Site icon GEO Polityka

Śmierć to nie koniec: naukowcy odkryli nowy stan życia po śmierci organizmu

Twitter LinkedIn

Naukowcy dokonali rewolucyjnego odkrycia, odkrywając nowy stan komórek, który może zrewolucjonizować podejście do medycyny.

URA-Inform donosi o tym w nawiązaniu do Theconversation.

Profesor Peter Noble z University of Washington i Alex Pozhitkov z City of Hope Medical Center w Kalifornii odkryli, że po śmierci organizmu komórki są zdolne do wykazywania nieoczekiwanych zdolności. W obecności substancji odżywczych, tlenu lub sygnałów bioelektrycznych potrafią się one reorganizować i dostosowywać do nowych warunków.

W eksperymentach laboratoryjnych komórki martwych żab potrafiły tworzyć struktury wielokomórkowe – tzw. „ksenoboty”. U ludzi komórki płuc tworzyły podobne struktury, które nazwano „antropobotami”. Odkrycie to podważa tradycyjne poglądy na temat ewolucji i stabilności komórek.

Zdolność komórek do przeżycia po śmierci organizmu zależy od wielu czynników: środowiska, tempa metabolizmu i metod konserwacji. Na przykład ludzkie leukocyty tracą żywotność 60–86 godzin po śmierci, podczas gdy komórki mięśniowe myszy zachowują zdolność do regeneracji nawet przez dwa tygodnie.

Badania w tej dziedzinie trwają od ponad 15 lat. Początkowo społeczność naukowa podchodziła do tych prac z nieufnością, ale w 2017 roku naukowcy odkryli, że u myszy i ryb po śmierci aktywowanych jest nawet tysiąc genów.

Według Noble'a i Pozhitkowa ich odkrycia mogą się zmienić podejścia do medycyny regeneracyjnej i immunoterapii, a także ponownie rozważyć definicję „legalnej śmierci”. Rozwój ten otwiera nowe horyzonty w leczeniu chorób i naprawie tkanek.

& #171 „Jesteśmy o krok od zrozumienia podstawowych pytań dotyczących życia” – podsumowali naukowcy.

Przypomnijmy, że wcześniej donoszono, że ludzie jakiego wzrostu żyją dłużej: nieoczekiwane dane badawcze naukowcy.

Źródło informacji

Exit mobile version