Site icon GEO Polityka

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wezwał władze Kenii do zreformowania systemu krajowych regulacji kryptowalut

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zwrócił uwagę władz Kenii na brak przewidywalnego systemu regulacyjnego środowisko do regulowania rynku kryptowalut w kraju. Zalecenia MFW dla władz Kenii opierają się na badaniach przeprowadzonych na prośbę Urzędu ds. Rynków Kapitałowych (CMA) w Kenii o pomoc techniczną w zakresie regulacji sektora finansów cyfrowych w tym kraju.

W raporcie wskazano, że CMA opiera się na przestarzałych przepisach opracowanych z myślą o tradycyjnych rynkach finansowych. Eksperci MFW zauważyli, że takie podejście do regulacji rynku kryptowalut ma niezwykle ograniczony wpływ na branżę. W rezultacie w kraju zaobserwowano wzrost oszustw związanych z kryptowalutami i innych przestępstw.

MFW wezwał Kenijski Urząd ds. Rynków Kapitałowych do zreformowania krajowego systemu regulacji rynku kryptowalut tak, aby był on zgodny z ramami Bali Fintech, zaleceniami Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) oraz globalnymi ramami regulacyjnymi Rady ds. Stabilności Finansowej.

Przede wszystkim MFW zaleca zdefiniowanie na poziomie legislacyjnym wewnętrznej treści terminu „kryptoaktywa”, która będzie zgodna z wymogami krajowego ustawodawstwa finansowego. Takie podejście zagwarantuje spójność prawną i pozwoli organom regulacyjnym uniknąć sprzecznych sformułowań podczas wykonywania funkcji nadzorczych.

Ponadto MFW zalecił władzom Kenii zapewnienie systematycznych szkoleń dla urzędników nadzorujących w zakresie zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu przy użyciu kryptoaktywów, a także dostosowanie ogólnego systemu regulacyjnego Kenii dostosowaniu ram do standardów międzynarodowych.

Wcześniej przewodniczący Kenijskiego Urzędu Skarbowego (KRA) Anthony Mwaura poinformował, że w ciągu ostatnich dwóch lat organ regulacyjny pobrał od traderów kryptowalut w tym kraju podatki na łączną kwotę 10 miliardów szylingów (około 77,5 miliona dolarów).

Источник: bits.media

Exit mobile version