Site icon GEO Polityka

Kanadyjski organ regulacyjny nakłada na ezBtc karę w wysokości 18,4 miliona dolarów za oszustwa związane z kryptowalutami

Komisja Papierów Wartościowych Kolumbii Brytyjskiej nakazała założycielowi platformy handlu kryptowalutami ezBtc, Davidowi Smileyowi, zapłacić 18,4 dolara milionów na rzecz inwestorów zajmujących się oszustwami i oszustwami związanymi z aktywami cyfrowymi.

Organ regulacyjny zażądał Davida Smillie i 1081627 B.C. Ltd, znana jako ezBtc, zwróciła 10,4 miliona dolarów nielegalnie uzyskanych pieniędzy, a także zapłaciła karę administracyjną w wysokości 8 milionów dolarów. Agencja zakazała także Smiley udziału w rynku inwestycyjnym Kolumbii Brytyjskiej, a ezBtc obrotu papierami wartościowymi i angażowania się w jakiekolwiek działania promocyjne br>

Według Komisji Smiley zdefraudował aktywa klientów o wartości ponad 13 milionów dolarów, wydając je na potrzeby osobiste i hazard online. Smiley początkowo zachęcał inwestorów do wpłacania BTC i ETH na platformę handlu kryptowalutami ezBtc. Zaproponowano im „wyjątkowy program oszczędnościowy, który pozwolił im bezpiecznie zarobić 9% rocznie przy codziennych płatnościach”. Jednak ezBtc pobierał opłaty za depozyty, wypłaty i handel.

W latach 2016–2019 klienci wpłacili na platformę ezBtc ponad 2300 BTC i ponad 600 ETH. W 2019 r. agencja otrzymała skargi od co najmniej czterech klientów, których to dotyczyło, po czym Komisja wszczęła dochodzenie.

W kwietniu 2017 r. jeden z oszukanych użytkowników próbował wypłacić z platformy 73 000 dolarów, ale został odrzucony. Kiedy użytkownik ponownie próbował przesłać bitcoiny, Smiley powiedział mu, że witryna ezBtc została zhakowana i jego 484 bitcoiny zostały skradzione. W maju 2021 roku Smiley osobiście wypisał ofierze czek na 73 000 dolarów, ale nigdy nie zwrócił pieniędzy.

„Smiley wymyślała różne wymówki w związku z kradzieżą środków i groziła klientom, którzy składali publiczne skargi. Przenosząc aktywa klientów na jego konta osobiste, zamiast przechowywać środki w ezBtc, Smiley naraził na szwank finanse klientów” – stwierdziła Komisja.

Wcześniej władze Kanady obiecały wdrożyć nowy system raportowania podatkowego dla aktywów kryptograficznych (CARF) do 2026 r. w celu zwalczania oszustw związanych z kryptowalutami i uchylania się od płacenia podatków.

Источник: bits.media

Exit mobile version