Site icon GEO Polityka

Jak brak równowagi hormonalnej wpływa na skórę?

Hormony odgrywają dużą rolę w stanie Twojej skóry /span> TreśćJak brak równowagi hormonalnej wpływa na skórę? Jak ciąża wpływa na skórę Jak brak równowagi hormonalnej spowodowany stresem wpływa na skórę wpływa na skórę

Być może od dawna używasz najlepszych kremów i maseczek, a Twój trądzik nie znika. Albo zauważyłeś dziwne zmiany w stanie swojej skóry, których niczym nie można wytłumaczyć. Jak mówi dermatolog Jessie Cheung, problem może nie leżeć na zewnątrz, ale wewnątrz – w hormonach.

Jak brak równowagi hormonalnej wpływa na skórę?

Hormony są w organizmie organizatorami wszystkich procesów — grupą działających w tle sił, które wpływają na niemal wszystko, od poziomu energii po apetyt. Skóra również jest podatna na kaprysy tych silnych chemicznych przekaźników (pomyślmy o nagłych wypryskach, które są przypomnieniem o konieczności zaopatrzenia się w tampony). Generalnie rzecz biorąc, taka bliska relacja jest dobra. „Hormony stymulują gruczoły łojowe i mieszki włosowe, aby nawilżyć skórę i spowodować wzrost włosów” – mówi Chung. „Są one również niezbędne do utrzymania zdrowej skóry”.

Jednak sprawy mogą pójść nie tak, ponieważ skóra ma wiele receptorów, które reagują na zmiany, powodując trądzik, zmarszczki itp. Prawdopodobnie zauważyłaś to po raz pierwszy w okresie dojrzewania (czyli trądziku), ale wzloty i upadki trwają nadal, nawet gdy wkraczasz w dorosłość.

Czy to dobra wiadomość? Kilka zmian w codziennej rutynie pomoże Ci zachować blask.

Jak ciąża wpływa na skórę

Niektóre kobiety w ciąży cierpią na choroby skóry poprawia się, inne pogarsza. Źródło: freepik.com

W pierwszym trymestrze ciąży najprawdopodobniej odczujesz gwałtowny wzrost poziomu progesteronu, przygotowując macicę na narodziny dziecka. „Progesteron może zwiększać produkcję sebum i powodować zaostrzenia trądziku” – mówi dermatolog Melissa K. Levine. Jednak reakcja może być nieprzewidywalna, więc możesz mieć dużo trądziku, podczas gdy twój przyjaciel ma promienną skórę.

W czasie ciąży wzrasta również poziom estrogenów, co w połączeniu z progesteronem może przyczyniać się do powstawania melasmy, która objawia się ciemnobrązowymi pryszczami.

Jak brak równowagi hormonalnej spowodowany stresem wpływa na skórę

< p>Stresory zewnętrzne (np. rozwód, przeprowadzka, przeżycie pandemii) powodują w organizmie efekt domina, który przyczynia się do zmian w poziomie hormonów – mówi dr Levine. zatyka pory” – mówi.

Jak wpływa okres okołomenopauzalny na skórze

Jest to okres przejściowy prowadzący do menopauzy (kiedy estrogen i progesteron oficjalnie kończą swoje życie), a hormony podlegają dramatycznym wahaniom. „Ta nowa nierównowaga może powodować suchość” – mówi dr Levine. A ponieważ estrogen sprzyja tworzeniu się białek strukturalnych, takich jak kolagen i elastyna, spadki prowadzą do utraty obu, często prowadząc do pojawienia się drobnych linii i zmarszczek. Kiedy estrogen nie działa, dominuje testosteron, mówi dr Mona Gohara. Może to prowadzić do wyprysków i trądziku różowatego.

Jak brak równowagi hormonalnej wynikający z zakończenia miesiączki wpływa na skórę

Po menopauzie nie radzisz sobie już ze wzrostami i spadkami estrogenu i progesteronu, dlatego „tracisz znaczną ilość kolagenu” – mówi dr Levine. Może to prowadzić do głębszych zmarszczek i zwiotczenia skóry. Pozytywne aspekty? Prawdopodobieństwo wystąpienia wysypki jest znacznie zmniejszone.

Jeśli masz tłustą skórę, mamy dla Ciebie kilka trików , jak sobie z tym poradzić. Są proste i niedrogie.

Źródło informacji

Exit mobile version