Site icon GEO Polityka

Naukowcy zidentyfikowali nową grupę krwi: przełom w nauce po 50 latach badań

Twitter LinkedIn

Badania, które trwały prawie pół wieku, zaowocowały przełomem naukowym.

URA-Inform informuje o tym, powołując się na ScienceAlert.

Doniesiono, że w 1972 r. kobiecie w ciąży wykonano badanie krwi i lekarze odkryli, że w tajemniczy sposób brakowało jej cząsteczki powierzchniowej, która występowała we wszystkich innych znanych wówczas czerwonych krwinkach.

Pięćdziesiąt lat później ta dziwna nieobecność molekularna ostatecznie doprowadziła badaczy z Wielkiej Brytanii i Izraela do opisania nowego systemu grup krwi u ludzi. We wrześniu 2024 r. zespół opublikował artykuł na temat odkrycia.

„To ogromne osiągnięcie i zwieńczenie długich wysiłków zespołu, aby w końcu stworzyć nowy system grup krwi i móc zapewnić najlepszą opiekę rzadkim, ale ważnym pacjentom” – ‚ powiedziała hematolog NHS Louise Tilley.

Poprzednie badania wykazały, że u ponad 99,9% ludzi występuje antygen AnWj, którego nie było we krwi kobiety w ciąży, której krew badano. Antygen ten żyje na białkach mieliny i limfocytów, co skłoniło naukowców do nazwania nowo opisanego układu grupą krwi MAL.

Oznacza to, że jeśli ktoś ma zmutowaną wersję obu kopii genów MAL, skończy z ujemną grupą krwi pod względem AnWj, jak pacjentka w ciąży. Tilly i jej zespół znaleźli trzech pacjentów z rzadką grupą krwi, którzy nie mieli tej mutacji, co sugeruje, że czasami zaburzenia krwi mogą również powodować supresję antygenu.

„MAL — jest to bardzo małe białko o kilku interesujących właściwościach, które utrudniają identyfikację i oznaczają, że musimy kontynuować kilka kierunków badań, aby zgromadzić dowody potrzebne do ustalenia tego układu grup krwi”, „” wyjaśnił biolog komórkowy z Uniwersytetu Zachodniej Anglii Tim Satchwell.

Wiadomo, że białko MAL odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu stabilności błon komórkowych i promowaniu transportu komórkowego. Co więcej, poprzednie badania wykazały, że AnWj w rzeczywistości nie występuje u noworodków, ale pojawia się wkrótce po urodzeniu.

Korzystając z badań genetycznych, potwierdzono, że brak antygenu AnWj wynika z dziedzicznych mutacji, co odkrywa nowe możliwości dokładnej diagnozy i leczenia chorób krwi.

Przypomnijmy, że już wcześniej donoszono, czy mężczyzna czy kobieta potrzebuje więcej snu: nieoczekiwany wniosek naukowców.

Źródło informacji

Exit mobile version