Nowe stawki podatkowe i sprawozdawcze zaczną obowiązywać od nowego roku.
Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski podpisał ustawę opóźniającą podwyżkę podatków dla osób fizycznych przedsiębiorcy indywidualni (przedsiębiorcy indywidualni) do 1 stycznia 2025 r.
Ile podatków będą musieli zapłacić przedsiębiorcy w nowym roku – przeczytaj materiał TSN.ua.
“Zmiany historyczne” dla przedsiębiorców indywidualnych
„Zmiany historyczne” dla przedsiębiorców indywidualnych
h2>
Zełenski podpisał 28 listopada ustawę o historycznej podwyżce podatków, która weszła w życie następnego dnia. Główne zmiany dotyczyły stawki cła wojskowego, podatku dochodowego dla banków oraz wprowadzenia miesięcznej sprawozdawczości.
W środę 25 grudnia Zełenski podpisał ustawę regulującą standardy płacenia podatków po ich historycznym podwyższeniu. Przesuwa wprowadzenie nowych zmian podatkowych dla przedsiębiorców indywidualnych na 1 stycznia 2025 r., zamiast wcześniej planowanego na 1 października 2024 r.
Przewodniczący parlamentarnej Komisji Finansów, Podatków i Polityki Celnej Daniil Getmantsev również potwierdził to na swoim kanale na Telegramie:
„Ustawa nr 9319 została podpisana. Podwyżka dla przedsiębiorców indywidualnych nadchodzi weszło w życie 1 stycznia. „Wszystko jest zgodnie z obietnicą” – napisał.
A zatem podwyższone podatki dla przedsiębiorców indywidualnych zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.
W Generalnie podpisana dziś przez prezydenta ustawa przewiduje:
- zniesienie podatków z mocą wsteczną;
- dla podatników jednolitych podatek wojskowy zostanie wprowadzony od 1 stycznia 2025 r.;
- w przypadku dochodów uzyskanych na podstawie wyników zeznania rocznego za 2024 r. stosowana będzie stawka 1,5% (z wyjątkiem transakcji majątkowych sporządzono w grudniu 2024 r.);< /li>
- przewiduje się zapewnienie wojskowych ulg podatkowych dla indywidualnych przedsiębiorców na terenach czasowo okupowanych, indywidualnych przedsiębiorców personelu wojskowego, indywidualnych przedsiębiorców przebywających na zwolnieniach lekarskich i urlopach analogicznie do jednolitego podatku;
- przewiduje się zniesienie obowiązku wojskowego dla e-rezydentów;
- możliwość zaliczenia podatku wojskowego płaconego przez przedsiębiorców indywidualnych do minimalnego zobowiązania podatkowego oraz inne przepisy doprecyzowujące.
Jednolite limity podatkowe i dochodowe oraz ujednolicone składki na ubezpieczenia społeczne
Wg Funduszu Rozwoju Przedsiębiorczości jednolite stawki podatku i limity dochodów dla osób „uproszczonych” będą wynosić:
Grupa pierwsza: jednolita stawka podatku – 302,80 hrywien miesięcznie (10% kosztów utrzymania dla osób pełnosprawnych).
Druga grupa: jednolita stawka podatku – 1,6 tys. hrywien miesięcznie (20% płacy minimalnej).
Grupa trzecia: Jednolita stawka podatku – 5% dochodu (lub 3% dla podatników VAT).
Od 1 stycznia 2025 r. przedsiębiorcy indywidualni zobowiązani są do opłacania jednorazowej składki na ubezpieczenie społeczne (USC), gdyż świadczenie które pozwalały indywidualnym przedsiębiorcom nie płacić SSC, zostaną w czasie stanu wojennego zniesione.
Chas News podaje, że w uzasadnieniu do projektu budżetu na rok 2025, w celu dodatkowego uzupełnienia budżetów funduszy socjalnych i emerytalnych, zgodnie z Deklaracją Budżetową na lata 2025-2027, przewidziano „wznowienie opłacania jednorazowej składki na ubezpieczenie społeczne przez osoby fizyczne i przedsiębiorców, którzy wybrali uproszczony system opodatkowania, osoby prowadzące samodzielną działalność zawodową oraz członków gospodarstw rolnych.”
Minimalna wpłata wyniesie 1760 hrywien miesięcznie (22% płacy minimalnej) oraz maksymalna podstawa naliczania jednolitej składki na ubezpieczenie społeczne: Tymczasowo wzrasta do 20 płacy minimalnej, czyli 160 000 hrywien, co ustala maksymalną miesięczną składkę na 35 200 hrywien.
Wyjątek stanowią przedsiębiorcy indywidualni zlokalizowani na terytoriach czasowo okupowanych.
Podatek wojskowy
Przedsiębiorcy indywidualni z pierwszej, drugiej i czwartej grupy zapłacą 800 hrywien miesięcznie (10% minimalnej płaca). Grupa trzecia: 1% dochodów – podaje Fundusz Rozwoju Przedsiębiorczości.
Warto zaznaczyć, że norma ta będzie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. do końca roku, w którym zostanie zniesiony stan wojenny .
Warto dodać, że od 2025 r. zamiast kwartalnej wprowadzone zostanie raportowanie miesięczne dla przedsiębiorców indywidualnych dotyczące pracowników najemnych. Aktualizowane są także formularze sprawozdawcze dla podatku jednolitego, zawierające informacje o opłacaniu cła wojskowego.
Podatki dla przedsiębiorców indywidualnych III grupy
Przedsiębiorcy indywidualni III grupy jeden podatek płaci kilka rodzajów podatków. Należą do nich: podatek jednolity, ujednolicony podatek i opłata socjalna.
Jednolita stawka podatku wynosi 3 lub 5% kwoty dochodu za każdy kwartał.
Poziom jednolitego podatku stawka może być inna:
- jeżeli przedsiębiorca indywidualny jest podatnikiem to za rok bieżący wynosi 3%.
- jeżeli przedsiębiorca indywidualny nie jest płatnikiem podatku VAT wówczas stawka wynosi 5% kwoty przychodu
Dlatego też, jeśli ktoś zdecyduje się na ten rodzaj podatku, musi dodatkowo zarejestrować się jako płatnik podatku VAT.
Również przedsiębiorcy indywidualni muszą opłacać jednorazową składkę na ubezpieczenie społeczne. Jest to 22% płacy minimalnej. Ponieważ w 2024 r. płaca minimalna na Ukrainie wynosi 8 tys. hrywien, ujednolicona składka na ubezpieczenie społeczne wyniesie 1760 tys. hrywien.
Ponadto indywidualni przedsiębiorcy trzeciej grupy w ramach jednolitego podatku muszą także płacić cło wojskowe.
p>
Dzieje się tak niezależnie od tego, czy indywidualny przedsiębiorca jest pracownikiem, czy nie. Jako pracownik osoba fizyczna będzie płacić 5% podatku wojskowego, a jako indywidualny przedsiębiorca trzeciej grupy jednolitego podatku – 1% dochodu.
Przypominamy, że niedawno TSN.ua poinformowało, że indywidualni przedsiębiorcy są masowo zamykani po wejściu w życie ustawy o podnoszeniu podatków, ale Danilo Getmantsev temu zaprzecza.