Władze Chin zatwierdziły emisję w 2025 roku rekordowej liczby specjalnych obligacji skarbowych o wartości 411 miliardów dolarów. Pisze o tym Reuters.
►Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Co się dzieje z gospodarką
Pekin zwiększa bodźce fiskalne, aby wesprzeć swoją zmagającą się z problemami gospodarkę. Plan emisji długu suwerennego na rok 2025 jest prawie trzykrotnie większy od biliona juanów wyemitowanych w tym roku.
Oczekuje się, że Stany Zjednoczone znacznie podniosą cła na import z Chin po objęciu urzędu przez Donalda Trumpa w styczniu 2025 r., co zwiększy presję na temat gospodarki Chin. Pekin zamierza zrównoważyć te ryzyka poprzez stymulację popytu krajowego.
Przeczytaj: Chiny po raz pierwszy od 3 lat wyemitują obligacje dolarowe
Problemy w sektorze nieruchomości, wysoki poziom zadłużenia samorządów i słaby popyt konsumpcyjny zmuszają władze Chin do skoncentrowania się na krajowych źródłach wzrostu.
Zauważa się, że pozyskane środki zostaną przeznaczone na:
- stymulowanie konsumpcji obywateli poprzez dotacje na modernizację takich towarów, jak samochody i sprzęt AGD; renowacja dużych urządzeń przemysłowych; inwestycje w innowacyjne sektory, takie jak pojazdy elektryczne, robotyka, półprzewodniki i zielona energia; budowa kolei, lotnisk i infrastruktury rolniczej; wzmocnienie bezpieczeństwa w obszarach strategicznych; dokapitalizowanie dużych banków państwowych borykających się ze spadającymi przychodami, rosnącymi kredytami zagrożonymi i spadającymi marżami.
Emisja nowych specjalnych obligacji skarbowych wyniesie w 2023 r. 2,4% PKB Chin.
Pekin dąży do osiągnięcia w 2025 r. wzrostu gospodarczego na poziomie 5% i zwiększenia deficytu budżetowego do poziomu rekordowe 4% PKB.
- Obligacje Kraje posiadające gospodarkę