Eksperci platformy Syndica stwierdzili, że łączny wolumen prowizji otrzymanych przez aplikacje oparte na Solanie osiągnął swoje maksimum w listopadzie 365 milionów dolarów, w tym 106 milionów dolarów w „fabryce” memcoins” Pump.fun.
Syndica zauważyła, że Pump.fun stała się pierwszą aplikacją w sieci Solana, która osiągnęła dziewięciocyfrowy miesięczny dochód. Mogłaby być jeszcze wyższa, gdyby nie wyłączenie streamingu pod koniec listopada, co przełożyło się na spadek prowizji o jedną trzecią.
Inni liderzy to platforma wyszukiwania monet Photon i zdecentralizowana giełda Raydium. Od początku roku zdecentralizowane aplikacje w sektorze memcoin otrzymały 509 mln dolarów, boty Telegram – 300 mln dolarów, a zdecentralizowane giełdy spot – 141 mln dolarów.
Całkowita liczba memcoinów wzrosła w tym roku ponad 300 razy. Jeśli w styczniu wolumen przychodów ze zdecentralizowanych aplikacji w tej kategorii wyniósł 600 000 dolarów, to w listopadzie przekroczył 183 miliony dolarów.
83,7% wszystkich przychodów z aplikacji na Solanie w 2024 roku zostało wygenerowanych przez zdecentralizowane protokoły finansowe (DeFi). 9,6% to portfele, a pozostałe 6,5% to infrastruktura, gry i tokeny niewymienne (NFT).
Ponadto w listopadzie Solana przyciągnęła 53% wszystkich użytkowników kryptowalut, wyprzedzając wszystkich konkurentów razem wziętych, podsumowali eksperci Syndica.
Wcześniej eksperci z firmy venture capital Electric Capital stwierdzili, że w 2024 roku Solana przewyższyła Ethereum pod względem atrakcyjności wśród twórców aplikacji i usług typu blockchain.
Источник: bits.media