Czasami wydaje się, że można zmusić ludzi do zrobienia czegoś, ale prawdziwe uczucia nie poddają się sile. Znane rosyjskie przysłowie „Nie można prać na siłę” ma kilka tłumaczeń na język ukraiński, w zależności od kontekstu, pisze WomanEL. „Nie będziesz miły.” Ta wersja zachowuje ogólną treść powiedzenia. Może to jednak brzmieć nieco nienaturalnie w języku ukraińskim ze względu na różnice w gramatyce i stylu.
Istnieją również równoważne jednostki frazeologiczne i wyrażenia, które są częściej używane w języku ukraińskim do przekazywania tego samego znaczenia. Na przykład „Nie ma siły na podziw” jest wyrażeniem o większym ładunku emocjonalnym i odpowiada tradycjom kulturowym, ponieważ zawiera uczucie, że miłości nie da się wymusić, co ma sens właśnie w kontekście relacji międzyludzkich.
Inną opcją jest „Siloy ne budet miloy”, która jest bardzo podobna do oryginału, ale ma łagodniejszy rytm i lepiej brzmi po ukraińsku. Tego wyrażenia używa się zazwyczaj w sytuacjach, gdy próbuje się zmusić kogoś do określonego zachowania lub podjęcia określonej decyzji, nie biorąc pod uwagę jego życzeń. Można też znaleźć wersje związane z mądrością ludową: „Jeśli siłą wykopiesz studnię, nie będziesz mógł pić z niej wody”. To wyrażenie przekazuje myśl, że nie można osiągnąć pożądanego rezultatu za pomocą przemocy lub przymusu.
Inne popularne wyrażenie „Dziadek miał nadzieję na obiad, a poszedł spać bez kolacji” również wskazuje, że nie można zmusić, aby wszystko wydarzyło się zgodnie z własnymi pragnieniami, jeśli nie ma ku temu naturalnych warunków.
W związku z tym, w zależności od sytuacji, można wybrać jedną z tych opcji, aby najlepiej przekazać treść powiedzenia . Tak czy inaczej, każde z nich niesie ze sobą ważne przesłanie, że nie da się wymusić rezultatów, szczególnie jeśli w grę wchodzą relacje i emocje. /p>
Źródło informacji