Site icon GEO Polityka

NATO ogłosiło zwiększoną obecność na Morzu Bałtyckim po uszkodzeniu kabli

Członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) postanowili zmusić armię obecność bloku na Morzu Bałtyckim. Rozwiązanie to chwalone jest za ochronę infrastruktury po niedawnym uszkodzeniu kabli podmorskich łączących Estonię z Finlandią.

RBC-Ukraina informuje o tym poprzez zgłoszenia na stronie internetowej NATO.

Oświadczenie skierowane do Sojuszu stwierdza, że ​​członkowie bloku w kwaterze głównej NATO rozmawiali o bezpieczeństwie infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim po uszkodzeniu kabli podmorskich pomiędzy obydwoma krajami krawędzie 25 piersi.

„Uszkodzenie kabli, zgodnie z dochodzeniem władz fińskich, jest jednym z wielu pozostałych incydentów na Morzu Bałtyckim, które uważa się za możliwy sabotaż” – stwierdzili w Sojuszu.

Kraje sojusznicze wyraziły „odnowioną solidarność” z Estonią i Finlandią po tym incydencie na morzu.

„Poprzez oszczędzanie pieniędzy, zwiększanie świadomości sytuacji i Aby uniknąć przyszłych incydentów, NATO wzmocni swoją obecność wojskową na Morzu Bałtyckim” – stwierdził blok w oświadczeniu.

Ponadto wydaje się, że członkowie NATO rozważają także „inne podejścia” mające na celu zmniejszenie potencjalnych zagrożeń dla krytycznej infrastruktury podmorskiej. Zokrem, za wsparcie Centrum Morskiego NATO na rzecz bezpieczeństwa krytycznie ważnej infrastruktury podwodnej utworzonej w lesie, został dodany do Sojuszu.

Uszkodzenia kabli w pobliżu Morza Bałtyckiego

Wcześniej informowano, że 25 lat temu Finlandia ogłosiła uszkodzenie podwodnego kabla energetycznego z Estonii, który uległ uszkodzeniu na Morzu Bałtyckim.

Jak potwierdził fiński krajowy operator energetyczny Fingrid, podwodny kabel energetyczny Estlink 2, który łączy Finlandię i Estonię, uległ uszkodzeniu. Później okazało się, że uszkodzone zostały dwa kable grupy Elisa, a jednym z nich był CITIC Telecom.

26 Breast Premier Estonii Kristen Mihal oświadczyła, że ​​kraj planuje chronić krytyczne infrastrukturę po incydencie z kablem na Zatoce Fińskiej (wlot u zbiegu Morza Bałtyckiego, obmywający wybrzeża Finlandii, Estonii i Federacji Rosyjskiej). Za co mogą pozyskać sojuszników z NATO.

Finlandia nie podaje wersji o sprytnym zniszczeniu podwodnej linii energetycznej, w rejonie gdzie kładzione są kable, w momencie zerwania naprawiono dwa statki.

Później ujawniono, że fiński rząd prowadzi dochodzenie w sprawie tankowca, który prawdopodobnie jest częścią rosyjskiej floty tajnej. 26 grudnia fińska policja przeprowadziła specjalną operację na rosyjskim „tankowcu-cieniu” podejrzewanym o sabotaż.

Poinformowano również, że prezydent Finlandii Alexander Stubb wezwał świat do podjęcia działań przeciwko zagrożeniom, jakie niosą ze sobą statki floty cieni Federacji Rosyjskiej.

27 grudnia Wysoka Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Kaja Kallas powiedziała, że ​​UE przygotowuje sankcje przeciwko „flotcie cieni” Rosji. 30 grudnia Kallas oświadczył, że sabotaż, do którego dochodzi w Europie w ostatnich miesiącach, nie jest odosobnionym incydentem, lecz częścią systemu skoordynowanych działań mających na celu destabilizację infrastruktury UE. Dodała, że ​​Federacja Rosyjska jest zamieszana w te incydenty.

Ponadto Sekretarz Generalny NATO Mark Rutte ogłosił 27 grudnia plany Sojuszu dotyczące wzmocnienia swojej obecności wojskowej na Morzu Bałtyckim za pomocą sabotażu.

< p>Komunikaty końcowe i ważne informacje Przeczytaj o wojnie między Rosją a Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.

Exit mobile version