Site icon GEO Polityka

Jak poprawnie zapytać o wiek? – wskazówki od Olyi Freimut

Olya Freimut. rbi rbi-share”>

Wiek to drażliwy temat. Często niesie ze sobą coś więcej niż liczby: chodzi o wychowanie, doświadczenie, uczucia, czasem nawet przeżycia – pisze WomanEL. Prezenterka telewizyjna Olga Freimut podzieliła się tym, jak prawidłowo zadawać pytanie, ile ma dana osoba, aby uniknąć niedogodności.

1. Unikaj bezpośredniości

Proste pytanie: „Ile masz lat?” może brzmieć zbyt ostro. Stwarza to wrażenie, że chcą zaklasyfikować osobę do określonej kategorii, a nie komunikować się z nią jako jednostką.

2. Nie używaj „komplementów-pułapek”

Komentarze typu: „Twoja skóra jest taka piękna, ile masz lat?” lub „Jesteś dobrze zakonserwowany jak na swój wiek”. To jest jak kiełbasa, która ma dużo zanieczyszczeń chemicznych, dzięki czemu długo pozostaje świeża. Dlatego takie słowa mogą wpłynąć na rozmówcę, a nawet obniżyć poziom zaufania.

3. Wspomnienia jako sposób na interakcję

Wypróbuj inne podejście. Przypomnij sobie coś z przeszłości:

Tworzy to połączenie, które pozwala osobie się otworzyć, a często wiek staje się oczywisty naturalnie, bez bezpośredniego pytania.

4. Potrzebujesz odpowiedzi?

Zadaj sobie pytanie, dlaczego musisz znać wiek swojego rozmówcy. Może to po prostu ciekawość? W takim przypadku lepiej zostawić tę kwestię na boku.

Dobra komunikacja to uwaga i szacunek. Podejdź do kwestii wieku z taką samą wrażliwością, jak do każdego innego tematu osobistego.

Źródło informacji

Exit mobile version