Puls mierzy się liczbą skurczów mięśnia sercowego w ciągu jednej minuty .
Puls pokazuje tętno i liczbę uderzeń serca na minutę. Częstotliwość tętna może się zmieniać w zależności od wieku, płci i indywidualnych cech danej osoby.
Tętno może wzrosnąć po uprawianiu sportu, joggingu, a nawet po energicznym chodzeniu. Twoje tętno również wzrasta, jeśli zaczynasz się martwić, martwić lub bardzo się czegoś bać. Hormony, niektóre pokarmy lub leki mogą również wpływać na tętno. A także temperatura ciała, pozycja ciała (stojąca lub leżąca), palenie, poziom sprawności fizycznej, waga.
Ta tabela pokazuje docelowe strefy tętna dla różnych grup wiekowych:
- od 20 do 30 lat – 50-90 uderzeń na minutę
- 20-40 lat – 60-90 uderzeń na minutę
- 40-50 lat – 60-80 uderzeń na minutę minuta
- 50-60 lat – 65-85 uderzeń na minutę
- 60 lat i więcej – 70–90 uderzeń na minutę
Jeśli tętno często spada poniżej 60 uderzeń na minutę, nazywa się to bradykardią.
Co to jest normalne tętno w czasie aktywności fizycznej
Podczas ćwiczeń tętno w naturalny sposób wzrasta. Umiarkowany wzrost tętna jest całkiem naturalny, ponieważ organizm potrzebuje więcej tlenu i energii, co oznacza, że serce musi aktywniej pompować krew. Ważne jest jednak, aby obciążać serce w dawkach i regularnie.
Z biegiem czasu, jeśli dana osoba stale trenuje, tętno normalizuje się. Oznacza to, że serce będzie rzadziej się kurczyło, a jednocześnie jego praca będzie wydajniejsza. Podczas treningu będzie mogła spokojnie pompować krew, dostarczając organizmowi tlenu i niezbędnych składników odżywczych.
Jak normalizować tętno
Unikaj stresu. Stres zwiększa tętno i ciśnienie krwi. Aby się uspokoić, ćwicz głębokie oddychanie, jogę i medytację.
Paleniepowoduje wzrost tętna. Porzucenie tego złego nawyku pomoże normalizować tętno.
Pozbądź się zbędnych kilogramów. Im wyższa masa ciała, tym więcej serca musi pracować, aby dostarczyć tlen i składniki odżywcze do wszystkich części ciała.
Wcześniej pisaliśmy o tym, jak poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego.