27 listopada w Kijowie odbyła się coroczna konferencja końcowa Stowarzyszenia Banków Ukraińskich (AUB) „Sektor finansowy Ukrainy 2024: wyniki, wyzwania, prognozy”. Wydarzenie zgromadziło urzędników rządowych, organy regulacyjne i czołowych przedstawicieli sektora finansowego.
Celem konferencji było podsumowanie rozwoju systemu finansowego Ukrainy w 2024 roku oraz omówienie bieżących zagadnień . Uczestnicy skupili się na zmianach w polityce regulacyjnej, cyberbezpieczeństwie i dostosowaniu instytucji finansowych do warunków wojennych.
W programie konferencji znalazły się dyskusje panelowe i wywiady z kluczowymi graczami rynku finansowego. Wśród prelegentów wydarzenia znaleźli się: były Minister Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy (2014) Paweł Szeremeta, Zastępca Przewodniczącego Rady NBU (2019-2022), członek Rady NBU Wasilij Furman, szef AUB Andriej Dubas, a także a także eksperci sektora finansowego. Uczestnicy konferencji podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie adaptacji do nowych realiów gospodarczych, podejść do automatyzacji procesów finansowych, a także omówili perspektywy współpracy sektora bankowego i pozabankowego w kontekście transformacji cyfrowej i zmian regulacyjnych. Podczas wydarzenia omówili także kluczowe wyzwania stojące przed sektorem finansowym i podzielili się swoją wizją sposobów ich pokonania, aby zapewnić stabilność i rozwój rynku.
Szczególną uwagę poświęcono drugiemu panelowi „Innowacje regulacyjne i ich wpływ na sektor pozabankowy: od podatków po transformację cyfrową”, gdyż dyskusja dotyczyła zagadnień mających bezpośredni wpływ na pracę wciąż rozwijającego się rynku finansowego dynamicznie na Ukrainie. Na początku inwazji na pełną skalę to instytucje pozabankowe jako pierwsze, wyprzedzając banki, udzielały kredytów. Był to ważny krok we wsparciu ukraińskiej gospodarki w czasie wojny.
Uczestnicy wydarzenia dyskutowali o zmianach w przepisach podatkowych, nowych wymogach w zakresie przejrzystości działań, a także o możliwościach, jakie cyfryzacja otwiera dla sektora pozabankowego. Szczególnie interesujące były prezentowane przez prelegentów rzeczywiste przypadki dostosowywania się firm finansowych do współczesnych wyzwań. Pozwoliło nam to nie tylko omówić problemy teoretycznie, ale także podzielić się praktycznymi doświadczeniami w ich rozwiązywaniu. Moderatorem był Andrey Dergun, przedstawiciel IFC na Ukrainie.
Andrey Gritsenyuk, przedstawiciel przedsiębiorstwa państwowego „DIYA”, na konferencji podkreślił znaczenie współpracy organizacji pozabankowych i platformy ochrony instytucji finansowych oraz integracji technologii finansowych, ponieważ przyczynia się ona do rozwoju technologii cyfrowych usług i poprawy cyberochrony na Ukrainie.
Poruszono problem dostępu firm fintech do ważnych narzędzi, w szczególności weryfikacji poprzez platformę Diya. W przeciwieństwie do banków, firmy fintech, które są bardziej elastyczne i mobilne, nie mają tego dostępu, co znacznie ogranicza ich możliwość dostosowania usług do potrzeb rynku, zapewnienia klientom wygody i bezpieczeństwa. Uczestnicy konferencji podkreślali, że udostępnienie Dii firmom fintechowym mogłoby znacząco przyspieszyć cyfrową transformację ukraińskiej gospodarki i przyczynić się do osiągnięcia strategicznych celów rządu.
Prezes Moneyveo Siergiej Sinczenko podkreślił: „Fintech zawsze była motorem zmian w transformacji cyfrowej. Na przykład Moneyveo jako pierwsza wprowadziła na Ukrainie pożyczki online, rozpoczynając trend w kierunku transakcji online, które są obecnie aktywnie wykorzystywane w wielu branżach. Zauważył także, że firma przykłada szczególną wagę do ochrony swoich platform internetowych, przeznaczając jedną trzecią swojego budżetu IT na cyberbezpieczeństwo.
Takie firmy, które spełniają wymogi RODO, aktywnie wdrażają rozwiązania high-tech, zapewniają wysoki poziom ochrony oraz potrafią szybko dostosowywać nowe funkcje i usługi do zmieniających się warunków rynkowych, co przyczynia się nie tylko do rozwoju produktów finansowych, ale także zwiększona wydajność i wygoda dla użytkowników. Współpraca Diy z firmami fintech wykazującymi gotowość do innowacji pomoże szybko zintegrować nowe usługi ze społeczeństwem.
Ponadto na konferencji aktywnie omawiano kwestie wsparcia ukraińskiej gospodarki w czasie wojny. Jednym z ważnych aspektów była kwestia włączenia weteranów w procesy pracy, co jest ważnym elementem odnowy siły roboczej po konflikcie. Jednocześnie narasta problem emigracji kadr, co wymaga wprowadzenia nowego podejścia do polityki personalnej i dostosowania przedsiębiorstw do zmieniającego się rynku pracy.
Mimo trudności, przed którymi stoi kraj w czasie wojny sektor finansowy wykazuje odporność i gotowość do transformacji. Kluczowymi obszarami są rozwój włączających usług finansowych, zwiększenie przejrzystości instytucji finansowych oraz wzmocnienie standardów regulacyjnych, szczególnie w obszarze sztucznej inteligencji i technologii cyfrowych. Innowacje te pomagają stworzyć bardziej stabilną i adaptacyjną gospodarkę, która może skutecznie funkcjonować nawet w obliczu globalnych wyzwań.