Site icon GEO Polityka

W najbliższej przyszłości kurs nie przekroczy 41,90-42,30 UAH/$ – ekspert

Pod koniec 2024 roku utrzymywał się tradycyjnie wysoki popyt na waluty obce: według grudniowych wyników, w celu zrównoważenia rynku międzybankowego, NBU sprzedał ponad 5 miliardów dolarów. Na tym tle regulator pozwolił, aby kurs hrywny stopniowo wchodził w przedziały 41,90-42,10. Mówił o tym Jurij Krokhmal, szef obsługi sprzedaży produktów skarbowych w Avangard Banku.

< p> ► Zapisz się na kanał telegramu „Ministerstwo Finansów”: główny finansowy aktualności

Prognozy

Ekspert zauważył, że można zauważyć, że Narodowy Bank Polski stosuje taktykę obserwowaną na rynku w ciągu ostatnich trzech miesięcy: ograniczoną zmienność i stopniową, kontrolowaną dewaluację waluty krajowej.

A zatem, według wyników roku cena hrywny spadła z 38 002 do 42 013, co stanowi nieco ponad 10,5% i jest mniej więcej oczekiwana wskaźnik.

W kontekście stabilnej sytuacji w zakresie rezerw walutowych oraz wysokiego poziomu wsparcia finansowego ukraińskiego budżetu ze strony partnerów międzynarodowych, możemy spodziewać się, że NBU będzie nadal działać w ramach zatwierdzonej wcześniej „mapy drogowej” i realizować polityka na rynku walutowym podobna do tej, którą obserwowaliśmy w 2024 roku: systematyczna deprecjacja hrywny i umiarkowana zmienność na MVRU.

Szczegóły

Na początku roku tradycyjnie może nastąpić ożywienie w segmencie gotówkowym rynku, jednak nie wpłynie to raczej na sytuację na rynku rynek bezgotówkowy. Z dużym prawdopodobieństwem w najbliższym czasie kurs nie przekroczy poziomu 41,90−42,30.

W kontekście wysokiej inflacji w Stanach Zjednoczonych i odpowiadających jej oczekiwań co do poziomu stóp procentowych dolara i waluty Zamiar EBC dotyczący obniżenia głównej stopy procentowej w Europie, W grudniu euro spadło do rocznych minimów i utrzymuje się na poziomie ~1,04 w stosunku do dolara, co oznacza za hrywny wynosi 43,50 ~ 43,90. Dodatkowo euro znajduje się pod presją zapowiadanej przez nowego prezydenta USA agresywnej polityki gospodarczej i handlu zagranicznego, co może stać się kolejnym czynnikiem osłabiającym europejską walutę.

minfin.com.ua

Exit mobile version