Site icon GEO Polityka

Firmy z USA zapłaciły Rosji ponad 1 miliard dolarów podatków w 2023 r. w związku z wojną na Ukrainie

Firmy amerykańskie, które kontynuowały działalność w Rosji po pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, zaczęły płacić Kremlowi 1,2 miliarda dolarów podatku dochodowego w 2023 roku. Poinformował o tym tygodnik „Newsweek”, powołując się na dane koalicji organizacji społecznych B4Ukraine (Biznes dla Ukrainy) i Instytutu Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej (KSE).

Przeczytaj kanał telegramu „Minfina”: główne wiadomości finansowe

Ta składka podatkowa sprawia, że ​​USA są największym podatnikiem podatków zagranicznych w Rosji.

Po 24 lutego 2022 r. firmy z całego świata Świat opuścił rynek rosyjski, jednak wielu pozostało.

Według badania przeprowadzonego przez Executive Leadership Institute (CELI) przy Yale School of Management, 123 duże amerykańskie przedsiębiorstwa nadal prowadzą interesy z Rosją. Instytut Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej (KSE), który bierze pod uwagę również średnie i małe firmy, uważa, że ​​w Federacji Rosyjskiej pozostało około 328 amerykańskich firm.

Kto zapłacił najwięcej podatków w Federacja Rosyjska

Według nowego badania 10 firm, które zapłaciły Rosji najwyższe podatki dochodowe w 2023 roku:

Philip Morris International (PMI) poinformował, że po wybuchu wojny zawiesił planowane inwestycje i ograniczył działalność produkcyjną w Rosji. Jednak w lutym 2023 r. prezes firmy Jacek Olzak powiedział Financial Times, że nie chce sprzedać firmy na warunkach Kremla ze względu na straty finansowe, jakie by się z tym wiązały.

Mondelez pozostał w Rosji, argumentując, że inwestorzy „nie przejmują się moralnie” tym, czy firmy będą nadal prowadzić tam interesy.

Coca-Cola przestała sprzedawać swoje napoje do Rosji, ale regionalna firma Coca-Cola Hellenic sprzedaje produkt o nazwie „Dobry „Cola” poprzez Multon Partners. Coca-Cola jest właścicielem 21% udziałów w Coca-Cola Hellenic.

Tymczasem PepsiCo, Mars, Procter & Gamble (P&G), Cargill i Weatherford ograniczyły swoją działalność, ale nadal produkowały produkty i zawierały umowy, które ich zdaniem są konieczne.

We wrześniu 2024 r. Citigroup ogłosiła ograniczając działalność w Rosji.

„Aktywnie wycofujemy się z niemal wszystkich naszych działalności w zakresie bankowości instytucjonalnej w Rosji, z wyjątkiem operacji niezbędnych do wypełnienia naszych pozostałych zobowiązań prawnych i regulacyjnych. „Kontynuujemy zamykanie rosyjskiej działalności bankowej dla konsumentów” – powiedział rzecznik Citigroup.

Dr Michael McFaul, naukowiec ze Stanford University, który również pełnił funkcję w administracji Obamy, w tym w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i jako ambasador USA w Rosji nazwał te amerykańskie firmy „haniebnymi”.

To absolutnie haniebne, że amerykańskie firmy postanowiły pozostać w Rosji i wspierać barbarzyńską wojnę Putina na Ukrainie. Mam nadzieję, że akcjonariusze tych spółek rozważą aktywniej kwestię finansowania mordu na ludności cywilnej Ukrainy. Nie jest za późno, żeby zrobić to, co słuszne” – powiedział.

Według B4Ukraine, część podatków płaconych przez firmy na rzecz Rosji równoważy ich darowizny humanitarne na rzecz Ukrainy.

Philip Morris obiecał przeznaczyć 10 milionów dolarów, podczas gdy w 2023 roku zapłacił Federacji Rosyjskiej 220 milionów dolarów podatku dochodowego.

Mars przeznaczył 22,5 miliona dolarów na Ukrainę, ale zapłacił w Rosji czterokrotnie więcej podatków.

< h3>Nie tylko

amerykańskie firmy

Poza Stanami Zjednoczonymi, w 2023 r. Niemcy były drugim co do wielkości płatnikiem podatku dochodowego Kremla, a ich firmy zapłaciły Rosji 693 mln dolarów podatków.

< p>Austria zajęła trzecie miejsce, a firmy zapłaciły reżimowi Putina 579 milionów dolarów podatków na zyski.

Rząd rosyjski pobiera od firm opuszczających kraj 15-procentowy podatek „wyjściowy” i zmusza je do sprzedaży aktywów z 50-procentowym rabatem. Przez trzy miesiące, od stycznia do marca 2024 r. podatek „od wyjazdu” przyniósł Kremlowi 385 milionów dolarów.

minfin.com.ua

Exit mobile version