Site icon GEO Polityka

Mudrik, Besedin, Srna, Rybka i inni: wszystkie skandale dopingowe w ukraińskiej piłce nożnej

Mówimy o „przyłapanych” ukraińskich piłkarzach i zawodnikach UPL w sprawie zażywania zabronionych środków odurzających.

W nocy 17 grudnia okazało się, że pomocnik londyńskiej Chelsea i reprezentacji Ukrainy Michaił Mudrik < strong>przeszedł pozytywny test antydopingowy.

W próbce „A” 23-letniego piłkarza wykryto substancję zakazaną meldonium. Michaił został tymczasowo zawieszony w piłce nożnej. Otwarcie próbki „B” przewidywane jest w nadchodzących dniach. Potem okaże się, czy Mudrikowi grozi dyskwalifikacja, a jeśli tak, to na jak długo.

Sam Mudrik potwierdził już informacjeo jego pozytywny wynik testu antydopingowego, złożenie oświadczenia na portalach społecznościowych.

Podczas gdy wszyscy z niecierpliwością czekają na szczegóły w sprawie Mudryka, my proponujemy przypomnieć inne afery dopingowe w ukraińskiej piłce nożnej.

Siergiej Nagorniak

Skandal wokół Nagorniaka to pierwszy taki przypadek w ukraińskiej piłce nożnej. W 1997 r. podczas testu antydopingowego zawodnika reprezentacji Ukrainy wykryto zakazany narkotyk – bromantan. Federacja Piłki Nożnej Ukrainy ukarała go dyskwalifikacją do 31 grudnia 1999 roku.

Według oficjalnej wersji lekarz Dniepru Dniepropietrowska Leonid Lewczenko zalecił Nagorniakowi przyjmowanie leków, które mogłyby złagodzić u piłkarza nadmierną nerwowość i zawroty głowy. W rezultacie Nagornyak otrzymał dwuletnią dyskwalifikację, którą później zmniejszono, co pozwoliło mu prawie rok wcześniej trafić do Szachtara Donieck.

Jarosław Choma

Lwowski pomocnik Karpaty Jarosław Choma przeszedł pozytywny test antydopingowy po meczu z Dynamem w sezonie 2002/03. W jego krwi stwierdzono pięcioipółkrotny nadmiar testosteronu.

Piłkarz został zdyskwalifikowany na 7 miesięcy, a zespół ukarany grzywną w wysokości 3 tys. dolarów.

Rusmin Dedich

W 2003 roku przeprowadzono badanie antydopingowe Pozytywny wynik pokazał słoweński pomocnik Worskli Rusmin Dedic. Ustalono, że zawodnik podczas meczu z Mariupolem Illichivetsem stosował niedozwolone dodatki do żywności.

W efekcie Dedić został zdyskwalifikowany na sześć miesięcy, a klub z Połtawy, który rozwiązał kontrakt z piłkarzem po tej sytuacji, został ukarany grzywną w wysokości 3 tysięcy dolarów.

Dmitrij Niewmywaka< /h3>

W 2006 roku obrońca klubu Zaporoże Metalurg Dmitrij Niewmywaka był zamieszany w skandal dopingowy. Zawodnik nie wiedział, że podczas gry w młodzieżowej drużynie zażywał leki zawierające niedozwolone substancje. Przepisał mu je lekarz z kliniki.

UEFA ukarała piłkarza rocznym zakazem uprawiania piłki nożnej.

Denis Stoyan

W sezonie 2007/08 badanie antydopingowe u ówczesnego piłkarza Tavriya Simferopol Denisa Stoyana wykazało obecność marihuany. Zawodnik twierdził, że do jego fajki wodnej wsypano substancję.

Mimo zapewnień piłkarza, że ​​narkotyki dostały się do jego organizmu nieumyślnie, otrzymał czteromiesięczną dyskwalifikację.

Valentin Slyusar< /strong>

W sezonie 2008/09 w ciele zawodnika Metalist Charków Valentina Slyusara znaleziono ślady zabronionego narkotyku. Podobno za namową żony zażywał tabletki odchudzające.

W rezultacie piłkarz otrzymał dwumiesięczną dyskwalifikację.

Anton Shendrik

Obrońca Użgorodu „Zakarpacie” Anton Shendrik, który wdał się w skandal dopingowy we wrześniu otrzymał miesięczną dyskwalifikację 2009.

Donoszono, że piłkarzowi dokuczał katar. Po wizycie u lekarza zaczął stosować spray zawierający zabronione substancje.

Lasha Jacobia

Również w 2009 roku we krwi legionisty Kijowa Arsenału, Gruzini Lashy Jacobii, wykryto metadon. Według jego wersji do wina, które pił, aby złagodzić stres, dodano zakazaną substancję.

Gruziński piłkarz został zdyskwalifikowany na sześć miesięcy.

Aleksiej Gai

strong>< /h3>

W 2011 roku u pomocnika Szachtara Oleksija Gaia znaleziono zabronioną substancję. Nigdy jednak nie poniósł kary, otrzymał jedynie ostrzeżenie. W toku śledztwa udowodniono jego niewinność.

Pomocnik wziął leki na przeziębienie i zgłosił to lekarzom Pitmenów. Jednak nie poświęcili temu wystarczającej uwagi. Karę przyjął szef służby medycznej donieckiego klubu Artur Głuszczenko, który został zdyskwalifikowany na sześć miesięcy.

Aleksander Rybka

W w tym samym 2011 roku w ciele bramkarza Szachtara „Aleksandry Rybki” wykryto doping. Bramkarz zażył zakazany lek moczopędny, aby schudnąć bez wiedzy lekarzy donieckiego klubu.

UEFA zawiesiła Rybkę na dwa lata. Szachtar próbował odwoływać się od tej kary, ale wszystkie apelacje drużyny Doniecka zostały odrzucone.

Walerij Łebed

W 2014 roku pomocnik Olimpiku Donieck został złapany za doping „Walery Łebiedź. Zażywał tenoryk, lek normalizujący ciśnienie krwi, który poleciła mu żona.

Piłkarz został ukarany czteromiesięcznym zawieszeniem w piłce nożnej.

Fred

W 2015 roku Szachtar i brazylijski pomocnik Fred przeszli pozytywny test antydopingowy podczas Pucharu Ameryki.

We krwi piłkarza wykryto zakazaną substancję hydrochlorotiazyd. Jest to lek moczopędny powszechnie stosowany w leczeniu niewydolności serca.

Zawodnik powinien był zostać zawieszony na dwa lata, ale jego zakaz został skrócony do roku.

Stanislav Mikice

W 2017 roku obrońca Aleksandrii Stanislav Mikitse nie przeszedł testu antydopingowego. Przez długi czas zażywał lek na nadciśnienie, co jest uważane za zabronione.

W efekcie piłkarz otrzymał półtoraroczną dyskwalifikację.

Darijo Srna

We wrześniu 2017 roku ukraińską piłką nożną wstrząsnęła ważna wiadomość . Wieloletni kapitan Szachtara Darijo Srny poinformował, że w jego organizmie wykryto zabroniony narkotyk.

W badaniu antydopingowym chorwackiego obrońcy górników wykryto nietypowe wskaźniki składowych profilu endogennych sterydów. Jego próbka zawierała zabronione egzogenne pochodne dehydroepiandrosteronu.

22 lutego 2018 roku Narodowe Centrum Antydopingowe Ukrainy zawiesiło Chorwata w piłce nożnej na sześć miesięcy.

Artem Yarmolenko

W sezonie 2018/2018 W 19. sezonie zawodnik z Odessy przeszedł pozytywny test antydopingowy „Czernomorec” Artem Jarmołenko. Okazało się, że zażywał ostarynę, która jest zakazana przez WADA od stycznia 2018 roku.

Piłkarz otrzymał dwuletnią dyskwalifikację.

Artem Besedin

W grudniu 2019 r. Dynamo poinformowało o możliwym naruszeniu przepisów antydopingowych UEFA przez napastnika Artema Biesedina. Badanie antydopingowe piłkarza wykazało obecność zakazanego leku fenylopiracetam, który, jak się okazało, przez pomyłkę dostał się do jego organizmu.

W trakcie śledztwa ustalono, że po meczu Ligi Europy z Malmö ówczesny lekarz biało-niebieskiego” Leonid Mironow pomieszał tabletki na ból głowy i niechcący podał Artemowi zakazany lek ze swojej apteczki.

Mimo że Biesedin nie przyznał się do winy, nie uniknął kary. Napastnik został zawieszony w piłce nożnej na rok.

tsn.ua

Exit mobile version