Site icon GEO Polityka

Wzrost liczby memcoinów i rekordów Bitcoina: z czego rok 2024 zostanie na zawsze zapamiętany

Opinia Minione dwanaście miesięcy 2024 roku okazało się być może ważniejsze dla rynku kryptowalut niż poprzednie 2023. Bitcoin pokonał wysoką barierę psychologiczną, inwestorzy mogli inwestować w duże kryptowaluty bez kupowania kryptowaluty, a memcoiny zyskały maksymalną popularność. Przypomnijmy wszystkie najważniejsze wydarzenia.

styczeń

< p>

Pierwszy miesiąc roku upłynął pod znakiem rozpoczęcia notowań akcji długo oczekiwanych funduszy giełdowych bitcoin. Jedenaście spotów BTC-ETF otrzymało natychmiastową akceptację. Nie doprowadziło to do natychmiastowego wzrostu kryptowalut. Wręcz przeciwnie, notowania zaczęły spadać. Jeśli w pierwszych dniach BTC zyskał prawie 6700 dolarów, czyli 15,8%, to załamanie nastąpiło po ponad 10 000 dolarów. To prawda, że ​​pod koniec miesiąca największa kryptowaluta powróciła do miejsca, w którym rozpoczęła rok – do 42 500 dolarów.

Ethereum spędziło pierwszy miesiąc roku na przygotowaniach do aktualizacji Dencun, który został wdrożony w kilku sieciach testowych. Dynamika cen drugiej kryptowaluty według kapitalizacji nie różniła się zbytnio od pierwszej (BTC). Według wyników stycznia cena eteru wzrosła o skromne 0,04%.

W styczniu ceny pozostałych głównych altcoinów spadły. Cardano spadło o 16,23 %, Solana o 4,14 %, BNB o 3,72 %. Ostatniego dnia miesiąca, 31 stycznia, ruszył handel kryptowalutą Jupiter (JUP). Stał się jednym z pierwszych głośnych projektów roku na blockchainie Solana.

Luty

W lutym rynek kryptowalut wyruszył w stronę wzrostu. Zaczął być widoczny pozytywny wpływ spotowych ETF-ów BTC, których handel rozpoczął się w styczniu. Bitcoin w ciągu miesiąca przekroczył nie tylko granicę 50 000 dolarów, ale także 60 000 dolarów. Całkowity wzrost w dolarach w tym miesiącu wyniósł 43,71%. W krajach poza USA – w Turcji, Argentynie, Japonii i niektórych krajach afrykańskich – BTC osiągnął nawet nowe historyczne maksimum.

Eter wzrósł w ślad za Bitcoinem. Jednocześnie zanotował jeszcze większy wzrost w ciągu miesiąca – 46,45%. To właśnie w lutym firmy zaczęły aktywnie ubiegać się o uruchomienie spotowych ETH-ETF w Stanach Zjednoczonych, biorąc pod uwagę sukces podobnych funduszy notowanych na giełdzie na BTC.

Duże altcoiny również wykazały wzrost, ale skromniejszy. Solana dodała 29,27%, Cardano 31,57%, BNB 33,08%. Co ciekawe, w ciągu miesiąca konkurenci Ethereum doświadczyli dwóch awarii. Najpierw 6 lutego z powodu awarii klastra Solana została zatrzymana na prawie pięć godzin. 23 lutego doszło do tej samej kolizji z Avalanche, jedynie przyczyną był błąd w kodzie zarządzającym pulą pamięci.

marzec

W połowie marca miało miejsce długo oczekiwane wydarzenie – Bitcoin przekroczył granicę 70 000 dolarów, aktualizując poprzednie historyczne maksimum z listopada 2021 r. Pozytywne nastawienie inwestorów było powiązane z tymi samymi spotowymi ETF-ami, a także ze zbliżającym się halvingiem w kwietniu. Całkowity wzrost BTC w tym miesiącu wyniósł 16,55%.

W przypadku Ethereum marzec został zapamiętany z powodu aktualizacji głównej sieci Dencun. Wdrożenie spowodowało zmniejszenie prowizji w sieciach drugiego poziomu (L2). W rezultacie cena eteru po raz pierwszy od 2,5 roku przekroczyła 4000 dolarów, ale pod koniec miesiąca skorygowała się do 3645,6 dolarów. Ogólny wzrost ETH w marcu wyniósł 9,09%.

Największe altcoiny wykazały wielokierunkowy ruch: Solana dodała 61,36%, Cardano spadła o 0,73%, BNB wzrósł o 51,94%. Na szczególną uwagę zasługują Sui iJowisz. Obie kryptowaluty osiągnęły w marcu nowe historyczne maksima. Ale jeśli ogólny wzrost Sui okazał się stosunkowo niewielki – 14,17%, wówczas Jowisz natychmiast wzrósł o 218,72%.

kwiecień

W kwietniu miały miejsce jednocześnie dwahalvingi. Najpierw obniżka nagrody za wydobycie bloku nastąpiła w Bitcoin Cash, a następnie w Bitcoinie. Jednak w żadnym przypadku nie przełożyło się to na wzrost. Bitcoin Cash stracił 36,02%, a BTC spadł o 14,94%.

Eter spadł w kwietniu o 17,39%. Jednocześnie nie można powiedzieć, że miesiąc był udany dla drugiej co do wielkości kryptowaluty pod względem kapitalizacji. W Hongkongu lokalna Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SFC) zatwierdziła do obrotu trzy spotowe fundusze ETF ETH. Ponadto ilość eteru w stakingu nadal rosła.

Inne główne altcoiny również przeżyły korektę: Solana spadła o 37,42%, Cardano o 32,02%, BNB o 4,71%. Ostatniego dnia miesiąca dowiedziała się o wyroku dyrektora generalnego największej giełdy kryptowalut Binance, który stracił stanowisko.Changpeng Zhao. Miał spędzić w więzieniu trzy lata, ale ostatecznie sąd skazał biznesmena na cztery miesiące więzienia.

Maj

Najbardziej pamiętnym wydarzeniem piątego miesiąca roku było zatwierdzenie spotu ETF dla eteru. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dała zielone światło ośmiu aplikacjom różnych firm. Ta korzystna wiadomość stała się katalizatorem wzrostu drugiej co do wielkości kryptowaluty pod względem kapitalizacji, która w ciągu miesiąca wzrosła o 24,8%.

Maj był spokojniejszy dla Bitcoina. Głównymi motorami wzrostu były pozytywne statystyki dotyczące inflacji w USA, które jednak nie przełożyły się jeszcze na obniżkę stopy dyskontowej, a także rosnąca popularność spotowych ETF-ów na BTC (na koniec miesiąca kasa napływy obserwowano przez czternaście dni z rzędu). W rezultacie cena Bitcoina wzrosła o 11,29%.

Spośród dużych altcoinów najlepiej radziła sobie Solana, od razu dodając 30,76%. Cardano i BNB ograniczyły się do znacznie skromniejszych wzrostów: odpowiednio 1,19% i 2,61%. Warto wspomnieć także o Pepe. W maju cena Memcoina natychmiast wzrosła o fantastyczne 131,18%, osiągając podczas handlu nowe historyczne maksimum — 0,00001718 USD.

Czerwiec

W czerwcu sytuacja z inflacją nadal się poprawiałana całym świecie. W Kanadzie i Unii Europejskiej banki centralne obniżyły stopy procentowe. Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych w dalszym ciągu pozostawała nieugięta, pomimo pozytywnych danych statystycznych. Na koniec miesiąca Bitcoin stracił 7,12%.

Również w czerwcu spółki w dalszym ciągu aktywnie wypełniały wnioski o utworzenie eterowego ETF-u. W tym samym czasie główni gracze poważnie akumulowali ETH, co doprowadziło do minimalnej podaży kryptowalut na scentralizowanych giełdach (CEX) w ciągu ośmiu lat. Pomimo całego pozytywnego nastawienia, ceny fal radiowych spadły w czerwcu o 8,7%.

W czerwcu kryptowaluta BNB osiągnęła nowy historyczny szczyt – 724,7 USD. Jednak na koniec miesiąca kryptowaluta nadal traciła 1,97%. Już 1 czerwca rozpoczęło się odliczanie pobytu Changpenga Zhao za kratami. To właśnie w tym miesiącu Toncoin, token projektu TON blisko Telegramu, osiągnął swoje historyczne maksimum. Koszt tej monety po raz pierwszy przekroczył 8,2 dolara. Natomiast Solana i Cardano były na minusie odpowiednio o 11,54% i 12,03%.

Lipiec

W tym miesiącu „tapalka” Walka Chomików osiągnęła szczyt popularności. Choć projekt wystartował już w marcu, już w lipcu dowiedzieliśmy się o przyszłym notowaniu tokena HMSTR na scentralizowanych giełdach Bybit i BingX. Hamster Combat cieszył się ogromnym zainteresowaniem, gracze uwierzyli w projekt i przyszłe zyski.

Bitcoin wzrósł w lipcu o 3,09%. Ważnym wydarzeniem dla inwestorów w pierwszą kryptowalutę była rezygnacja Josepha Bidena z wyścigu o prezydenturę Stanów Zjednoczonych.

A w przypadku drugiej co do wielkości monety pod względem wielkości, eteru, najważniejszą wiadomością było uruchomienie spotowego handlu ETF na ETH. Nie doprowadziło to do natychmiastowego wzrostu monety. Sytuacja powtórzyła się w przypadku funduszy spot notowanych na giełdzie na bitcoin, których uruchomienie w styczniu początkowo doprowadziło do korekty. Na koniec lipca cena eteru spadła o 5,85%.

Inne główne kryptowaluty wykazywały mieszane ruchy. Solana wzrosła o 17,2%, natomiast Cardano i BNB spadły odpowiednio o 1,35% i 0,93%.

sierpień

W sierpniu cena Bitcoina spadła o 8,74%. Winę za to ponosi eskalacja konfliktu między Izraelem a Iranem. W pewnym momencie pierwsza kryptowaluta pod względem kapitalizacji spadła nawet poniżej 50 000 dolarów. Jednak pod koniec miesiąca sytuacja się ustabilizowała, czemu sprzyjał napływ środków do spotowych ETF-ów oraz niższa od oczekiwań liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych.

Ethereum spadł w w sierpniu od razu o 22,23 %. Głównymi przyczynami trendu spadkowego były słabe wskaźniki sieciowe: minimalna liczba nowych adresów, maleńkie prowizje, najmniejsza liczba otwartych adresów i transakcji od sześciu miesięcy, a także odpływ środków ze spotowych ETF-ów na eter.

Ceny innych głównych altcoinów również spadły: Solana o 21,32%, Cardano o 11,16%, BNB o 7,48%. Wręcz przeciwnie, Sui rozpoczął wspinaczkę w sierpniu. Na koniec miesiąca ten „zabójca Solany” dodał 12,39 %.

Kolejnym głośnym wydarzeniem sierpnia było zatrzymanie założyciela komunikatora Telegram – Pavla Durovawe Francji. Został oskarżony o dwanaście artykułów karnych. To zadało poważny cios Toncoinowi. Cena tokena TON spadła w ciągu miesiąca o 19,72%.

Wrzesień

We wrześniu odbyło się długo oczekiwane notowanie Hamster Kombat. Już pierwszego dnia, podczas otwarcia, cena tokena HMSTR wzrosła o ponad 800%. Potem jednak nastąpiła naturalna dla takich przypadków korekta, która trwa do dziś.

Kolejne długo oczekiwane wydarzenie – System Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych ogłosił obniżkę stopy dyskontowej o 0,5%, a nie o 0,25%, jak oczekiwano w konsensusie. Wiadomość ta została pozytywnie przyjęta przez inwestorów kryptowalutowych: Bitcoin wzrósł o 7,35%, Ethereum dodał o 3,53%, Solana wzrosła o 12,82%.

Sui wypadł we wrześniu lepiej niż pozostali. Cena tej kryptowaluty wzrosła o 123,12%. Ponadto cena Bittensora we wrześniu wzrosła ponad dwukrotnie. Sukces tej monety tłumaczony jest przyspieszonym rozwojem sztucznej inteligencji, na którą stawia projekt. Ponadto Sui i Bittensor zawdzięczają swój sukces firmie Grayscale, która we wrześniu uruchomiła fundusze powiernicze dla każdej z monet.

Cardano ukończyło pierwszy etap hard forka Chung, którego wdrożenie powinno umożliwić kryptowalutze przejście na zarządzanie zdecentralizowane. Cena tokena ADA wzrosła o 7,96% w ciągu miesiąca.

Październik

Z początkiem października kryptowaluty potaniały. Było to spowodowane utrzymującym się wzrostem napięcia na Bliskim Wschodzie. Jednak pod koniec miesiąca inwestorzy ożywili się, w wyniku czego Bitcoin dodał 10,95% i ponownie wzrósł powyżej 70 000 dolarów.

A tutaj jest etercena nadal spadała. Spadek wyniósł 3,31%. Jedną z przyczyn takiego rozwoju wydarzeń była bezprecedensowa inflacja monety, która po raz pierwszy od dwóch lat osiągnęła 0,74%. Dodatkowo spadła liczba posiadaczy dużych ETH, co wskazywało na brak zaufania do drugiej co do wielkości kryptowaluty poprzez kapitalizację ze strony dużego kapitału.

Wśród „zabójców Ethereum” jedynie Solana wykazała dodatnią dynamikę, wzrost ceny o 10,31 %. Natomiast Cardano i Avalanche spadły o 7,98% i 9,85%. Wzrost Sui spowolnił w tym miesiącu do 10,7%, chociaż kryptowaluta osiągnęła najwyższy poziom w historii. Cena BNB wzrosła czysto symbolicznie, o 1,48 %. Ale Dogecoin okazał się lepszy od rynku, dodając 41,74%.

Listopad

Główną wiadomością listopada był wybór republikanina Donalda Trumpa na Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Inwestorzy przyjęli tę wiadomość z entuzjazmem. Byczy trend był także wspierany przez obniżenie głównej stopy procentowej Fed o 0,25 %. Pod koniec miesiąca Bitcoin wzrósł o 37,32%, niewiele brakowało, aby osiągnął 100 000 dolarów.

Największą rolę na falach radiowych odegrał także program polityczny. Towarzyszył temu napływ środków do spotowych ETF-ów dla ETH, a także wzrost aktywności w sieci. Ethereum zyskało w listopadzie jeszcze więcej niż Bitcoin – 47,35%.

Pod koniec miesiąca rozpoczął się handel nowym memcoinem na blockchainie Solana-Chill Guy. Biorąc pod uwagę problemy związane z inflacją i polityką, pozytywna prosta parenka została pozytywnie przyjęta przez inwestorów kryptowalutowych. W ciągu zaledwie kilku dni cena Chill Guy wzrosła ponad dwukrotnie.

Duże altcoiny, takie jak Bitcoin i Ethereum, mocno wzrosły. Solana i Sui zaktualizowały historyczne maksima. Pierwsza moneta przekroczyła 260 dolarów, a druga osiągnęła 4 dolary. Cardano wzrósł o 215,3 %, osiągając najwyższe ceny od dwóch i pół roku. Ripple wykazał jeszcze bardziej imponujący wzrost — 283,9%. Jednak BNB ograniczył się do stosunkowo skromnego wzrostu o 13,52%.

W w w 1 listopada rozpoczął działalność prawo górnicze. Dokument zdefiniował krąg osób, które mogą legalnie wydobywać kryptowalutę na skalę przemysłową. Pod koniec miesiąca została podpisana ustawa o opodatkowaniu kryptowalut. Od 2025 r. obywatele zaczną płacić podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 13% od dochodów do 2,4 mln rubli i 15% powyżej tego limitu. Podatek od zysków z wydobycia kryptowalut będzie wynosił 25%, a podatek od wartości dodanej (VAT) od wydobywania kryptowalut nie będzie podlegał. Górnikom nie będzie wolno stosować specjalnych reżimów podatkowych.

Grudzień

W grudniu Bitcoin ustanowił rekord ceny, pobijając 100 000 dolarówi sięgając 108 364 dolarów. Utrzymania nowego poziomu nie udało się jednak utrzymać. Nie pomogła nawet kolejna obniżka stopy Rezerwy Federalnej USA o 0,25%, gdyż w tym samym czasie najbardziej wrażliwi inwestorzy kryptowalut usłyszeli, że amerykański bank centralny nie zamierza tworzyć państwowej rezerwy bitcoinów. To właśnie po tym wydarzeniu BTC zaczął spadać.

Inne główne kryptowaluty również wykazały ujemną dynamikę w grudniu: Ethereum spadło poniżej 3500 dolarów, Solana spadła o 17,95%, Cardano spadła o 17,86%.

Pudgy Penguins stał się nowym memecoinem, który przyciągnął uwagę inwestorów w grudniu. Jej notowania podskoczyły o prawie 600%. I oto fenomen listopada – Chill Guy – spadł o ponad 60%.

Głównymi beneficjentami w grudniu były tokeny giełd kryptowalut. Najlepiej wyglądającym z nich był Bitget Token (BGB), który od razu wzrósł o 382% i, logicznie rzecz biorąc, zaktualizował swoje historyczne maksimum. Wśród innych tokenów kryptowalut można wymienić Gate Token, którego cena wzrosła o 40,22% i po raz pierwszy w trakcie handlu osiągnęła 17 dolarów. Na tym tle moneta BNB wykazała stosunkowo skromną dynamikę: wzrost o 9,25%. Niemniej jednak zaktualizował swoje historyczne maksimum, osiągając 794,3 USD.

Jaki jest wynik?

Rok 2024 upłynął pod znakiem halvingu, obietnic wyborczych polityków, obniżki głównej stopy procentowej przez Rezerwę Federalną USA i boomu na memcoiny na blockchainie Solana. Na koniec roku kryptowaluty osiągnęły poważny wzrost wartości: Bitcoin – 124,62%, Ethereum – 48,41%, Solana – 91,57%, Cardano – 48,65%, BNB – 128,28%. Takie liczby wskazują, że rok był niezwykle udany dla inwestorów kryptowalutowych. 

Источник: bits.media

Exit mobile version