Site icon GEO Polityka

Szalone ceny: co powoduje wzrost cen żywności

Wzrost cen wynika z czynników ekonomicznych, sezonowych, a także rosnące koszty produkcji.

Ceny żywności na Ukrainie w dalszym ciągu rosną. W listopadzie najbardziej podrożały jajka i warzywa, natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły ceny owoców i cukru.

Tak podał GUS.

W porównaniu do października koszty żywności wzrosły średnio o 4%, aw ciągu roku – o 14,4%. Liderem podwyżek cen były jaja, których cena wzrosła o 54,6% miesięcznie i 30,6% rocznie. Wzrost cen tłumaczy się sezonowością, spadkiem wielkości produkcji i wyższymi cenami pasz.

Ceny przetworów mlecznych wzrosły o 5,6% miesięcznie. W tym przypadku wzrost kosztów wiąże się z wysokimi kosztami produkcji i transportu.

Wzrost cen nie oszczędził warzyw. Ze względu na ograniczoną ilość na rynku i trudności logistyczne ich ceny wzrosły w ciągu miesiąca o 13,7% i o 62,9% w ciągu roku.

W związku ze wzrostem cen zbóż i energii, pieczywa rosły ceny o 2,2% miesięcznie, a makaronów o 1,7%.

Jednak cena owoców spadła o 1,5% miesięcznie, choć w ciągu roku ich ceny wzrosły o 24,7%. Cukier można też kupić o 3,6% taniej niż dotychczas. Może to wynikać ze zwiększenia zbiorów buraków cukrowych.

Według statystyk inflacja w listopadzie 2024 r. wyniosła 1,9% za miesiąc i 11,2% za rok. Kategoria, która w największym stopniu wpływa na wzrost cen konsumpcyjnych, pozostaje żywnością. Wzrost cen wynika z czynników ekonomicznych, sezonowych oraz rosnących kosztów produkcji.

Przypomnijmy, że w grudniu 2024 roku ceny warzyw mogą wzrosnąć nawet o 15%, a owoców nawet o 10%. W szczególności cena kapusty białej może wzrosnąć do 33 hrywien, cebuli – do 20 hrywien, a ziemniaków – do 37 hrywien.

tsn.ua

Exit mobile version