Site icon GEO Polityka

Niektóre kraje UE nie zdążą wprowadzić MiCA przed terminem – media

Przepisy Unii Europejskiej dotyczące firm zajmujących się kryptowalutami, znane jako Markets in Crypto Assets (MiCA), mają wejść w życie pod koniec 2024 roku. Są jednak kraje, które nie dostosowały jeszcze lokalnego ustawodawstwa w celu wdrożenia MiCA, a są to Portugalia, Luksemburg i Rumunia. Coindesk donosi o tym.

► Przeczytaj kanał telegramu Ministerstwa Finansów: główne wiadomości finansowe

Organizacje branżowe reprezentujące firmy kryptowalutowe wyrażają obawę, że kierownictwo Komisji Europejskiej i Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) nie doceniają powagi sytuacji dotyczącej gotowości krajów do wdrożenia MiCA.

„Wdrożenie MiCA do ustawodawstwa krajowego nie przebiega tak, jak powinno” – powiedział Robert Kopic, współzałożyciel Blockchain for Europe, organizacji z siedzibą w Brukseli, której zarząd obejmuje kadrę kierowniczą z Coinbase (COIN), Binance, Ripple i Ava Labs.

Proces dwuetapowy

Wdrożenie MiCA, które weszło w życie w zeszłym roku, dzieli się na dwa etap.

Drugi termin, grudniowy, dotyczy dostawców usług związanych z aktywami kryptograficznymi (CASP), takich jak giełdy, dostawcy portfeli i depozytariusze.

Firmy te muszą być zarejestrowane i zlokalizowane w co najmniej jednym kraju Unii Europejskiej, aby złożyć wniosek o uzyskanie licencji w ramach MiCA, umożliwiającej im działalność na terenie całego bloku UE.

Według kilku stowarzyszeń branżowych branży kryptowalut główną obawą niektórych krajowych organów regulacyjnych, tak zwanych właściwych organów krajowych, jest krótki okres między ostatecznym terminem a październikiem, kiedy sfinalizowano określone regulacyjne standardy techniczne. .

Firmy kryptograficzne proszą o opóźnienie wejścia w życie przepisów MiCA o sześć miesięcy i wprowadzenie sankcji w przypadku przedłużania działalności bez niezbędnego zezwolenia ESMA odrzuciła wniosek, ale kwestia ustalenie terminu wejścia w życie MiCA zostanie rozważone na posiedzeniu w dniu 11 grudnia.

Według współzałożyciela Blockchain for Europe, Roberta Kopitcha, dziennikarzom, niektóre firmy mogą zostać zmuszone do zaprzestania działalności w kryptowalutach z powodu braku licencji.

Kopitch wymienił także Irlandię, Portugalię, Polskę i Hiszpanię jako kraje, które mogą nie mieli czasu na dostosowanie ustawodawstwa do wymogów przepisów terminowych.

Trzy inne osoby pragnące zachować anonimowość zgodziły się z opinią Kopitscha, a także Wspomniano o Włoszech, Malcie, Cyprze, Litwie i Belgii.

Pomimo istniejącego postępu w zakresie regulacji dotyczących kryptowalut, EMA uważa, że ​​Niemcy mają problemy ze względu na potrzebę wprowadzenia nowych przepisów zapewniających zgodność ze specyfikacjami MiCA, co może poświęć trochę czasu.

Malta ma również system kryptowalut, który powinien zostać uzgodniony z MiCA, powiedzieli w EMA.

Przypomnijmy

Rada UE zatwierdziła wspólne zasady dotyczące kryptowalut MiCA w czerwcu 2023 r. Ustawa regulacyjna ma na celu przede wszystkim zwalczanie prania pieniędzy z wykorzystaniem kryptowalut oraz ochronę inwestorów.

Wybieraj korzystne stawki i niezawodne usługi wymiany kryptowalut z Ministerstwem Finansów

minfin.com.ua

Exit mobile version