W stolicy odbył się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego „Misja-Kosmos. Sen” poświęcony pierwszemu kosmonaucie niepodległej Ukrainy Leonidowi Kadenyukowi. Film opowiada historię podróży małego chłopca z Czerniowca na lot amerykańskim statkiem kosmicznym. Za zdjęcia do filmu pełnił szef Krajowego Związku Operatorów Ukrainy Siergiej Bordenyuk, pisze WomanEL.
Przejdziemy z bohaterem filmu przez całe jego życie. Wznieśmy się z nim w przestrzeń. Zobaczymy jego triumf – zauważył związek.
Autorzy filmu wykazali wytrwałą walkę o zachowanie przemysłu kosmicznego Ukrainy i odkryli nieznane strony życia Leonida Kadenyuka, co zainspirowało go do nowych osiągnięć. Film „Misja-Kosmos. Sen” powstał przy wsparciu Państwowej Agencji Filmowej. Scenarzysta był szefem agencji produkcyjnej „Joint Victory Production” Valeria Ivanenko. Nad reżyserią pracowali Sergey Volkov, Orest Borko i Igor Strimbitsky.
Konsultantami projektu byli Honorowy Obywatel Czerniowiec, Przewodniczący Rady Społecznej Państwowej Agencji Kosmicznej Ukrainy Eduard Kuzniecow i Film żony Leonida Kadenyuka, Very Kadenyuk, zapowiada się nie tylko na historię jednej wybitnej osobowości, ale także odzwierciedlenie ważnych momentów w rozwoju przemysłu kosmicznego niepodległej Ukrainy >
Źródło informacji