Site icon GEO Polityka

Ceny gazu w Europie wzrosły do ​​najwyższego poziomu od roku

Ceny gazu w Europie wzrosły do ​​najwyższego poziomu od października 2023 r. – o 4,3%, do 51 euro za megawatogodzinę. Handlowcy obserwują obecnie, jak zaprzestanie dostaw rosyjskiego gazu przez Ukrainę wpłynie na europejskie magazyny. O tym informuje liga.net z linkiem do Bloomberga.

► Przeczytaj kanał Telegram Ministerstwa Finansów: główne wiadomości finansowe

Szczegóły

Należy zauważyć, że przystanek tranzytowy pokrywa się z prognozami niskich temperatur w niektórych krajach, co przełoży się na wzrost zapotrzebowania na ciepło.

Na Słowacji temperatury do połowy stycznia mogą spaść do -7 stopni Celsjusza.

Chociaż w Europie Tej zimy raczej nie zabraknie gazu dzięki zapasom i dostawom z innych krajów, handlowcom może być trudniej uzupełnić zapasy na kolejny sezon grzewczy – zauważa publikacja.

„Coraz większe jest ryzyko, że UE wejdzie w zimę z niskim poziomem zapasów gazu, co sprawi, że jego uzupełnienie będzie kosztowne” – powiedział Arne Lohmann Rasmussen, główny analityk w Global Risk Management w Kopenhadze.

Przeczytaj: Ukraina wstrzymała tranzyt rosyjskiego gazu

Wraz ze spadkiem dostaw przez Ukrainę Europa pogłębi również swoją zależność od skroplonego gazu ziemnego (LNG). W ubiegłym roku Rosja wysłała do regionu rekordowe ilości LNG, stając się największym dostawcą po Stanach Zjednoczonych.

Należy zauważyć, że w przypadku krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które nie mają dostępu do morza, koszt transportu morskiego do Niemiec wynosi Polska czy Grecja, dalsza regazyfikacja i tranzyt sprawiają, że LNG jest drogą opcją.

Przeczytaj: Zełenski o zatrzymaniu tranzytu rosyjskiego gazu: To jedna z największych porażek Moskwy

Słowacja obliczyła, że ​​import gazu z Zachodu będzie wiązał się z dodatkowymi kosztami rzędu 177 milionów euro (183 milionów dolarów).

minfin.com.ua

Exit mobile version