub mrowienie).
- Derealizacja (uczucie nierealności) lub depersonalizacja (oderwanie od siebie).
Objawy lęku mogą stawać się bardziej wyraźne w ciągu kilku minut lub godzin. Są one zazwyczaj mniej intensywne niż ataki paniki:
- Nerwowość.
- Drażliwość.
- Szybkie bicie serca.< /li>
- szybki oddech.
- drżenie.
- pocenie się.
- poczucie zbliżającego się niebezpieczeństwa.
- trudności z koncentracją.
- zaburzenia snu.
Objawy lęku często trwają dłużej niż objawy ataków paniki. Mogą utrzymywać się przez dni, tygodnie lub miesiące.
Nasz mózg każdego dnia męczy się z powodu przeciążenia sensorycznego. Dowiedz się, co to jest i jak sobie z tym radzić.
Chociaż dokładne leczenie zależy od Dr Manipod twierdzi, że w przypadku konkretnej osoby leczenie farmakologiczne jest dość jednolite zarówno w przypadku lęku, jak i ataków paniki. W przypadku większości zaburzeń lękowych psychiatrzy mogą przepisać leki przeciwdepresyjne. Psychoterapia, w tym terapia poznawczo-behawioralna, jest również stosowana w celu pomocy ludziom w radzeniu sobie z myślami wywołującymi niepokój.
W przypadku zaburzeń lękowych pacjentom mogą być przepisywane leki do stosowania w sytuacjach awaryjnych (kiedy sposoby radzenia sobie z problemem nie pomagają). Ze względu na ryzyko rozwoju tolerancji, dr Manipod zaleca, aby pacjenci stosowali te leki wyłącznie w sytuacjach nagłych.
Dodaje, że niektórzy ludzie mają „bardzo poważne zaburzenie paniczne, w którym znajdują się w stanie ciągłej paniki i biorą je coraz częściej i regularniej”.
Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby uzyskać najlepszą poradę medyczną.
Jak zatrzymać atak paniki
Teraz, gdy już wiesz, jaka jest różnica między atakiem paniki a atakiem lękowym, oto kilka sprawdzonych przez ekspertów wskazówek, jak sobie z nim poradzić pomóc Ci utrzymać się na właściwej drodze:
- Rozpoznaj atak. Jeśli odczuwasz duszność lub przyspieszone bicie serca, pamiętaj, że zbliżający się atak nie oznacza, że stracisz kontrolę. Uświadomienie sobie tego może pomóc Ci pozbyć się wszelkich objawów fizycznych. Możesz nawet powtarzać: „Będzie dobrze” lub „Nie umrę od tego”.
- Głębokie oddychanie. Jeśli czujesz, że się dusisz, a jednocześnie nie potrafisz kontrolować swojego oddechu, może to pogorszyć objawy fizyczne i spowodować nasilenie się ataku paniki. Obaj specjaliści w dziedzinie zdrowia psychicznego zalecają uspokajającą pracę nad oddechem. Przykładem tego typu oddychania jest oddychanie tempowe, w którym wydech trwa dłużej niż wdech.
- Znajdź wsparcie. Jeśli jesteś zdenerwowany i chcesz porozmawiać ze specjalistą od zdrowia psychicznego, koniecznie to zrób. Dr Spray i dr Manipod zgadzają się, że psychoterapia może pomóc osobom cierpiącym na ataki paniki.
Jeśli masz problemy z zasypianiem, prawdopodobnie myślałeś o przyjmowaniu magnezu. Ale czy jest to skuteczne?