Światowe aktywa ETF wzrosły do 15 bilionów dolarów w wyniku masowego odejścia inwestorów z funduszy inwestycyjnych. Według Financial Times, powołując się na dane grupy badawczej ETFGI, inwestorzy wpompowali w tym roku 1,7 biliona dolarów w fundusze ETF, zwiększając łączne aktywa branży o 30% w porównaniu z rokiem 2023.
Przeczytaj kanał Telegramu “Ministerstwo Finansów”: główny finansowy aktualności
Głównym motorem napływu kapitału były Stany Zjednoczone, gdzie wolumen nowego pieniądza przekroczył 1 bilion dolarów. Eksperci przypisywali to chęci inwestorów do wykorzystania znacznego wzrostu cen akcji w USA.
Financial Times zauważa, że inwestorzy wykorzystują fundusze ETF do stosowania różnych strategii wykraczających poza pasywne inwestowanie w indeksy, od którego rozpoczęły się te produkty rozpowszechnić się na początku lat 90. Coraz większą popularnością cieszą się aktywnie zarządzane ETF-y, a także fundusze skupione na obligacjach rządowych i korporacyjnych.
„Struktura ETF staje się uniwersalna dla branży zarządzania inwestycjami” – gazeta cytuje Daniila Shapiro, dyrektora ds. rozwoju produktów w firmie konsultingowej Cerulli Associates. Zwrócił uwagę na niskie koszty, innowacyjne strategie i wszechstronność ETF-ów dla różnych portfeli.
Firmy inwestycyjne BlackRock, Vanguard i State Street oferują najwięcej ETF-ów. Zarządzają między innymi funduszami śledzącymi indeks S&P 500.
Popularne są także fundusze śledzące inne indeksy, a także ETF-y, które dają możliwość handlu z dźwignią.
Wraz z W ciągu ostatnich trzech lat, według FT, fundusze inwestycyjne straciły aktywa o wartości około 2 bilionów dolarów. Jednak ich łączna wartość w dalszym ciągu przekracza wolumen funduszy ETF i wynosi 21,6 biliona dolarów.
Inwestowanie w fundusze ETF
W zaledwie 8 dni poznasz strategie inwestowania w fundusze ETF. Historyczna stopa zwrotu funduszy ETF może wynosić średnio do 15% rocznie w walucie obcej.
- Inwestycje