Site icon GEO Polityka

Problemy z USDT w Europie: dlaczego giełdy kryptowalut ograniczają stablecoina Tether

Opinia Amerykańska giełda kryptowalut Coinbase do końca roku przestanie zapewniać dostęp do USDT użytkownikom z krajów UE rok. Co się dzieje? Co dalej z najpopularniejszym stablecoinem na świecie? Jak wpłynie to na posiadaczy USDT?

Dlaczego Coinbase nie lubi USDT< /h2>

Coinbase to platforma handlowa i firma komercyjna, która stara się zarabiać pieniądze. Nie jest wszechmocna i stara się prowadzić swoją działalność w określonej dziedzinie prawa iw różnych jurysdykcjach. Krótko mówiąc, Coinbase musi przestrzegać praw krajów, w których działa.

Unia Europejska (UE) posiada własny zbiór przepisów regulujących obrót kryptowalutami – rozporządzenie w sprawie rynków kryptowalut (MiCA). Nakłada szereg wymagań na monety typu stablecoin. USDT, podobnie jak niektóre inne kryptowaluty, nie spełnia tych wymagań. Aby uniknąć problemów z władzami europejskimi, Coinbase wycofuje stablecoina Tether dla klientów ze strefy euro. Użytkownicy z innych regionów świata mogą nadal korzystać z monety i zmiany nie będą miały na nich wpływu.

Ale co dokładnie jest nie tak z Tetherem? I dlaczego właściwie Coinbase wycofuje się z listy? Czy na innych giełdach kryptowalut USDT spełnia standardy MiCA?

Wymogi MiCA dotyczące monet stabilnych

W szczególności wymogiem dla USDT jest to, że emitent (tj. Tether) musi utrzymywać 60% swoich rezerw w europejskich bankach. Biorąc pod uwagę, że w obiegu znajduje się obecnie tokenów o wartości około 135 miliardów dolarów, konieczne jest przekazanie instytucjom kredytowym w Europie jedynie 81 miliardów dolarów, które nie są jeszcze skłonne tego zrobić.

Warto zauważyć, że wymogi dotyczące rezerw nie są jedynym problemem związanym ze stablecoinami. Firmy emitujące takie aktywa muszą posiadać specjalne licencje – organizacje kredytowe lub instytucje pieniądza elektronicznego. Jednakże MiCA nie używa koncepcji „stablecoina”. Wszystkie aktywa są tam podzielone na:

  1. Tokeny powiązane z aktywami („tokeny powiązane z aktywami”) – monety stabilne na złoto, srebro i inne towary.
  2. Tokeny pieniądza elektronicznego („tokeny pieniądza elektronicznego”) to monety stabilne powiązane z określoną walutą fiducjarną.
  3. Inne tokeny.

Europejskie prawodawstwo wymaga również, aby każdy stablecoin posiadał tzw. „Białą Księgę”, czyli dokumentację techniczną opisującą koncepcję projektu. Powinien szczegółowo opisywać najdrobniejsze szczegóły: jaka technologia jest podstawą kryptowaluty, kto ją wyemitował, jakie wiąże się z tym ryzyko. Ponadto dokument ten musi zostać zatwierdzony przez agencję rządową. Ponadto wszystkie firmy zajmujące się emisją monet typu stablecoin muszą posiadać dobrze rozwinięty system zarządzania ryzykiem.

W przypadku tokenów niepowiązanych z euro obowiązują ograniczenia liczby transakcji dziennie – 1 milion monet lub 200 milionów euro w przypadku płatności pieniężnych.

Firmy wprowadzające monety typu stablecoin muszą również okresowo składać sprawozdania instytucjom takim jak Europejski Urząd Nadzoru Bankowego i Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych.

Generalnie wymagań jest wiele, trudno je spełnić. Istnieją jednak monety stablecoin zgodne z MiCA. Na przykład USDC amerykańskiej firmy Circle.

Reakcja giełd kryptowalut na MiCA

Coinbase jest daleka od pierwszej giełdy, która wprowadziła pewne ograniczenia dotyczące stablecoinów. Inna amerykańska platforma z siedzibą w Nowym Jorku, Uphold, wycofała USDT, FRAX GUSD, USDP i TUSD dla Europejczyków w lipcu 2024 r. 

OKX z siedzibą na Seszelach wycofało USDT dla mieszkańców UE przed wejściem w życie ustawy MiCA 18 marca. Co ciekawe, samo OKX tłumaczyło wówczas swoje działanie chęcią skupienia się na handlu kasowym w euro.

Amerykańska giełda Kraken informowała już w maju, że rozważa możliwość wycofania USDT z obrotu w Europie. Jednakże do początku grudnia nie podjęto żadnych konkretnych kroków w tym kierunku.

Latem 2024 r. luksemburska platforma Bitstamp usunęła z listy Tethera kolejną monetę stablecoin – EURT, która jest powiązana z euro. Powód był wciąż ten sam – MiCA.

Binance oświadczyło w czerwcu, że nie będzie usuwać z listy tokenów, które nie są zgodne z MiCA. Strona ogłosiła jednak zamiar ograniczenia dostępu mieszkańców Europy do niektórych produktów za pośrednictwem tych kryptowalut. Nazywano je między innymi launchpoolem i zarabianiem.

Dlatego tak naprawdę nie można powiedzieć, że Coinbase ma jakieś uprzedzenia wobec USDT lub że zasady różnią się na różnych giełdach.

Jak te wszystkie wzloty i upadki wpłyną na Rosjan, firmę Tether i sam USDT?

Wpływ na Rosjan

W przeważającej części decyzje Coinbase i innych giełd kryptowalut nie będą miały żadnego wpływu na mieszkańców Rosji. Po pierwsze, działania tych platform dotyczą wyłącznie mieszkańców krajów Unii Europejskiej. Rosja nigdy nie była częścią tego stowarzyszenia i nie jest jego częścią teraz. Po drugie, dość duża liczba platform jest po prostu niedostępna dla Rosjan ze względu na międzynarodowe sankcje. Mieszkając w Rosji, tak naprawdę nie będziesz korzystać z Coinbase ani Bitstamp.

Wpływ na Tether i USDT

Tak, Tether i jego stablecoin USDT ryzykują utratą pewnego udziału w rynku, ponieważ Europa jest dużym i ważnym graczem w światowym systemie finansowym. Wielkość strat jest kwestią spekulacji i domysłów; nie można powiedzieć z całą pewnością.

Nie będzie całkowitego załamania. USDT pozostaje powiązany z walutą kraju, który ma jedną z najsilniejszych gospodarek na świecie. Ta dolarowa moneta stablecoin jest nadal największą ze wszystkich i zajmuje czwarte miejsce wśród kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej.

Sam Tether już aktywnie dostosowuje się do wymagań MiCA. W poście na blogu firma ogłosiła, że ​​przestanie wspierać stablecoina EURT, ale zamiast tego skupi się na tokenach EURQ i USDQ holenderskiej firmy Quantoz Payments, zgodnych z MiCA. 

Warto zaznaczyć, że użytkownicy będą mieli prawie rok do 27 listopada 2025 roku na pozbycie się swoich tokenów EURT.

Podsumowanie

Krótko mówiąc, zaostrzenie prawodawstwa Unii Europejskiej powoduje reakcję giełd kryptowalut, które nie chcą problemów z prawem. Różnice w reakcji platform wynikają z różnych podejść do ryzyka. Zmiany nie dotkną Rosjan. Tether wraz ze swoim stablecoinem straci pewien udział w rynku lokalnym, ale już szuka okazji do zaprzyjaźnienia się z europejskimi regulacjami.

Источник: bits.media

Exit mobile version