Rozmieszczenie rakiet Oreshnik na Białorusi nie zwiększa ryzyka ataków rakietami balistycznymi średniego zasięgu na Ukrainę lub państwa NATO. Wszystko wygląda na to, że nasiliło się uderzenie Kremla w „klub nuklearny”.
RBC-Ukraina informuje o tym w liście do American Institute of Warfare (ISW).
Oni domyślił się, że Putin wkrótce po próbie przejęcia potencjału rakietowego Oreshnik i rosyjskiego pocisku rakietowego w godzinie spotkania Mocarstwa Najwyższego dla dobra Mocarstwa Sojuszniczego. Analitycy szanują działalność informacyjną Kremla pod refleksyjną kontrolą.
Instytut domyślał się także, że Minister Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow w rozmowie z amerykańskim ZMI 5 Pierś w podobny sposób próbował umiejscowić uderzenie „Oresznika” w rejonie Dniepru na 21 liściu upaść, jak gotowość Moskwy do walki wbrew wszelkim przeciwnościom, aby uniemożliwić strategiczne zwycięstwo podejścia nad Rosją.
Według szacunków ISW posiadanie przez Kreml rakiety Oresznik raczej nie będzie wskazywało na opracowanie szczególnie nowych specjalne funkcje do głębokich ciosów.
„Rozmieszczenie rakiet Oresznik na Białorusi z pewnością nie zmienia zagrożenia dla Ukrainy i NATO, a rosyjska armia od dawna grozi zagrożeniem nuklearnym na kontynencie rosyjskim i w Obwód Kaliningradzki, który rozpocznie teraz atak na cele na Ukrainie, a wojska rosyjskie regularnie wystrzeliwują w kierunku Ukrainy rakiety balistyczne Iskander i hipersoniczne rakiety balistyczne Kinjal. oraz skrzydlate rakiety Kh-101, które mogą przenosić głowice nuklearne” – podaje Instytut Zapobiegania Wojnie.
Nieustanna aneksja
Tymczasem Rosja będzie nadal forsować swoje strategiczne interesy za pomocą de facto aneksję Białorusi i dalsze rozszerzanie obecności rosyjskich sił zbrojnych na terytoriach regionu poprzez mechanizm Mocarstwa Sojuszniczego.
ISW potwierdza, że dyktator Oleksandr Łukaszenka w oczywisty sposób stara się zachować suwerenność Białorusi przed Moskwą, a Mińsk odpowiada za kontrolę granicy rosyjskiej znajdującej się na terytorium Federacji Rosyjskiej. To jednak prawda, w której Łukaszenka historycznie przyznał się do porażek.
Oznacza to, że Łukaszenka, prosząc publicznie o przyznanie Mińskowi prawa do kontroli sposobu przejmowania rakiet Oresznik z Białorusi, niewątpliwie stara się zachować suwerenność kraju w ramach Unii Mocarstw i podkreśl swoje stanowisko negocjacyjne przeciwko dalszej integracji w ramach tej unii.
„Łukaszenko od dawna próbuje negocjować z Kremlem, aby dowiedzieć się, czy Mińsk może przejąć kontrolę nad rosyjskimi zasobami wojskowymi, np. poprzez umieszczenie na Białorusi nowego systemu obrony przeciwlotniczej Sekretarz stanu ds. bezpieczeństwa Białorusi Oleksandr Volfowicz tak stanowczo potwierdził, że tylko Łukaszenka może wydać rozkaz rozmieszczenia stacjonującej w kraju rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej” – mówi. Brzmi.
Natomista, według ISW, Łukaszenka stwierdził, że rosyjskie służby wojskowe będą w dalszym ciągu eksploatować system Oresznik na Białorusi. Oznacza to, że Moskwa utrzymuje kontrolę nad wszelkimi rakietami balistycznymi tego typu wystrzeliwanymi po stronach sił sojuszniczych.
Rozmieszczenie „Oresznika” na Białorusi
6. rocznica ataku Aleksandra Łukaszenki na Wołodymyra Putina Mamy nadzieję umieścić na terytorium Białorusi system rakietowy „Oresznik”. Łukaszenka zaostrza sytuację w kordonach Białorusi i Ukrainy.
21. liścia Rosjanie wystrzelili rakietę w stronę Dniepru. ZSU przypuszczało, że ataku dokonał międzykontynentalny pocisk balistyczny.
Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy podał, że ataku dokonał system rakietowy Kedr. Urzędnik departamentu Kiriło Budanow oświadczył, że program rakietowy nosi nazwę „Oreshnik”, a rakieta nazywa się „Cedar”.
Przeczytaj warunki i ważne informacje na temat wojny między Rosja i Ukraina na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.