Site icon GEO Polityka

Getmantsev przewiduje przejście na progresywną skalę podatku dochodowego od osób fizycznych po wojnie

Następna, powojenna, sesja Rady Najwyższej będzie zmuszona przyjąć progresywną skalę opodatkowania dochodów osobistych. O tym oświadczył szef parlamentarnej komisji finansów, polityki podatkowej i celnej Daniło Getmantsev w rozmowie z Interfax-Ukraine.

► Przeczytaj strona Ministerstwa Finansów na Facebooku: główna finansowa news

„A część skali będzie powyżej 18%, a część poniżej. Uważam, że jest to całkowicie słuszna decyzja, na którą jesteśmy już gotowi” – ​​stwierdził.

Komentując możliwość utrzymania stawki podatku wojskowego, która niedawno została zwiększona z 1,5% do 5% po zakończeniu wojny, Getmantsev zauważył, że okres obowiązywania tej podwyżki został prawidłowo ustalony – do końca stanu wojennego.

„Okres ten został określony jednoznacznie, a nie „Nie są wymagane żadne zmiany w prawie, nie są wymagane żadne dyskusje – te 3,5% samo się rozwinie” – zauważył.

Odpowiadając na pytanie, jak pracodawcy zareagują na zwiększenie obowiązku wojskowego – czy całkowicie przeniosą go na pracowników najemnych, czy zrekompensują to odpowiednim wzrostem płac – Getmantsev wyraził opinię, że o tym zadecyduje relacja podaży i popytu na rynku pracy, który obecnie boryka się z problemami strukturalnymi, bezrobocie strukturalne: brakuje wysoko wykwalifikowanych pracowników, ale jednocześnie ich podaż jest dwukrotnie większa W porównaniu z czasem pokoju ogólne bezrobocie wzrosło na koniec ubiegłego roku do 18,2%.

„W przypadku zawodów, których brakuje, nie wykluczam, że pracodawca przyjmie tę podwyżkę. Jeśli chodzi o zawody, w których popyt jest niższy od podaży, robotnik weźmie to na siebie” – zasugerował przewodniczący komisji.

Getmantsev także kategorycznie odrzucił opinię, że podniesienie podatku wojskowego do 5% i innych podatków mogłoby doprowadzić do wzrostu cienia.

„To całkowicie bezsensowna manipulacyjna gadka pseudoekspertów na temat tego, jak to prawo prowokuje cienie. Wstydzę się nawet powiedzieć, że wzrost służby wojskowej „aż” o 3,5% zmusza nas do schodzenia w cień. Wiemy, że wynagrodzenia ukryte są jednym z najczęstszych schematów uchylania się od płacenia podatków przez lata niepodległości. Nie wpłynie to zatem w żaden sposób na cieniowanie” – uważa.

Szef komisji podkreślił, że wręcz przeciwnie, obecnie obserwuje się silny trend w kierunku cieniowania płac, co wiąże się z powodów jest kilka.

„ Pierwszym z nich jest stanowisko odpowiedzialnego biznesu, który celowo wychodzi z cienia i całkowicie rezygnuje ze schematów uchylania się od płacenia podatków. Druga to kwestia zastrzeżenia od mobilizacji, gdzie wymóg dotyczący przeciętnego wynagrodzenia ustala się obecnie na poziomie 20 tys. UAH” – zauważył Getmantsev.

Dodał, że rola służby podatkowej w Ważna jest także cieniowanie wynagrodzeń, dla którego jest to jeden z priorytetów w pracy.

„Przedsiębiorstwa doskonale wiedzą, że jeśli wynagrodzenia są poniżej średniej w branży, to jest to jedno z kryteriów dla przedsiębiorstwa był intensywnie przepracowywany na poziomie kontroli podatkowej” – wyjaśnił szef komisji.

minfin.com.ua

Exit mobile version