Certyfikat ubezpieczenia będzie ważny od następnego dnia po jego wystawieniu, ubezpieczyciele samodzielnie określą koszt polis, zacznie obowiązywać także certyfikat elektroniczny.
Poinformowano o tym w służbie prasowej Państwowej Służby Podatkowej i Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych Ukrainy (MTIBU).
Zgodnie ze zmianami < b>Zaświadczenie o ubezpieczeniu Zielonej Karty będzie obowiązywać dopiero od początku dnia następującego po dniu jego wydania. Wejdzie w życie od godziny 00:00 w dniu rozpoczęcia jej obowiązywania, nie wcześniej jednak niż z początkiem następnego dnia po wpisaniu takiej umowy do Jednolitej Scentralizowanej Bazy Danych (tj. po dacie zawarcia takiej umowy) . Oznacza to, że w dniu zawarcia międzynarodowej umowy ubezpieczenia pojazdy nie będą już mogły przekraczać granicy.
Wcześniej kierowcy mieli możliwość uzyskania zaświadczenia o ubezpieczeniu „Zielona Karta”, które zaczynało obowiązywać w dniu jego wydania, bezpośrednio przed skrzyżowaniem. granica państwowa
Nowe wymagania zakładają, że:
- Zaświadczenie o ubezpieczeniu Zielonej Karty musi zostać wystawione najpóźniej na dzień przed wyjazdem.
- Informacja o ubezpieczenie wynikające z umowy międzynarodowej musi zostać wprowadzone do Jednolitej Scentralizowanej Bazy Danych MTIBU, w przeciwnym razie dokument może zostać uznany za nieważny.
- Brak ważnego certyfikatu ubezpieczenia Zielonej Karty może skutkować odmową przekroczenia granicy.
Wszystkie międzynarodowe umowy ubezpieczenia poprzedniego typu zawarte przed 1 stycznia 2025 r. zachowują ważność do daty ich wygaśnięcia .
Również od 1 stycznia 2025 wprowadzone zostaną bezpłatne cenydla wszystkich umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej kierowcy. Dotyczy to również certyfikatów ubezpieczenia Zielona Karta. Dziś ceny reguluje państwo: ustalono jednolite kwoty składek ubezpieczeniowych, które zakłady ubezpieczeń mają obowiązek stosować przy ustalaniu stawek. Od 1 stycznia ograniczenia te zostaną zniesione, a zakłady ubezpieczeń będą samodzielnie określać parametry, które będą miały wpływ na kształtowanie się kosztu polis, w oparciu o własne modele underwritingu i portfele ubezpieczeń, a także inne czynniki związane z ryzykami powodowanymi przez w wyniku zaistnienia zdarzenia ubezpieczeniowego.
Ponadto od nowego roku elektroniczny certyfikat ubezpieczenia „Zielona Karta” zacznie w pełni funkcjonować we wszystkich krajach członkowskich systemu. Dzięki temu kierowcy będą mogli przedstawić polisę ubezpieczeniową w formie cyfrowej, zapisując ją np. jako plik PDF na urządzeniu mobilnym w dowolnym kraju objętym systemem ubezpieczeniowym. Jednakże przed wyjazdem za granicę ukraińskim kierowcom zaleca się wydrukowanie i zachowanie certyfikatu w formie papierowej w celu przedstawienia go na żądanie upoważnionych zagranicznych organów regulacyjnych.