Site icon GEO Polityka

Amerykański organ regulacyjny oskarża trzech Nigeryjczyków o oszustwo związane z bitcoinami na kwotę 2,9 miliona dolarów

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła trzech Nigeryjczyków o prowadzenie oszukańczego programu inwestycyjnego w Bitcoin i kradzież kryptowalut o wartości 2,9 miliona dolarów od co najmniej 28 amerykańskich inwestorów.

Zgodnie ze skargą złożoną przez SEC do Sądu Okręgowego w New Jersey, Chibuzo Augustine Onyeachonam, Stanley Chidubem Asiegbu i Chukwuebuka Martin Nweke-Eze podali się za legalnych agentów inwestycyjnych. 

Od 2019 roku stworzyli około dwudziestu fikcyjnych stron internetowych, udając znane firmy brokerskie. Oszuści zwabili potencjalnych inwestorów z USA, zamieszczając fałszywe komentarze fikcyjnych klientów w mediach społecznościowych i na czatach grup inwestycyjnych.

Oskarżeni obiecywali inwestorom miesięczny zwrot w wysokości do 25% zainwestowanej kwoty, kierując ich na fałszywe internetowe platformy inwestycyjne. Aby jak najdłużej zatrzymać inwestorów, napastnicy dostarczali im fałszywe raporty na temat wzrostu portfela. Według SEC, komunikując się z inwestorami, oszuści używali oprogramowania do zmiany głosu.

SEC oskarżyła pozwanych o naruszenie Ustawy o papierach wartościowych z 1933 r., Ustawy o giełdach z 1934 r. i Ustawy o doradcach inwestycyjnych z 1940 r. Organ regulacyjny domaga się stałego zakazu ich działalności, zwrotu nielegalnie uzyskanych środków wraz z odsetkami do czasu wydania decyzji przez sąd oraz administracyjnej kary pieniężnej dla wszystkich oskarżonych. Biuro prokuratora okręgowego w New Jersey również postawiło zarzuty karne trzem Nigeryjczykom.

Niedawno SEC oskarżyła Touzi Capital o kwotę 100 milionów dolarów w związku z oszustwami związanymi z kryptowalutami i sprzeniewierzeniem funduszy inwestorów. W listopadzie organ regulacyjny zamierzał pozwać firmę Immutable zajmującą się platformą gier bazującą na Ethereum za rzekome naruszenia przepisów dotyczących papierów wartościowych.

Источник: bits.media

Exit mobile version