Niezależne Stowarzyszenie Banków Ukrainy (NABU) wezwało Radę Najwyższą do odrzucenia ustawy nr 12148, która lobbuje na rzecz przeniesienia „wojennych” strat biznesowych na banki. Poinformowała o tym służba prasowa NABU.
Należy zauważyć, że projektowany projekt ustawy proponuje na czas stanu wojennego i rok po jego zakończeniu zwolnienie ze spłat kredytów (kapitału kredytu, odsetek, prowizji i innych płatności) wskazanego w ustawie kręgu kredytobiorców – małych i średniej wielkości przedsiębiorstwa, jeżeli stanowią zabezpieczenie takich kredytów, nieruchomości znajdujące się w strefie działań wojennych lub pod okupacją czasową lub środki transportu utracone w wyniku wojny środków.
Jednocześnie proponuje się zaprzestanie przymusowej windykacji zabezpieczeń, hipotek oraz przymusowej windykacji wierzytelności od tych podmiotów, a także ich poręczycieli lub poręczycieli majątkowych.
Stowarzyszenie podkreśla, że podejście zaproponowane w projekcie ma charakter populistyczny i będzie miało negatywne konsekwencje dla wszystkich uczestników rynku i całej ukraińskiej gospodarki.
NABU zauważa, że obecne ustawodawstwo przewiduje już liczne ograniczenia i zakazy dla wierzycieli wprowadzonych w związku ze skutkiem stanu wojennego. Wśród nich:
- wstrzymanie wdrażania szeregu artykułów Ustawy Ukrainy „O hipotekach” dotyczących realizacji praw wierzyciela hipotecznego; zamrożenie/umorzenie kredytów osób fizycznych, których zabezpieczenie (mieszkania, samochody) uległo uszkodzeniu lub zniszczeniu w wyniku wojny (w przypadku braku mechanizmu rekompensowania bankom takich strat); restrukturyzacja prowadzona przez banki na preferencyjnych warunkach pożyczek dla bezbronnych kategorii ludności ze strony osób wewnętrznie przesiedlonych; liczne moratoria na windykację od niektórych kategorii podmiotów gospodarczych itp.
Izba zauważyła, że preferencje przewidziane w ustawie dla niektórych podmiotów gospodarczych jedynie pogłębią nierównowagę w stosunkach umownych pomiędzy kredytodawcami a kredytobiorcami, bezpodstawnie przerzucając ciężar strat „wojennych” takich przedsiębiorstw na instytucje bankowe, przy braku jakichkolwiek kompensatorów .
Standardy projektu przyczynią się do tego, że pozbawieni skrupułów pożyczkobiorcy będą uchylać się od wywiązania się ze swoich zobowiązań finansowych, nawet jeśli faktycznie mają zdolność do spłaty długu, w tym wystarczających na ten cel środków.
Projekt ustawy nie jest również zgodny z państwowymi programami wsparcia biznesu, które przewidują preferencyjne pożyczki mające na celu stymulowanie biznesu w regionach na pierwszej linii.
Z jednej strony państwo poprzez takie programy jest próbując stymulować sektor finansowy do zwiększenia wsparcia dla biznesu w warunkach stanu wojennego, w szczególności dla przedsiębiorstw zlokalizowanych w Strefie Wysokiego Ryzyka Wojskowego, a z drugiej strony niweczy te wysiłki, pozwalając takim kredytobiorcom nie spłacać pożyczek.
Eksperci NABU zauważają, że takie inicjatywy nie tylko podważają stabilność systemu bankowego w czasie wojny, ale także utrudniają próby stworzenia systemu ubezpieczeń od ryzyka militarnego na Ukrainie.
Ponadto przyjęcie projektu ustawy mogłoby całkowicie zaprzestać finansowego leasingu transportu, co pociągnie za sobą negatywne konsekwencje dla logistyki, sektora rolniczego i innych niezwykle ważnych gałęzi przemysłu.
NABU nalega na odrzucenie projektu ustawy nr 12148 jako ekonomicznie i prawnie niezrównoważonego i prowadzącego do znaczne straty finansowe dla instytucji bankowych, narażając na szwank realizację państwowych programów wspierania małych i średnich przedsiębiorstw w warunkach wojennych w zamian za ukierunkowane preferencje dla poszczególnych podmiotów gospodarczych, bez analizy ich rzeczywistej zdolności do obsługi własnych zobowiązań kredytowych.
Stowarzyszenie podkreśla, że wspieranie stabilności finansowej i przyspieszenie akcji kredytowej jest kluczem do ożywienia gospodarczego Ukrainy w warunkach wojny i okres powojenny.