37% Ukraińców przybyło do Polski mniej niż pół roku temu — najwyższy wynik wśród wszystkich respondentów. Takie dane opublikowano w ośrodku analitycznym międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal.
►Obserwuj stronę „Minfina” na Facebooku: główne wiadomości finansowe
23% dotarło w ciągu 2 lat. 15% Ukraińców przebywa w Polsce od 3 lat. 10% – ponad 5 lat, 9% respondentów przyjechało rok temu, a najniższy odsetek jest wśród tych, którzy są w Polsce od 4 lat – 6%. 67% wszystkich respondentów to kobiety.
Kategoria wiekowa
40% respondentów jest w wieku 36-54 lata – jest to najliczniejsza kategoria pod względem ilości. 37% jest poniżej 25 roku życia. 20% respondentów ma od 26 do 35 lat, a tylko 3% ma ponad 55 lat.
Większość z tych, którzy przyjechali do Polski sami – 58%. 16% ankietowanych przyjechało ze znajomymi, 13% z rodziną, 10% spośród tych, którzy przyjechali w ramach małżeństwa.
Azyl w Polsce
Od początku szeroko zakrojonej inwazji Rosji na Ukrainę, Polska stała się głównym schronieniem dla ukraińskich uchodźców uciekających przed wojną. Jednakże ostatnie dane wskazują na istotne zmiany w składzie Ukraińców w Polsce.
„Największa część Ukraińców przybyła do Polski w ciągu sześciu miesięcy. Wskazuje to, że dominującą grupę wśród nowo przybyłych stanowią migranci zarobkowi, którzy wybierają Polskę ze względu na bliskość geograficzną, wspólne tradycje kulturowe i korzystne warunki pracy. Badanie wykazało również, że liczba Ukraińców, którzy przybyli do Polski od początku pełnoskalowej inwazji, wynosi obecnie zaledwie 15%. Prawdopodobnie wrócili na Ukrainę, gdy zagrożenie minęło, lub przenieśli się do innych krajów” – mówi Anna Jobolda, dyrektor działu rekrutacji w Gremi Personal.
< p>Agencja zauważa również, że najliczniejszą grupą wiekową są osoby w wieku 36-54 lata, co świadczy o aktywnym potencjale zawodowym tych migrantów.
„Ci Ukraińcy zarabiają głównie w Polsce i wracają do domu, gdzie wydawać zarobione pieniądze, wspierając gospodarkę Ukrainy. Polska, która od początku pełnoskalowej inwazji stała się azylem dla uchodźców, powraca teraz do partnerstwa z Ukrainą w zakresie migracji zarobkowej. A to również pozytywnie wpływa na polską gospodarkę i rynek pracy” – dodaje Jobolda.
Jak przeprowadzono badanie
Badanie zostało przeprowadzone przy użyciu elektronicznej ankiety w grudniu ubiegłego roku rok, w którym 856 osób.
- Rynek pracy Uchodźcy Kraje