Pierniki i indyjskie curry to popularne dania zawierające mało znaną przyprawę zwaną kardamonem. Nawet jeśli jej nie znasz, być może lubisz tę rozgrzewającą przyprawę w jedzeniu, napojach lub deserach. Obecnie przeżywa gwałtowny wzrost popularności. Ale jak kardamon wpływa na ludzki organizm? Jakie jest jego zastosowanie? Co to jest kardamon? Do czego służy kardamon? Jak kardamon wpływa na organizm człowieka: wartości odżywcze Jak kardamon wpływa na organizm człowieka: właściwości zdrowotne Poznaj tę aromatyczną przyprawę, jej zalety i wady.
Kardamon to wyjątkowa aromatyczna przyprawa otrzymywana ze strąków i nasion kilku roślin z rodziny imbirowatych (Zingiberaceae) występujących w regionach tropikalnych Wiodącymi producentami tej przyprawy są Indie, Indonezja i Gwatemala.
Kardamon ma złożony profil smakowy. Jest rozgrzewający, więc jest w nim trochę pikanterii, ale jest też słodko. Ma nuty pieprzu i mięty, jest lekko gorzki i ziemisty. Słodki aromat zawiera nuty kwiatowe, cytrusowe i ziołowe. Kardamon jest tak wyjątkowy, że trudno go opisać lub odtworzyć w połączeniu z innymi przyprawami.
Chociaż w niektórych krajach kardamon nie jest tak powszechny, kardamon istnieje od tysięcy lat. W rzeczywistości jest uważana za jedną z najstarszych przypraw i była używana w starożytnej medycynie.
Nazywana jest też czasem „królową przypraw”, bo nie jest tania. Produkcja kardamonu wymaga więcej pracy, dlatego jest droższa i dlatego mniej popularna niż inne przyprawy.
Do czego używa się kardamonu?
Dzięki wyjątkowemu i złożonemu aromatowi kardamon jest przyprawą o wszechstronnym zastosowaniu. Jest stosowany w różnych przepisach, w tym w daniach słodkich i pikantnych, a także w różnych kulturach i kuchniach.
Kardamon pochodzi z Indii i Indie są jednym z największych producentów tej przyprawy. Nic więc dziwnego, że jest podstawą kuchni indyjskiej. W kuchni indyjskiej kardamon dodawany jest do curry, biryany, masali, kheer (puddingu ryżowego) i innych potraw. Kardamon można również znaleźć w Chai, indyjskiej herbacie korzennej podawanej na gorąco lub na zimno.
W kuchni bliskowschodniej kardamon używany jest do aromatyzowania kawy, mięs i deserów. Do zmielenia całych strąków kardamonu można użyć młynka do kawy, co ułatwi zmielenie kardamonu z ziarnami kawy w celu uzyskania napoju zawierającego kofeinę o wyjątkowej zawartości przypraw. W tej kuchni jest kluczową przyprawą w baharacie, popularnej na Bliskim Wschodzie mieszance przypraw używanej do przyprawiania mięs. Niektóre desery z Bliskiego Wschodu, takie jak baklava, również zawierają kardamon.
Jeśli mowa o słodyczach, kardamon jest szeroko stosowany w skandynawskich wypiekach i deserach. Można go znaleźć w bułkach kardamonowych, norweskim ylekaku (świątecznym chlebie), ciasteczkach i nie tylko. Jest także jednym z głównych składników glöggi – skandynawskiego grzanego wina.
Jeśli martwią Cię problemy żołądkowo-jelitowe, wiemy, które napoje Ci pomogą. Nawet lekarz je zaleca.
Jak kardamon wpływa na organizm człowieka: wartość odżywcza
Korzyści ze spożywania kardamonu są ogromne. Jest bogatym źródłem witamin takich jak witamina C, niacyna, witamina A, ryboflawina itp. Minerały, w tym mangan, żelazo, wapń, potas i magnez, znajdują się w nasionach kardamonu.
Olejek kardamonowy zawiera w swoim głównym składzie penen, terpineol, cyneol i humulen. Pomimo tego, że olejek kardamonowy jest bardzo lotny, zawiera związki przeciwutleniające, które pomagają poprawić trawienie i metabolizm.
100 gramów kardamonu zawiera:
- Całkowita zawartość tłuszczu: 7 gramów
- Całkowita zawartość węglowodanów: 68 gramów
- Białko: 11 gramów
- Sód: 18 mg
- Kalorie: 311 Kcal
Jak kardamon wpływa na organizm człowieka: właściwości zdrowotne
Kardamon to jedna z rzadkich przypraw, która ma zarówno właściwości zdrowotne, jak i kulinarne. Pomaga w przypadku chorób układu pokarmowego, dróg oddechowych i skóry:
- Kardamon był stosowany w leczeniu chorób układu trawiennego już od czasów starożytnych. Kardamon staje się niezastąpionym składnikiem przepisów przyjaznych żołądkowi, wspomagając trawienie i lecząc niestrawność. Przyprawa ta działa jako środek wiatropędny i pobudzający trawienie, a w połączeniu z innymi ziołami łagodzi dyskomfort, nudności i wymioty.
- Spożywanie kardamonu pomaga kontrolować ciśnienie krwi i poprawia zdrowie serca.
- Przeciwzapalne właściwości kardamonu pomagają zmniejszyć ból, obrzęk i dyskomfort. Kardamon może łagodzić dolegliwości związane z zapaleniem stawów, dną moczanową i innymi schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego.
- Żucie przyprawy pomaga usunąć z organizmu toksyny uszkadzające skórę. Lepsze krążenie krwi i różne składniki odżywcze zawarte w kardamonie pomagają zwalczać infekcje i alergie skórne, poprawiają koloryt skóry i zapobiegają starzeniu się.
- Czarny kardamon ma właściwości antybakteryjne, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne, które zapobiegają zapaleniu oskrzeli, astmie, przeziębieniom i zapaleniu zatok. Aktywne składniki kardamonu mają właściwości wykrztuśne, pomagają zwiększyć przepływ powietrza w płucach i usprawnić oddychanie.
- Kardamon po jedzeniu likwiduje nieświeży oddech i odświeża usta. Dodatek kardamonu do pasty do zębów nadaje przyjemny smak i chroni jamę ustną.
- Spożywanie sproszkowanego kardamonu może obniżyć poziom cukru we krwi. Przeciwutleniające, przeciwzapalne i hipolipidemiczne działanie tej przyprawy pomaga radzić sobie z cukrzycą typu 2.
>
Jak kardamon wpływa na organizm człowieka: ostrzeżenie
Kardamon jest uważany za bezpieczny dla większości ludzi i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Po spożyciu przyprawy w nadmiernych ilościach mogą wystąpić reakcje alergiczne, takie jak wysypka skórna, obrzęk języka i trudności w oddychaniu.
Przekroczenie zalecanych dawek kardamonu może powodować problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia, nudności i biegunka. Przedawkowanie ekstraktów z kardamonu może również powodować obrzęk mózgu, stres oksydacyjny i uszkodzenie komórek serca.
Spożywanie nadmiernych dawek kardamonu w czasie ciąży może stymulować skurcze macicy i prowadzić do poronienia. Może wpływać na działanie niektórych leków, w tym leków przeciwzakrzepowych i przeciwpłytkowych.
Kardamon lub jego przetwory należy zawsze spożywać po konsultacji z lekarzem.
Jak gotować z kardamonem
Do przygotowania potraw z kardamonem potrzebny będzie zmielony kardamon lub samodzielnie zmielone strąki i nasiona kardamonu. Mielony kardamon można kupić w większości supermarketów, dzięki czemu przyprawa ta jest łatwo dostępna. Używa się go również w niektórych mieszankach przypraw, np. garam masala, baharati i niektórych proszkach curry.
Podobnie jak ziarna kawy, strąki i nasiona kardamonu szybko tracą swój smak. Aby zaoszczędzić czas, możesz kupić zmielony kardamon, jednak niektórzy wolą świeży smak, jaki uzyskuje się, mieląc własnoręcznie strąki i nasiona kardamonu. Do tego celu będziesz potrzebować moździerza i tłuczka lub młynka do przypraw.
W niektórych przypadkach używa się całych strąków kardamonu, więc nie ma potrzeby ich mielenia. Możesz lekko upiec strąki kardamonu i dodać je do potrawy, aby dodać smaku. Podobnie jak liść laurowy, po zakończeniu gotowania usuniesz strąki kardamonu.
Ze względu na swoją wszechstronność kardamon może być stosowany w szerokiej gamie potraw. Jako przyprawę kardamon można stosować do mięs, curry, kłusu szafranowego, zup, gulaszy i nie tylko. Zwykle używa się jej do przyprawiania mięsa, ale wegetarianie i weganie mogą delektować się tą przyprawą na przykład w shawarmie. Przyprawa znajduje również szerokie zastosowanie w wypiekach i deserach, takich jak chleb, ciasta i ciasteczka. Ze względu na subtelną słodycz kardamon dodawany jest nawet do niektórych napojów. Prosta herbata to łatwy sposób na zapoznanie się z tą przyprawą. Jeśli lubisz kawę, spróbuj kardamonu w kawie – zaparz kawę razem z kardamonem lub dodaj świeżo zmielony kardamon do filiżanki kawy.
Sok żurawinowy jest często polecany dziewczynom do picia podczas miesiączki. Ale czy naprawdę łagodzi ból menstruacyjny?