Site icon GEO Polityka

Czujność i uważność: jak bezpiecznie kupować i sprzedawać kryptowalutę za pośrednictwem P2P

Transakcje P2P nadal są jednym z najpopularniejszych sposobów kupna i sprzedaży kryptowalut w Rosji. Jak nie stać się ofiarą oszustów i bezpiecznie przeprowadzić transakcję P2P – dowiedzieliśmy się w artykule.

Wybór platformy P2P i interakcja z nią

Warto zacząć od początku – wybór niezawodnej platformy P2P pod wieloma względami staje się kluczem do udanej i bezpiecznej transakcji. 

Mało znane i niezbyt popularne wymienniki często oferują bardzo korzystne stawki, aby przyciągnąć użytkowników. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że za takimi ofertami stoją oszuści, a użytkownicy próbujący uzyskać nadmierne korzyści po prostu stracą pieniądze. Bezpieczniej jest wybierać duże i popularne witryny P2P. Do transakcji parami rubli odpowiednie są na przykład Bybit, HTX i Telegram Wallet. 

Po wybraniu platformy ważne jest zapoznanie się z jej podstawowymi zasadami. Zgodnie z regulaminami wszystkich popularnych platform P2P, nie można dokonywać transakcji przy użyciu kart obcych. 

„Jeśli wykonujesz przelewy nie z karty osobistej (dane na karcie nie zgadzają się z danymi podanymi w ramach konta KYC), musisz uprzedzić o tym kontrahenta i uzyskać jego zgodę. Jeśli tego nie zrobisz, możesz mieć problemy w trakcie transakcji – zauważa Nikita, współzałożycielka projektu Pitupi.

Jeśli podczas transakcji będziesz mieć jakiekolwiek nieporozumienia/problemy ze swoim kontrahentem lub uważasz, że Twój kontrahent jest oszustem, zawsze możesz skorzystać ze wsparcia giełdy, aby pomóc rozwiązać sytuację.

Aby to zrobić, konieczne jest, bez zamykania transakcji, otwarcie odwołania. Następnie jeden z pracowników platformy przyłączy się do transakcji, poprosi obie strony o wyjaśnienie sytuacji i rozwiąże problem. Bardzo ważne jest jasne i szczegółowe opisanie problemu oraz przesłanie wszystkich wymaganych informacji, aby pracownik giełdy Cię zrozumiał i stanął po Twojej stronie. 

Proces zakupu

Kryptowalutę w P2P można kupić na dwa sposoby. Pierwszy to być biorcą, drugi to być twórcą. Taker to osoba, która odpowiada na już utworzone reklamy; twórca zawiera transakcje za pośrednictwem swoich reklam, w których przyłączają się do niego biorcy.

Po zarejestrowaniu się na dowolnej popularnej platformie P2P będziesz mógł dokonywać transakcji wyłącznie jako taker – nie będziesz mógł samodzielnie publikować ani edytować reklam. Aby zostać twórcą, musisz spełnić szereg warunków platformy P2P. Dotyczą one zazwyczaj minimalnego wolumenu transakcji oraz okresu rejestracji na giełdzie.

Jeżeli nie planujesz ciągłego kupna lub sprzedaży kryptowaluty i nie interesuje Cię kierunek zarobków na arbitrażu P2P (zarobek z różnicy kursów dla kryptowalut), będzie to więcej niż wystarczające dla do zawierania transakcji jako przyjmujący.

Przed transakcją ważny jest wybór odpowiedniego kontrahenta, aby wyeliminować mniej sumiennych traderów P2P. Przy wyborze kieruj się następującymi statystykami:

  • Liczba przeprowadzonych transakcji. Im więcej, tym lepiej. Warto wybierać kontrahentów, którzy mają na swoim koncie minimum 30 transakcji;

  • Stosunek recenzji negatywnych do pozytywnych. Daj pierwszeństwo sprzedawcom, którzy mają co najmniej 99% pozytywnych recenzji;

  • Procent zrealizowanych zamówień. Warto wybierać traderów, którzy mają przynajmniej 95% zrealizowanych zleceń.

  • Szybkość transakcji. Preferowany czas to nie więcej niż 5 minut.

  • Po wybraniu kontrahenta według kryteriów opisanych powyżej wystarczy kliknąć przycisk „Kup” lub „Sprzedaj”, wpisać kwotę, uważnie zapoznać się z opisem transakcji kontrahenta i postępuj zgodnie ze wszystkimi wewnętrznymi instrukcjami platformy P2P.

    Sprzedawcy, którzy mają słabe statystyki na platformie P2P, mogą okazać się oszustami lub spowodować pewne problemy/trudności podczas transakcji. Dlatego bardzo ważne jest, aby zawsze monitorować statystyki kontrahentów. 

    Uważaj, oszuści: jak uniknąć „czarnego trójkąta”

    Sprzedając kryptowalutę, bardzo ważne jest, aby zabezpieczyć się przed oszustwem „czarnego trójkąta” – jest to jedno z najpopularniejsze metody oszustwa na platformach P2P.

    „Czarny trójkąt” obejmuje trzy osoby: zwykłego kontrahenta na platformie P2P, ofiarę niezwiązaną z P2P oraz nieuczciwego kontrahenta. Nikita, współzałożycielka Pitupi, opowiada o działaniu tego schematu:

    „Schemat „czarnego trójkąta” jest dość prosty, ale wydostanie się z niego może być trudne. Zwykle wygląda to tak:

    1. Oszust szuka ofiary poza giełdą, np. na Avito. Publikuje np. ogłoszenie o sprzedaży swojego iPhone'a po cenie znacznie niższej od rynkowej i pisze, że jest gotowy wysłać telefon pocztą po dokonaniu płatności.

    2. Na Avito jest osoba (przyszła ofiara), która jest gotowa kupić telefon na takich warunkach. Oszust podaje dane, po dokonaniu płatności, na które telefon powinien zostać wysłany do kupującego.

    3. Oszust łączy osobę trzecią: zwykłego kontrahenta z platformy P2P. Oszust zawiera z kontrahentem transakcję zakupu kryptowaluty za kwotę telefonu od Avito. Kontrahent przesyła swoje dane do przelewu rubli, oszust przekazuje te dane ofierze z Avito. 

    4. W efekcie ofiara dokonuje przelewu, kontrahent z giełdy go potwierdza, po czym oszust otrzymuje kryptowalutę i nie wysyła ofierze obiecanego telefonu od Avito. 

    5. Następnie ofiara z Avito uda się na policję i napisze oświadczenie skierowane do odbiorcy przelewu w rublach, czyli do kontrahenta z giełdy. A oszustowi prawdopodobnie ujdzie to na sucho.”

    Aby nie wpaść w „czarny trójkąt”, należy starannie dobierać kontrahentów w oparciu o statystyki, a także zawsze prosić o komentarz dotyczący przelewu: numer transakcji na wymiana. Istnieją również inne oszustwa, w których można stracić pieniądze. Wszystkie zbudowane są na nieuwadze, chciwości i chęci łatwego zysku. 

    „Bądź ostrożny, ignoruj ​​wszelkie oferty kontrahentów mające na celu zarobienie pieniędzy lub łatwy zysk, uważnie czytaj opisy transakcji, zasady wymiany, dokładnie sprawdzaj otrzymanie pieniędzy na swoje dane i śledź statystyki kontrahentów na Platformy P2P” – doradzają eksperci „Pitupi”.

    Источник: bits.media

    Exit mobile version