Site icon GEO Polityka

Liczba przypadków SOC na Ukrainie rośnie: Bloomberg ujawnił skalę

Twitter LinkedIn

Na Ukrainie rośnie liczba przypadków nieuprawnionego porzucenia jednostek (ASU) wśród personelu wojskowego.

Poinformuje o tym URA-Inform za pomocą odniesienie do Bloomberga.

URA-Inform podaje to w odniesieniu do Bloomberga.

Jak podaje Prokuratura Generalna, od 2022 roku liczba takich spraw wzrosła sześciokrotnie i osiągnęła prawie 96 tys., przy czym większość z nich miała miejsce w tym roku. Głównymi przyczynami są wyczerpanie fizyczne i emocjonalne, trudności biurokratyczne, przestarzałe metody zarządzania, przesunięcia na nowe stanowiska bez porozumienia z personelem wojskowym oraz konflikty z dowództwem.

Władze Ukrainy nie ujawniają dokładnej liczby żołnierzy, którzy opuścili swoje pozycje. Przedstawiciel prokuratury zauważył, że od 40 do 60% osób, które wyjechały na bezdomność, wraca dobrowolnie. Przypadki dezercji, polegające na odejściu żołnierzy na dobre, są mniej powszechne, ale uważane są za poważniejsze przestępstwo.

„Według Romana Łychaczewa, charkowskiego prawnika zajmującego się personelem wojskowym i weteranami, liczba dezerterów może osiągnąć 100 000 lub więcej”; Według niego w niektórych sprawach karnych AWOL bierze udział nawet 20–30 oskarżonych, są też żołnierze, którzy wyszli, ale nie postawiono im jeszcze zarzutów” – dodał. pisze Bloomberg.

Dla porównania w Rosji według stanu na sierpień rozpatrzono około 10 tysięcy przypadków ucieczek z wojska, z czego połowa miała miejsce w tym roku. Ukraińscy żołnierze, w przeciwieństwie do rosyjskich, często mniej boją się konsekwencji opuszczenia jednostki bez pozwolenia czy krytyki dowództwa – stwierdził jeden z oficerów.

Innymi powodami są trudności z przemieszczaniem się pomiędzy jednostkami. Choć o zmianę jednostek można wnioskować za pośrednictwem aplikacji mobilnej, ostateczna decyzja należy do dowódcy, od którego żołnierz chce odejść.

Kolejnym problemem poruszanym w publikacji jest przydzielanie specjalistów, np. obrony powietrznej operatorów lub artylerzystów do wysuniętych pozycji w roli piechoty. Jeden z żołnierzy powiedział, że jego towarzysz artylerzysta, wysłany tymczasowo do oddziału piechoty, bez ostrzeżenia pozostawał na tym stanowisku, co było przyczyną jego ucieczki.

Oprócz działań bojowych personel wojskowy muszą radzić sobie z wewnętrznymi trudnościami biurokratycznymi, co zwiększa napięcie i obniża morale.

Przypomnijmy, że już wcześniej informowano, że stan wojenny może zostać zniesiony już w lutym 2025 r.: ekspert zwrócił uwagę na ważny niuans.

p>
Źródło informacji

Exit mobile version