Do pierwszego kwartału 2026 roku na Ukrainie powstanie jednolity system elektroniczny, który będzie automatycznie generował i regulował wszystkie informacje o pozwoleniach, licencjach i niezbędnych zatwierdzeniach, z których musi korzystać każda firma na Ukrainie. Przewodnicząca Komitetu Rady Najwyższej ds. organizacji władzy państwowej, samorządu lokalnego, rozwoju regionalnego i rozwoju miast, Jelena Szuliak, ogłosiła to podczas GET Business Festival 2024.
► Czytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
Ponadto planowane jest zmniejszenie liczby kontroli, jakim musi przejść przedsiębiorca, poprzez wprowadzenie odpowiedniego polisę ubezpieczeniową.
Shulyak podkreślił, że Ukraina zaczęła już otrzymywać pierwsze transze środków, o których UE przypomni Ukrainie w ramach programu Ukraine Facility. Mówimy o finansowaniu w wysokości 50 miliardów euro, które wpłynie na Ukrainę do 2027 roku.
W zamian za te środki rząd musi przeprowadzić szereg reform strukturalnych, które w istocie są krokami integracji europejskiej Ukrainy. W sumie mówimy o 150 wskaźnikach, z których realizacja każdego przynosi państwu 450 mln euro.
Jednym z ważnych modułów Instrumentu na rzecz Ukrainy jest poprawa otoczenia biznesowego na Ukrainie, którego jednym z problematycznych aspektów jest nieefektywne otoczenie regulacyjne, które zakłóca pełne funkcjonowanie biznesu. Dlatego jego uproszczenie jest warunkiem obowiązkowym, bez którego Ukraina nie będzie mogła w dalszym ciągu otrzymywać środków w ramach programu Ukraine Facility.
Niedoskonałe pole regulacyjne uniemożliwiające prowadzenie działalności gospodarczej to ponad 100 mechanizmów regulacyjnych m.in. jak licencje, zezwolenia, dokumenty zgody itp.
Dlatego, aby uprościć proces ich uzyskiwania dla podmiotów gospodarczych, Ukraina do I kwartału 2026 roku zobowiązana jest do stworzenia odpowiedniej platformy cyfrowej, która będzie regulowała i generowała wszelkie informacje dotyczące niezbędnych zezwoleń, licencji, zgód itp. , z których korzystają dziś firmy. Kolejnym ważnym krokiem w kierunku uproszczeń jest ograniczenie kontroli biznesowych.
„Każda firma wie, przez jakie siedem kręgów piekła musi przejść, aby uzyskać prawo do prowadzenia działalności. Inspekcje te są różne – od Państwowej Służby Ukrainy ds. pracy po Państwową Służbę Ratunkową. Mogą one występować w sposób ciągły, co de facto uniemożliwia prowadzenie działalności gospodarczej i tym samym nie sprzyja napływowi środków do budżetu w postaci podatków.
Praktyka europejska w tej kwestii jest procesem ujednoliconym, uproszczonym. My pójdziemy tą samą drogą – liczba przeglądów i czas ich trwania zostaną znacząco skrócone dzięki specjalnej polisie ubezpieczeniowej. Jej obecność będzie oznaczać, że nikt do Was nie przyjdzie sprawdzać, bo całe ryzyko jest ubezpieczone” – powiedziała Shulyak.
Dodawała, że w realizację tych projektów będzie zaangażowane Ministerstwo Transformacji Cyfrowej, a z tym Departament na pewno sobie poradzi.
Pamiętajcie
Do 2027 roku Ukraina planuje utworzenie funduszu inwestycyjnego o wartości 16 miliardów euro na wsparcie społeczności i przedsiębiorstw, które poniosły straty w wyniku wojny. Fundusz zostanie uzupełniony środkami z międzynarodowych instytucji finansowych i stanie się częścią programu Ukraine Facility.
Fundusz będzie finansowany przy udziale środków międzynarodowych i europejskich. instytucje finansowe, takie jak Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjny, Bank Rozwoju Rady Europy i Bank Światowy.