Site icon GEO Polityka

Jak objawiają się choroby wątroby: wymienia się wczesne objawy uszkodzenia narządów

Twitter LinkedIn

Wątroba to jeden z najważniejszych organów odpowiedzialnych za oczyszczanie krwi, uczestniczący w trawieniu, zwalczaniu infekcji i innych kluczowych procesach.

URA-Inform podaje to powołując się na Aptekę .

W normalnych warunkach jego komórki mają zdolność do samonaprawy, jednak długotrwałe i poważne uszkodzenia mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian. Dlatego ważne jest wykrycie chorób wątroby we wczesnym stadium, gdy możliwe jest jeszcze skuteczne leczenie farmakologiczne.

Oznaki problemów z wątrobą

  1. Żółtaczka
    Nagromadzenie bilirubiny we krwi spowodowane dysfunkcją wątroby prowadzi do zażółcenia skóry i białek oczu. Objaw ten może być spowodowany zapaleniem wątroby, rakiem, nadmiernym spożyciem alkoholu, narażeniem na toksyny lub infekcjami.
  2. Zmiany w moczu i stolcu
    Żółtaczka wpływa również na kolor moczu wydzielina: mocz staje się ciemny, a stolec jaśniejszy.
  3. Swędzenie skóry
    Według kliniki Mayo choroby wątroby są jedną z głównych przyczyn swędzenia. Oprócz nich swędzenie może być spowodowane niewydolnością nerek, chorobą tarczycy lub onkologią.
  4. Łatwe powstawanie siniaków i krwawień
    Uszkodzona wątroba przestaje wytwarzać wystarczającą ilość białek potrzebnych do krzepnięcia krwi. Prowadzi to do zwiększonego krwawienia i łatwego powstawania siniaków.
  5. Obrzęk
    Upośledzona czynność wątroby prowadzi do zatrzymywania płynów w organizmie, szczególnie w nogach i brzuchu.
  6. < li>Przebieg bezobjawowy
    Około połowa pacjentów z chorobami wątroby nie ma wyraźnych objawów. Niespecyficzne objawy, takie jak zmęczenie i senność, często pozostają niezauważone.

Jeśli choroba wątroby nie zostanie leczona, uszkodzenie wątroby staje się poważniejsze. American Liver Foundation ostrzega, że ​​gdy upośledzone jest krążenie krwi w wątrobie, w organizmie, w tym w mózgu, zaczynają gromadzić się toksyny. Może to prowadzić do rozwoju zaburzeń funkcji poznawczych i innych poważnych powikłań.

Przypomnijmy, że już wcześniej pisaliśmy, jak nie przegapić „cichego zawału serca”: na co zwrócić uwagę.

Źródło informacji

Exit mobile version