Site icon GEO Polityka

Absolutne mistrzostwo Usika, rekordy Maguchiego i Kharlana: główne zwycięstwa ukraińskiego sportu w 2024 roku

Pamiętamy najważniejsze osiągnięcia ukraińskich sportowców w 2024 roku.

2024 dobiega końca. Było to bardzo trudne dla narodu ukraińskiego, który nadal broni swojej ojczyzny przed rosyjskim okupantem. Pomimo tych okoliczności ukraińscy sportowcy po raz kolejny odnieśli w tym roku wiele znaczących zwycięstw na arenie międzynarodowej. Na ich cześć odegrano hymn narodowy i wywieszono niebiesko-żółtą flagę.

Przedstawiciele ukraińskiego sportu nie zapomnieli podziękować i wesprzeć w każdy możliwy sposób Siły Zbrojne Ukrainy, a niektórzy sami chwycili za broń i wyruszyli bronić ojczyzny przed wrogiem. Wielu z nich oddało życie w walce z najeźdźcami.

TSN Prosport zaprasza czytelników do wspomnienia najważniejszych zwycięstw ukraińskich sportowców w 2024 roku.

Usik dwukrotnie pokonał Furię, zdobywając tytuł „absolutny”

W 2024 r.Aleksander Usiknadal dominował w światowym boksie. Wreszcie doszło do jego długo oczekiwanej walki z Tysonem Furym. I nie tylko jeden, ale dwa. W każdym z nich zwyciężył ukraiński bokser. Co więcej, pierwsza walka stała się historyczna, ponieważ stawką był tytuł absolutnego mistrza świata wagi ciężkiej.

W nocy 19 maja 2024 roku Usik pokonał Fury’ego niejednogłośną decyzją w walce unifikacyjnej, która odbyła się miejsce w Riyadzie w Arabii Saudyjskiej. Pod koniec dziewiątej rundy Aleksander powalił przeciwnika.

W ten sposób Aleksander obronił pasy WBO, WBA, IBO i IBF, a także odebrał tytuł WBC od „Króla Cygańskiego”. Usik został pierwszym absolutnym mistrzem świata w wadze ciężkiej XXI wieku.

< p>Wcześniej ostatnim „absolutem” w wadze ciężkiej był Lennox Lewis, który osiągnął ten status w 1999 roku pokonując Evandera Holyfielda. Wtedy stawką były tytuły WBA, WBC i IBF. Pas WBO został uznany za równy w 2007 roku, dzięki czemu Usik został pierwszym w historii „absolutnym” mistrzem wagi ciężkiej z czterema głównymi tytułami.

Po pierwszej walce Fury aktywował opcję rewanżu i bokserzy spotkali się ponownie w pierścień w nocy 22 grudnia w Riyadzie. Tym razem Ukrainiec zwyciężył jednogłośną decyzją i obronił tytuły mistrza świata WBA, WBO, WBC i IBO w wadze ciężkiej.

W przeciwieństwie do pierwszej walki, w rewanżu Usika z Furym nie było mowy o tytule absolutnego mistrza świata, gdyż Alexander wcześniej zrzekł się tytułu IBF. Teraz należy do Brytyjczyka Daniela Dubois, który zdążył już go obronić, nokautując swojego rodaka Anthony'ego Joshuę.

Po zwycięstwie Usika nad Furym w rewanżu Dubois wspiął się na szczyt na ring i wyzwał Ukraińca na pojedynek. Aleksander zgodził się i poprosił o zorganizowanie walki z Danielem, którego wcześniej znokautował w sierpniu 2023 roku.

Prawdopodobnie więc w 2025 roku Usik stoczy drugą walkę z Dubois i spróbuje odzyskać tytuł „absolutnego” w wadze ciężkiej. Dla Aleksandra to szansa na zostanie trzykrotnym absolutnym mistrzem świata, bo wcześniej był on także właścicielem wszystkich pasów wagi cruiser.

Przypomnijmy, że po drugim zwycięstwie nad Furią mistrz Ukrainy podbił oryginalna szabla hetmana Iwana Mazepy na ringu

Przypomnijmy, że po drugim zwycięstwie nad Furią mistrz Ukrainy podniósł na ringu oryginalną szablę hetmana Iwana Mazepy>, przypominając światu wielowiekowej walki narodu ukraińskiego o wolność.

Maguchikh pobił rekord świata

Ukraiński skoczek miał fantastyczny rok 2024 wysokość Jarosława Maguchichha. Zdobyła złoto na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r., zdobyła złoto na Mistrzostwach Europy i srebro na Halowych Mistrzostwach Świata, a także została mistrzynią Diamentowej Ligi, wygrywając wszystkie etapy, w których brała udział

Na początku lipca Maguchikhpobiła rekord świata w skoku wzwyż kobiet. Na etapie Diamentowej Ligi w Paryżu Ukrainiec jako pierwszy w historii osiągnął wysokość 2,10 metra. Jarosława pobiła osiągnięcie Bułgarki Stefki Kostadinovej, która na Mistrzostwach Świata w Rzymie w 1987 roku skoczyła 2,09 m.

Sukcesy ukraińskich olimpijczyków: Kharlana, Maguchikha, Chizhnyaka i innych< /strong> h2>

Latem w Paryżu odbywały się najważniejsze wielosportowe zawody na świecie – igrzyska olimpijskie. Ukraińcy na Igrzyskach w stolicy Francji również zachwycili kibiców zwycięstwami i medalami. W sumiezdobyli12 medali: trzy złote, pięć srebrnych i cztery brązowe.

Po wynikach Igrzysk 2024 Ukraina zajęła 22. miejsce w klasyfikacji generalnej ranking medalowy strong> i zajął 17. miejsce pod względem liczby zdobytych nagródwśród wszystkich uczestniczących krajów.

Pierwszy medal Igrzyska Olimpijskie 2024 sprowadzone do naszego krajuOlga Kharlan – brąz w konkursie indywidualnym w szabli. Ta nagroda nie była dla niej jedyną w Paryżu. Później wraz z Eleną Krawatską, Aliną Komaszczuk i Julią Bakastową wygrała turniej drużynowy, zdobywając pierwsze „złoto” na igrzyskach olimpijskich 2024.

W ten sposób Harlan został dwukrotnym mistrzem olimpijskim. Olga zdobyła także swoje pierwsze złoto w drużynie na swoich debiutanckich igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Następnie triumfowała wraz z Olgą Zhovnir, Galiną Pundik i Eleną Khomrovą.

„Złotem” zawodów drużynowych Paryż 2024 stało się szóste wyróżnienie olimpijskie w karierze Kharlana, który stał się absolutnym rekordem posiadacz medali Ukrainy zdobytych na igrzyskach olimpijskich. Szermierz szablą pobił osiągnięcie pływaczki Yany Klochkovej, która zdobyła pięć medali na igrzyskach olimpijskich.

Dwa kolejne złote medale Ukrainy na Igrzyskach Olimpijskich 2024: Wyboroli Maguchikh i bokserAleksander Chiżniak.

Dla Jarosławy to pierwsze złoto olimpijskie w jej karierze i drugi brązowy medal w Tokio 2020.

Chiżniak również po raz drugi wspiął się na olimpijskie podium, ale po raz pierwszy na najwyższy stopień. Na Igrzyskach w Tokio dramatycznie przegrał w finale – został znokautowany w ostatniej rundzie i został ze srebrem.

Powinno również pamiętaj, że igrzyska olimpijskie w 2024 r. były ostatnimi dla grecko-rzymskiego zapaśnika Zhana Belenyuka, który przybył do Paryża jako aktualny mistrz olimpijski. Był jedynym ukraińskim sportowcem, któremu udało się zdobyć złoto na Igrzyskach w Tokio.

Obecny poseł do ukraińskiego parlamentu zdołał z wdziękiem pożegnać się ze sportem. Na Igrzyskach Olimpijskich 2024 zdobył brąz, po czym zatańczył zwycięskiego hopaka. Tak jak to zrobił na Igrzyskach w Tokio, kiedy celebrował złoto olimpijskie.

Jean zakończył karierę jako trzykrotny medalista olimpijski. Oprócz „brązu” Paryża 2024 i „złota” Tokio 2020 na swoim koncie ma „srebro” Rio 2016.

Wszystkie medale Ukrainy na Igrzyskach Olimpijskich 2024

„Złoto”:

„Srebro”:

“Brąz”:

Fantastyczny występ Ukraińca Paraolimpijczycy< /strong>

Nasi Paraolimpijczycy podjęli się zadania wspierania osiągnięć kadry olimpijskiej. Ukrainę na Igrzyskach Paraolimpijskich w 2024 r. reprezentowało 140 sportowców, którzy rywalizowali w 17 dyscyplinach sportowych. To rekordowa liczba dyscyplin w historii paraolimpijskiej Ukrainy.

Podczas igrzysk w stolicy Francji ukraińscy paraolimpijczycy zdobyli 82 medale: 22 złota, 28 srebrnych i 32 brązowych.

Nasz zespółzajął siódme miejsce w klasyfikacji medaloweji zajął piąte miejsce pod względem liczby nagród.

Wszystkie medale Ukrainy na Igrzyskach Paraolimpijskich 2024

” Złoto”:< /p>

“Srebro”:

“Brąz”:< /p> < ul>

  • Anna Gontar (pływanie, 50 metrów, styl dowolny, klasa S6)
  • Alexander Komarov (pływanie, 200 metrów, styl dowolny, klasa S5)
  • Victor Didukh, Irina Shinkareva (tenis stołowy, gra mieszana, turniej gry podwójnej, klasa XD17)
  • Roman Danilyuk (lekkoatletyka, pchnięcie kulą , klasa F12)
  • Jarosław Denisenko(pływanie, 100m, plecy, klasa S12)
  • Anna Stetsenko (pływanie, 400 m, styl dowolny, klasa S12)
  • Anton Kol (pływanie, 50 m, plecy, klasa S1 )
  • Evgeny Bogodayko (pływanie, 200 m, styl zmienny, klasa SM7)
  • Marina Poddubnaya (pływanie, 50 m, styl dowolny, klasa S11)
  • Evgeniy Bogodayko  (pływanie, 100 m, styl klasyczny, klasa SB6)
  • Artem Kolinko (bocha, klasa BC4)
  • Daniil Chufarov (pływanie, 100 m, plecy, klasa S11)
  • Daniil Semenikhin (pływanie, 100 m , styl klasyczny, klasa SB5)
  • Anna Gontar (pływanie, 100 m, styl klasyczny, klasa SB5)
  • Siergiej Palamarczuk(pływanie, 50 m, styl grzbietowy, klasa S3)
  • Alexey Virchenko (pływanie, 50 m, styl dowolny, klasa S13)
  • Alexander Litvinenko (lekkoatletyka, skok w dal, klasa T36)
  • Zoya Ovsiy (lekkoatletyka, rzut dyskiem, klasa F51)
  • < strong>Oksana Boturchuk(lekkoatletyka, bieg na 400 m, kategoria T12)
  • Maxim Koval (lekkoatletyka, pchnięcie kulą, kategoria F20)
  • Elena Fedota-Isaeva (szermierka na wózkach inwalidzkich, szabla, turniej pojedynczy, kategoria B)
  • Pavel Bal (kolarstwo, wyścig grupowy, klasa H5)
  • < li>Angela Gavrisyuk (judo, do 57 kg, klasa J1)
  • Daniil Chufarov (pływanie, 100 m, styl klasyczny, klasa SB11)
  • David Khorava (judo, do 60 kg, klasa J2)
  • Jarosław Semenenko, Anna Gontar, Aleksander Komarow, Irina Poida, Denis Ostapchenko, Veronica Korzhova (pływanie, sztafeta 4×50 m, styl zmienny, 20 punktów)
  • Maxim Nikolenko  (tenis stołowy, turniej gry pojedynczej, klasa MS8)
  • Elena Fedota-Isaeva (szermierka, turniej pojedynczy, szpada, kategoria B)
  • Sergey Palamarchuk (pływanie, 200 m, styl dowolny, klasa S3)
  • < li>Nikołaj Sinyuk (kajaki i spływy kajakowe, kajak jednoosobowy, 200 m, klasa KL2)

  • Jurij Babinets (trójbój siłowy, do 88 kg)
  • Igor Nimczenko (pływanie, 200 m, styl indywidualny, klasa SM10)
  • Ukraińska drużyna futsalu zdobyła historyczny brązowy medal Mistrzostw Świata

    Nasi futsalowcy bardzo cieszyli kibiców. Reprezentacja Ukrainy w futsalu mężczyzn zdobyła „brąz” na Mistrzostwach Świata w 2024 roku.

    W fazie grupowej drużyna Aleksandra Kosenki przegrała z Argentyną (1:7), ale potem zniszczyła Angolę (7:2) i pokonała Afganistan (4:1).

    W 1/8 finału „niebiesko-żółci”pokonaliHolandię (3:1), w ćwierćfinale pokonali Wenezuelę (9:4), w półfinale przegrali z Brazylią (2:3), a w meczu o brązowy medal pokonali Francję (7:1).< /p>

    Reprezentacja Ukrainy po raz pierwszy w historii została zwycięzcą Mistrzostw Świata w futsalu. Wcześniej najlepszym wynikiem „niebiesko-żółtych” było czwarte miejsce na debiutanckim turnieju naszej drużyny w 1996 roku.

    Rok 2024 okazał się zatem bogaty w triumfy, medale i rekordy ukraińskiego sportu. Mamy nadzieję, że rok 2025 będzie jeszcze bardziej udany. W miarę możliwości nadal pomagamy naszemu wojsku, aby wspólnie odnieść najważniejsze zwycięstwo – zakończyć wojnę poprzez wyzwolenie wszystkich terytoriów naszej ojczyzny od okupantów.

    tsn.ua

    Exit mobile version