Site icon GEO Polityka

Na Ukrainie w ciągu trzech lat wojny ceny żywności wzrosły o 44%: eksperci prognozowali, czego się spodziewać dalej

W ciągu ostatnich trzech lat wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich wzrósł o 144,2% a ekonomiści oczekują kontynuacji tej tendencji.

W pełnej skali wojny na Ukrainie, według statystyk, ceny niektórych produktów niemal się podwoiły.

Pisze o tym Radio Liberty.

Podano, że jaja kosztują 80 hrywien za tuzin, masło – 100 -120 hrywien, twaróg mleczny fermentowany – 85 hrywien za 350 g Wzrosły także ceny usług, leków i transportu. Inflacja przyspiesza od trzech lat, a w tym roku wzrosła o 10%.

Eksperci Oleg Pendzin i Dmitrij Bojarczuk jako główne przyczyny wzrostu cen żywności przypisują dwa czynniki: nieurodzaj i zniszczenie systemu energetycznego Ukrainy. Pendzin zauważa, że ​​w tym roku zebrano o 30% mniej ziemniaków, a cena jaj wzrosła ze względu na wzrost cen paszy, której głównym składnikiem jest kukurydza. Bojarczuk dodaje, że z powodu przerw w dostawie prądu i wykorzystania generatorów firmy uwzględniają te koszty w swoich cenach.

W ciągu trzech lat wojny na pełną skalę ogólny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 144,2%, co stanowi wzrost o 44,2%. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 50,8%, transportu o 57,1%, a edukacji o 38,4%. Najbardziej podrożały owoce – o 109,8%, najmniej – olej (z wyjątkiem oliwy z oliwek) – o 6,7%.

Jeśli chodzi o przyszłość, eksperci uważają, że Ukraina zmierza w stronę scenariusza pesymistycznego, choć Pendzin zauważa, że ​​gospodarka nadal jest w równowadze dzięki świadczeniom socjalnym i finansowaniu obronności. Oczekuje się, że do końca zimy ceny mogą nadal rosnąć w związku z wykorzystaniem generatorów, a stabilizacja gospodarki będzie uzależniona od sytuacji związanej z wojną i pomocą partnerów międzynarodowych.

Ekonomista Dmitrij Bojarczuk zauważa również, że władze powinny rozpocząć reformy i uproszczenia opodatkowania przedsiębiorstw, aby zapobiec problemom gospodarczym. Za największe ryzyko uważa brak gwarancji długoterminowego finansowania, gdyż międzynarodowe zastrzyki mogą zakończyć się już w 2025 roku.

Trudno o dokładne prognozy na przyszły rok, ale przyszły rozwój będzie zależał od o sytuacji i wsparciu partnerów.

Przypomnijmy, że pisaliśmy już wcześniej, że Ukraińcy powinni spodziewać się dalszego wzrostu cen produktów ze względu na szereg czynników mających wpływ na ceny. Ceny warzyw, pieczywa i innych produktów już znacząco wzrosły, co odbija się na kondycji finansowej obywateli.

Ponadto ekspert Oleg Popenko stwierdził, że w 2025 roku należy spodziewać się podwyżki stawek za media. Potwierdza to fakt, że memorandum Ukrainy z MFW wyraźnie stwierdza potrzebę takich zmian.

tsn.ua

Exit mobile version