Dlaczego dziecko potrzebuje telefonu ? Każdy ojciec boryka się z tym problemem. Rozumiemy, że technologia jest teraz wszędzie. A fakt, że kolega z klasy Twojego syna lub córki ma iPhone'a, może oznaczać, że pewnego dnia poprosi Cię o gadżet.
TreśćDo czego dziecku potrzebny jest telefon: do komunikacji Do czego dziecku potrzebny jest telefon: bezpieczeństwa Do czego dziecku potrzebny jest telefon: do śledzenia lokalizacji Wady telefonów komórkowych: czy mogą zaszkodzić dzieciom? Bezpieczeństwo telefonów komórkowych dzieci: co należy wziąć pod uwagę Czy zatem należy pozwalać dzieciom na korzystanie z telefonów komórkowych? Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w Internecie?
Nie należy jednak zapominać o ich wadach. WomanEL podzieli się zastrzeżeniami ekspertki ds. zdrowia psychicznego Jennifer Kelman dotyczącymi wpływu telefonów na rozwój dziecka.
Czego potrzebuje dziecko? telefon: komunikacja
Główną zaletą posiadania przez dzieci telefonów komórkowych, przynajmniej z punktu widzenia rodziców, jest to, że dają im one możliwość komunikowania się z Tobą, gdy zaczną zyskiwać większą niezależność. Oczywiście każde dziecko jest indywidualne. Ale zazwyczaj nadchodzi moment, kiedy możesz sam opuścić szkołę, zajęcia pozalekcyjne nie wymagają już Twojej obecności, a swoboda taka jak chodzenie do domu przyjaciela lub zostawanie sam w domu może stać się rzeczywistością.
„W skrócie telefony komórkowe przydadzą się „w każdej sytuacji poza zajęciami szkolnymi, kiedy dzieci są bez rodziców i mogą potrzebować komunikacji. z dorosłymi” – mówi Kelman.
Do czego dziecko potrzebuje telefonu: bezpieczeństwo
Istotnie zarówno rodzice, jak i dzieci mogą znaleźć tak potrzebny spokój ducha, wiedząc, że w pobliżu znajduje się telefon komórkowy, który umożliwi dziecku bez opieki skontaktowanie się z zaufaną osobą lub skontaktowanie się ze służbami ratunkowymi, jeśli coś pójdzie nie tak. Jest to szczególnie ważne w czasie wojny.
Do czego dziecku potrzebny jest telefon: śledzenie lokalizacji
Warto też zaznaczyć, że większość nowoczesnych telefonów zapewnia rodzicom możliwość śledzenia lokalizacji urządzenia. Możesz na przykład upewnić się, że zbuntowany nastolatek naprawdę jest w filmie tak, jak powiedział.
Wady telefonów komórkowych: czy mogą zaszkodzić dzieciom?
Pułapki związane z Zapewnienie dzieciom bezpłatnego dostępu do technologii jest powszechnie znane. Dlatego też ekspert zgadza się, że decyzja o podarowaniu dzieciom telefonów komórkowych nie powinna być podejmowana pochopnie.
- Uzależnienie od ekranu. Korzystanie z gadżetu zwiększa poziom dopaminy, aktywując ośrodek nagrody w mózgu i zwiększając chęć dziecka do ciągłego powrotu do tej aktywności. Dziecko traci zainteresowanie normalnymi czynnościami, które kiedyś sprawiały mu radość. Interesuje się interakcją z rówieśnikami i jest całkowicie pochłonięty mediami społecznościowymi, aplikacjami i grami granymi na ekranach. Aby uniknąć takiego scenariusza, ważne jest opracowanie konkretnych zasad, które można będzie monitorować za pomocą kontroli rodzicielskiej przed oddaniem dziecku telefonu komórkowego. /li>
- Cyberprzemoc. Według Pew Research Center 45% nastolatków w wieku od 13 do 17 lat doświadcza jakiejś formy cyberprzemocy, niezależnie od tego, czy chodzi o wyzwiska, czy rozpowszechnianie fałszywych plotek. Naturalnie bycie jedynym dzieckiem w szkole bez telefonu może wiązać się z wyzwaniami społecznymi. Ale logiczne jest, że im dłużej zwlekasz z zakupem telefonu komórkowego, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że Twój nastolatek stanie się ofiarą prześladowania cyfrowego lub go przeprowadzi.
- Sekstorcja/sekstorcja. Kolejnym poważnym problemem, który powinien zaalarmować rodziców, jest znaczny wzrost liczby przypadków sextortionu. Sekstoryzm odnosi się do przypadków, w których nieletni są zwabiani, zastraszani lub w inny sposób zmuszani do wysyłania swoich zdjęć o charakterze jednoznacznie seksualnym. A takie przestępstwa popełniane są w różnorodnych aplikacjach, grach i sieciach społecznościowych, gdzie dzieci mogą komunikować się z innymi, często nieznanymi im użytkownikami.
Bezpieczeństwo telefonu komórkowego dzieci: co wziąć pod uwagę
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo telefonu, Kelman radzi rodzicom, aby ułatwili swoim dzieciom korzystanie z telefonu, wybierając model, który będzie rósł wraz z dzieckiem. Innymi słowy, nie musisz kupować najnowszego iPhone'a ze wszystkimi jego funkcjami.
Niektóre urządzenia są łatwiejsze w obsłudze niż inne. A jeśli chcesz zapewnić dziecku dostęp jedynie do podstawowej metody komunikacji, istnieje wiele możliwości.
Istnieją np. smartfony, którymi rodzice sterują zdalnie, dzięki czemu mogą włączać lub wyłączać dostęp do dowolnych (dokładnie sprawdzonych) aplikacji dostępnych dziecku, a także tworzyć indywidualny harmonogram tego, jak i kiedy korzysta się z telefonu.
Czy zatem dzieci powinny mieć możliwość posiadania telefonów komórkowych?
Innymi słowy, nie ma nic złego w daniu dziecku telefonu. Ale najpierw upewnij się, że wziąłeś pod uwagę wszystkie czynniki. Lub, jak mówi Kelman: „Nie dawaj tego tak szybko, bo dziecko wywiera na ciebie presję”.
- W jakim wieku dzieci powinny mieć telefony komórkowe? Nie ma dobrego ani złego wieku. Ponieważ ta decyzja zależy od indywidualnego dziecka i potrzeb rodziny. Jednocześnie Kelman twierdzi, że „jest zwolennikiem zwlekania”, czyli nie ma co się spieszyć z oddaniem dziecku telefonu, dopóki nie przekona się, jaki jest przydatny.
Jak mogę zapewnić dziecku bezpieczeństwo w Internecie?
Kluczem do zapewnienia dziecku bezpieczeństwa w Internecie są jasne wytyczne dotyczące interakcji z technologią, prosty sposób egzekwowania tych wytycznych (np. kontrola rodzicielska) oraz częste rozmowy na temat potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa.
W końcu wszyscy musimy zaufać naszym dzieciom, jeśli chodzi o zdolność rozumowania i podejmowania odpowiedzialnych decyzji&8230;
Ale to nie znaczy, że powinieneś wręczać im kluczyki do samochodu i oczekiwać, że od razu zaczną umieć prowadzić samochód.
Chociaż teraz wszyscy radzą, aby się ich trzymać ja , ten styl nie jest dla każdego. Dlatego może to być dla Ciebie takie trudne.