Na Ukrainie od 2025 roku opłacanie jednolitych składek na ubezpieczenie społeczne stanie się obowiązkiem prywatnych przedsiębiorców. Ustawa budżetowa przewiduje zwiększenie do 2025 roku wielkości maksymalnej podstawy wynagrodzenia służącej do naliczania zunifikowanej składki na ubezpieczenie społeczne z 15 do 20 płacy minimalnej oraz zawieszenie świadczenia wojskowego dla prywatnych przedsiębiorców z tytułu opłacania zunifikowanych składek na ubezpieczenia społeczne. Nadal jednak będzie obowiązywać zwolnienie z płacenia jednolitego podatku socjalnego dla osób fizycznych. Pisze o tym Debit-Credit.
Co wiadomo
Obecnie maksymalna miesięczna kwota dochodu osoby fizycznej wynosi Jednolita naliczona składka na ubezpieczenie społeczne wynosi 15 płac minimalnych. Według starych zasad od 1 stycznia 2025 roku byłoby to 120 000 hrywien. Według nowych będzie to 160 tys. UAH, czyli o 40 tys. UAH więcej.
Nowe zasady ustalania maksymalnej kwoty będą dotyczyły zarówno pracodawców płacących ujednolicony podatek socjalny za pracowników, jak i przedsiębiorców indywidualnych płacących ujednolicony podatek socjalny za siebie. Oznacza to, że wszyscy pracodawcy (w tym indywidualni przedsiębiorcy) będą odprowadzać od wynagrodzeń swoich pracowników ujednoliconą składkę na ubezpieczenie społeczne w nowej wysokości, niezależnie od jednolitej stawki składki na ubezpieczenie społeczne. Zmiany te dotyczą zarówno pracowników, którym ustalono stawkę 22%, jak i pracowników będących osobami niepełnosprawnymi.
Od stycznia 2025 r. minimalna miesięczna wysokość zunifikowanych składek na ubezpieczenie społeczne wyniesie 1760 UAH, a maksymalna 35 200 UAH. Odrębna zasada dotyczy osób „ogólnych” i osób prowadzących działalność na własny rachunek. Od kwoty dochodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności pobierają jednolity podatek socjalny, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W takim przypadku wysokość jednorazowej składki nie może być niższa niż minimalna składka na ubezpieczenie za miesiąc, w którym uzyskano dochód (zysk).
Naturalnie, ujednolicona składka na ubezpieczenie społeczne musi być naliczana w maksymalnej wysokości. Natomiast w przypadku braku dochodów mają prawo, własną decyzją, do opłacania jednolitej składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości nie mniejszej niż minimalna. Przewidziano to w ust. 2 art. 7 ustawy o jednolitym zabezpieczeniu społecznym. Organy podatkowe wypowiadały się na ten temat tutaj.
Obecnie zgodnie z normami paragrafów 9-19 ust. VIII ustawy o Jednolitym Ubezpieczeniu Społecznym Przedsiębiorcy indywidualni „zunifikowani” (a także przedsiębiorcy indywidualni objęci powszechnym systemem podatkowym oraz osoby prowadzące samodzielną działalność zawodową i członkowie gospodarstwa rolnego) są zwolnieni z opłacania ZUS za siebie 1 marca 2022 r. do zakończenia wojny i przez kolejne 12 miesięcy.
Zgodnie z ustawą o jednolitym ubezpieczeniu społecznym płatnicy korzystający z tego świadczenia nie wypełniają w ramach deklaracji za okres, w którym składka jednorazowa nie została naliczona, obliczona i nieopłacona.
Co się zmieni od 1 stycznia
Zgodnie z ust. 3 zapisów końcowych projektu Budżetu Państwa na rok 2025 9−19 sekcja VIII ustawy o jednolitym zabezpieczeniu społecznym ma zostać zawieszone do 2025 roku w zakresie tego świadczenia dla przedsiębiorców prywatnych.
Na pewno więc nie będzie powszechnego świadczenia, które zwalniałoby wszystkich indywidualnych przedsiębiorców z płacenia jednolitego podatku socjalnego w czasie wojny w 2025 roku. Po raz pierwszy zunifikowana składka na ubezpieczenie społeczne będzie musiała być opłacana na podstawie wyników I kwartału 2025 roku. Jednak pewne korzyści pozostają.
Który z indywidualnych przedsiębiorców będzie zwolniony z płacenia jednolitego podatku socjalnego w 2025 roku
FOP z terenów czasowo okupowanych. W roku 2025 w dalszym ciągu obowiązywać będzie norma z paragrafu 9-3 działu VIII Jednolitej Ustawy o Polityce Społecznej. W związku z tym płatnicy jednorazowej składki mający siedzibę (miejsce zamieszkania) na czasowo okupowanym terytorium Ukrainy są zwolnieni z obowiązków określonych w art. 6 ustawy.
Oznacza to, że w odniesieniu do przedsiębiorców prywatnych należących do WTO w 2025 r. nadal będą obowiązywać zasady dotyczące niepłacenia i niezgłaszania się do Jednolitego Ubezpieczenia Społecznego.
Przedsiębiorcy indywidualni w systemie ogólnym bez dochód podlegający opodatkowaniu. Od 1 stycznia 2021 r. przedsiębiorcy indywidualni objęci powszechnym systemem opodatkowania nie będą mogli płacić za siebie jednolitych składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku braku zysku. Wynika to z normy ust. 2 ust. 1 art. 7 ustawy o ESV.
Oznacza to, że jeżeli indywidualny przedsiębiorca nie uzyskał dochodu (zysku) w okresie sprawozdawczym lub w odrębnym miesiącu okresu sprawozdawczego, ma prawo samodzielnie ustalić podstawę naliczenia, ale nie więcej niż maksymalna wartość zunifikowanej składki na ubezpieczenie społeczne podstawa memoriałowa. W takim przypadku wysokość jednolitej składki na ubezpieczenie społeczne nie może być niższa niż minimalna składka na ubezpieczenie.
FOP – główni pracownicy. Jeżeli przedsiębiorcy indywidualni (zarówno „ogólni”, jak i „zunifikowani”) pozostają jednocześnie w stosunku pracy, wówczas mogą nie płacić za siebie jednolitej składki na ubezpieczenie społeczne. Zasada ta obowiązuje również od 1 stycznia 2021 r. Ale tylko pod warunkiem, że pracodawca w ich głównej siedzibie opłacał za nich zunifikowaną składkę na ubezpieczenie społeczne w wysokości nie niższej niż minimalna składka ubezpieczeniowa.
Jeżeli w danym miesiącu pracodawca opłacał SPE, ale w kwocie niższej niż minimalna składka na ubezpieczenie, to osoba prowadząca działalność na własny rachunek opłaca SPE za siebie. I to w kwocie nie mniejszej niż składka minimalna (a nie różnica).
Oznacza to, że tacy indywidualni przedsiębiorcy zapłacą za styczeń 2025 r. nie mniej niż 1760 UAH w przypadku, gdy pracodawca nie zapłaci składki zunifikowana składka na ubezpieczenie społeczne przynajmniej w tej minimalnej wysokości.
Czy osoby prowadzące działalność na własny rachunek będą mogły być płatnikami ZUS, jeżeli samodzielnie ustalą dla miesięcy okresu rozliczeniowego, za które pracodawca opłacał składkę na ubezpieczenie tych osób w wysokości minimalnej składki na ubezpieczenie, podstawę naliczania , ale nie więcej niż maksymalna kwota podstawy naliczania jednolitego ubezpieczenia społecznego?
Oznacza to, że tacy indywidualni przedsiębiorcy nie będą zobowiązani do płacenia jednolitego podatku socjalnego.
FOP, emeryci i osoby niepełnosprawne. Zwolnieni z płacenia jednolitego podatku socjalnego są także przedsiębiorcy indywidualni, którzy pobierają emeryturę z tytułu wieku lub stażu pracy, są osobami niepełnosprawnymi lub osiągnęli wiek określony w art. 26 ustawy „O obowiązkowym państwowym ubezpieczeniu emerytalnym” i otrzymywać emeryturę lub pomoc społeczną zgodnie z ustawą.
Zmobilizowanie prywatnych przedsiębiorców. Przedsiębiorcy indywidualni powołani do Sił Zbrojnych Ukrainy w związku z mobilizacją, na czas określony, przez cały okres służby wojskowej, są zwolnieni z płacenia za siebie jednolitego podatku socjalnego.
- Przedsiębiorca indywidualny